preloader

Düğün Günü Uzak Durulması Gereken 10 Besin

13.11.2019
Düğün Günü Uzak Durulması Gereken 10 Besin

Yazı Boyutu:

Düğün gününüzde iyi hissetmek ve güzel görünmek için o gün kaçınmanız gereken 10 yiyeceği sizin için inceledik.

Hayatınız boyunca unutamayacağınız düğün gününüz için haftalar hatta aylar öncesinden başlayarak hazırlık yapmış olabilirsiniz. Davetlilerin keyifli zaman geçirmesi için her anı tüm detaylarıyla planlamışsınızdır. Son güne gelinmiş olsa da büyük olasılıkla kafanızda susmak bilmeyen yapılacaklar listesi devam etmektedir. Tüm bu telaş içinde en çok unutulan hatta sıra gelmediği için atlanan ama aslında çok da önemli olan detay, o gün sizin yiyeceklerinizdir. Siz ne yiyeceksiniz, neler yemeli neler yememelisiniz hiç düşündünüz mü?

Düğün Günü Uzak Durulması Gereken 10 Besin

Sabahtan geceye kadar iyi ve enerjik hissetmek, gelinliğin içinde dümdüz bir karına sahip olmak, güzel görünmek için aç kalmamak ama doğru beslenmek çok önemlidir. Kimse hayalindeki elbisenin içinde harika görünüyorken yedikleri yüzünden şişkinlik rahatsızlık hissetmek istemez. Bu yüzden sakınmanız gereken 10 besini sizin için derledik.

1. Şekerli Gıdalara Dikkat Edin

Şekerli tüm gıdalar hatta fruktoz içeren meyveler dahil şişkinliğe katkıda bulunabilir, kan şekerinizin dengesini bozabilir. Ayrıca karaciğerde metabolize olduğu için alkol almadan karaciğerinizi yorabilir. Bu konuda seçimi şeker oranı düşük, enerji veren orman meyveleri, narenciye veya kividen yana kullanmak en doğru tercihtir.

{88434}

2. Fast Food Besinlerden Uzak Durun

Adı üzerinde ayak üstü atıştırmalık son dakika hazırlık telaşında ilk akla gelen besin olsa da aslında en çok sakınılması gereken gıdaların başında geliyor. Fast food yiyecekler yüksek miktarda enerji içermesi ve bu enerjinin büyük çoğunluğunun yağ ve şekerden gelmesinden dolayı, o günün yiyeceği değildir. Fast food ürünlerinde sodyum ve özellikle doymuş yağ miktarı oldukça fazla bulunmaktadır. O anda enerji verir gibi görünse de bir müddet sonra sizi halsiz bırakıp, yorgun hissettireceği için uzak durmanız gerekmektedir. Fast food zincirleri gibi Çin ve Japon restaurantlarında, çoğu cips ve paketli gıda ürününde de lezzet artırıcı kullanılan MSG (monosodium glutamate) gibi katkı maddeleri de aynı etkiye neden olacaktır. Bu gıdaları düğün gününüzden çok öncesinde kesmek en doğrusudur.

Düğün Günü Uzak Durulması Gereken 10 Besin

3. Kafeini Sınırlayın

Bir küçük fincan yeterli olacaktır. Normal şartlarda sizi etkilemeyen kafein, stresli olduğunuz bu özel günde tahmininizden fazla etkileyebilecek, gergin olmanıza sebep olabilecektir. Bunun yerine, kafeinsiz sakinlik veren bitki çaylarından destek alabilirsiniz.

Düğün Günü Uzak Durulması Gereken 10 Besin

4. Baharatlı Yiyeceklerden Sakının

Baharatlı yiyecekler asetilkolin adı verilen nörotransmiterleri aktive edebilir. Bu nörotransmiterleri uyarıldığında terlemeye neden olan bezleri etkileyebilir. En son isteyeceğiniz şey gelinliğiniz içinde terlemiş hissetmekse baharatlardan uzak durun.

{772125}

5. Baklagilleri Tüketmeyin

Baklagiller karbonhidrat bağlayıcı proteinler, lektinler içerir. Bu maddeler bağırsaklara giden hücrelerde biyokimyasal değişikliklere ve şişkinlik, rahatsızlığa neden olabilir. Faydalı olsalar bile, o gün doğru tercih değildirler.

6. Glütenden Uzak Durun

Glüten, hassasiyetiniz yoksa bile düğün gününüzde uzak durmanız gereken gıdaların başında gelir. Boş karbonhidratlar enerjinizi düşürüp, şişkinlik yapacaktır.

Düğün Günü Uzak Durulması Gereken 10 Besin

7. Süt Ürünlerini Kesin

Sindirim rahatsızlıkları ve şişkinlik söz konusu olduğunda ilk akla gelen suçlulardan olduğu için düğün gününüzden birkaç gün öncesinde tüm süt ürünlerini kesmek ve yerine badem sütü, hindistancevizi sütü gibi alternatifleri koymak en iyisidir.

8. Gazlı içecekler İçmeyin

Gazlı içeceklerin içinde kalori veya tatlandırıcı olmasa da yan etkileri vardır. Karbondioksit içermeleri nedeniyle şişkinlik ve gaz yapma olasılıkları yüksektir. Ayrıca bazı araştırmalar çoğu gazlı içeceğin açlık hormonu Ghreli’ni tetiklediğini göstermiştir. Gün içinde gereksiz yere atıştırmanıza sebep olacaktır. Sakız çiğnemekten veya kamış kullanmaktan da kaçının. Midenizde gaz oluşturacak havayı yutmanıza sebep olacağı için şişkinlik yapabilirler. Nefesinizi tazelemek istediğinizde ağzınıza bir parça nane veya karanfil atabilirsiniz.

Düğün Günü Uzak Durulması Gereken 10 Besin

{771397}

9. Alkol Seçiminizi Doğru Yapın

Alkol tüketimini sınırlayın. Hazırlık yaparken arkadaşlarınızla kadeh kaldırmak isterseniz şeker içeren kokteyller gibi içkiler yerine belki şeker içermeyen içecekleri tercih edebilirseniz. Alkole dayanıklılığınız az ise belki bunlar yerine limonlu su tercih etmek en doğrusu olacaktır. Halsiz hissetmemek için kendinizi susuz bırakmadığınıza emin olun. Gün içinde aklınıza geldikçe mutlaka kendinizi su ile ödüllendirin.

Düğün Günü Uzak Durulması Gereken 10 Besin

10. Tütsülenmiş Besinler Yemeyin

Tütsülenmiş, kurutulmuş veya tuzlanmış etler, balık veya kümes hayvanları, tuzlu kuruyemişler, donmuş öğünler, vb. gibi sodyum bakımından zengin gıdalar, vücudunuzun kaçınılmaz bir şekilde şişkin hissetmesine neden olan suyu tutmasına sebep olur.

Yaprak Üner
Yaprak Üner Tüm Yazıları