preloader

DJ Taner Öztürk'ten Düğün Müzikleri İçin Öneriler

09.05.2022
DJ Taner Öztürk'ten Düğün Müzikleri İçin Öneriler

Yazı Boyutu:

Çubuklu 29’un DJ’i Taner Öztürk, düğün şarkıları için OGGUSTO’ya özel listesini paylaştı.

DJ Taner Öztürk'ten Düğün Müzikleri İçin Öneriler
Taner Öztürk

Düğünleri eğlenceli yapan belki de en önemli unsurlardan biri şarkı seçimleri ve akışkan bir playlist oluşturmasıdır.

“Güzel bir hikayenin kutlanıldığı o günde, her şarkının geceye pozitif etki etmesine dikkat edilmesi gerekir. En güzel gününüze, en güzel müzik…”

– Taner Öztürk

Giriş için şarkı alternatifleri

DJ Taner Öztürk'ten Düğün Müzikleri İçin Öneriler

Giriş için benim ilk ve en öncelikli tavsiyem; hayallerin yaşanılması. Burada tam olarak demek istediğim; herkes bir şekilde daha önceden düğününü hayal eder. Özellikle gelin adayları bu konuda çok daha yaratıcı olurlar. Daha genç yaşlardan itibaren bu hayal onları hep büyüler. O yüzden hayallere göre bir müzik seçimi yapılması, istenilenin yapılması ilk öncelik. Daha sonra mekan, konsept ve mevsim doğrultusunda da seçimler yapılabilir. Balo salonunda gerçekleşecek bir düğünde klasik müzik tercihi, kır düğünü konseptinde gerçekleşecek bir düğünde daha enerjik bir şarkı seçilebilir. Hadi bu şarkılardan birkaç örnek verelim;

American Authors – Best Day Of My Life: Bu şarkı enerjisi ve yükselişleriyle tam bir kır düğünü veya açık hava düğünü şarkısı örneğidir. Daha enerjik daha tempolu ve neşeli olması nedeniyle bu konseptler için tercih edilebilir.


Andre Rieu – Waltz Goes On: Klasik müzik örneklerinden olan bu şarkının ilk bölümleri daha sakin olmakla birlikte, sonrası tam bir müzikal şölene dönüşüyor. Burada şarkının sakin giriş kısmında davetlileri heyecanlandırarak, şarkının yükselen bölümünde salon kapılarının açılmasıyla birlikte gelin damadın salona girişinin izlenmesi tam olarak tüm misafirlerin o anı sonuna kadar hissetmesini ve izleyenlerin muhteşem bir hikayeye eşlik etmesini sağlıyor. Balo salonu düğünü giriş şarkılarına örnek olarak bu muazam bir şarkıdır.


Yanni – Reflection: Yine bir klasik müzik örneği ve yine tüyleri ürperten ve gözleri dolduran bir yükselişi olan bir şarkı.


Yann Tiersen – J’y Suis Jamais Alle: Amelie filminden bildiğimiz bu şarkı, güzel bir giriş şarkısı örneği. Enerjisi ile hem kır düğünü hem de balo düğünü formatına uygun.

{88434}


İlk dans için şarkı alternatifleri

DJ Taner Öztürk'ten Düğün Müzikleri İçin Öneriler

İlk dans için örnekler vermeden önce bu anın önemine vurgu çekmek istediğim noktalar var; Bu an nikah sonrası gelin ve damadın eş olarak yapacakları “ilk dans” olduğu için gecenin en büyülü anlarından birtanesi. Burada yapılacak şarkı seçimleri bize gelin ve damadın aşkını aktaracak olduğu için seçimi ona göre yapmalıyız. Seçimi yapılacak olan şarkının gelin ve damada bir şeyler ifade etmesi demek, şarkıdaki herhangi bir bakışın, bir gülüşün ömür boyu baş ucunda duracak olan fotoğraflara aşkla yansıması demek olacaktır. Buna göre seçim yapılıp o anın sonuna kadar hissedilmesi gerekir. Şarkının içerisinde geçen sözlere de ayrıca dikkat edilmesi gerekir. Hadi bu şarkılara benim favorilerimden birkaç örnek verelim;

Jason Mraz – Lucky: Benim de çok sevdiğim bir şarkıdır. İçerisindeki sözler, temposu ve ritmi ilk dans için çok uygun.


Özdemir Erdoğan – Pervane: Türkçe şarkıların içinden ilk dans için en çok tercih edilenlerden. Aşk dolu bir şarkı.


Ben E. King – Stand By Me: Eski klasiklerden çok sevilen bir şarkı. İlk dans için çoğu çiftin tercihlerinden.


Güliz Ayla – Olmazsan Olmaz: Şarkının sözleri tam bir aşk masalını andırıyor. Son yıllarda Türkçe şarkılı ilk danslar olduça popüler ve bu şarkının da sözleri de bu an için gayet uygun.


Pasta kesimi için şarkı alternatifleri

DJ Taner Öztürk'ten Düğün Müzikleri İçin Öneriler

Pasta şarkılarından bahsederken biraz daha eğlenceli noktalara değineceğim. Günümüz düğünlerinde pasta seremonisi artık eğlencenin tam ortasına denk geldiği için bu anı biraz daha dinamik tutmakta yarar var. Eğlencenin tam ortasında yavaş bir pasta şarkısı davetlilerin enerjisini düşereceği için bu noktada şarkı seçimlerinin temposuna dikkat etmek gerekir. Pasta şarkılarına birkaç örnek vermek gerekirse;

{88455}


Kool And The Gang – Celebration: Pasta seremonisi için gecenin dinamiğini artıracak, sözleriyle de etkili olan yüksek enerjili bir şarkı. Benim favorilerimden.


Barry White – You’re The First, The Last, My Everything: Eski klasiklerden olan bu şarkı, hala daha etkisini koruduğu ve temposunun yüksek olduğu için tercih sebeplerinden.


Michael Jackson – Love Never Felt So Good: Yüksek ritim ve enerjisi ile gecenin enerjisini üst seviyede tutacak şarkılardan. Çoğunluk tarafından sevilen bir şarkı.

Düğünlerde yapılan şarkı seçimlerinde, özellikle seremoni anlarında dikkat edilmesi gerekenler; şarkıların tempoları, içlerinde bulundurdukları sözler ve anlamlar. Bu konularda herhangi bir ayrılık, acı, ölüm gibi anlamlar veya ifadelerin olduğu şarkılardan uzak durulması gerekir. Güzel bir hikayenin kutlanıldığı o günde, her şarkının geceye pozitif etki etmesine dikkat edilmesi gerekir. En güzel gününüze, en güzel müzik…

Zeynep Ülgen
Zeynep Ülgen Tüm Yazıları