preloader

Dizi ve Filmlerin Unutulmaz Düğün Sahneleri

21.11.2019
Dizi ve Filmlerin Unutulmaz Düğün Sahneleri

Yazı Boyutu:

Yıllar geçse de her zaman akılda kalan en komik ve en iyi düğün sahnelerini sıraladık. Film ve dizilerin unutulmaz düğün sahnelerini keşfedin.

Olay çıkaran akrabalar, gergin ve endişeli anne ve babalar, düğünden kaçan veya mihrapta karar değiştiren gelin ve damatlar… Hayatın en unutulmaz günlerinden biri olan düğün günü, yer yer sade ve romantik yer yer ise gösterişli ve olaylı sahnelerle pek çok kez sinema ve televizyon ekranlarında yer aldı. Sizlere beyazperdenin ve televizyon ekranlarının bu unutulmaz düğün sahnelerini listeledik. Bu sahnelerin yer aldığı film ve dizilerin MDB puanlarını keşfedin.

Father of the Bride (IMDb: 6,5)

Father of the Bride, kızını evlendirmek üzere olan her babanın içinde taşıdığı hisleri oldukça samimi bir dille perdeye yansıtan sıcak bir aile komedisi. Film, usta oyuncu Steve Martin’in hayat verdiği George Banks’in, 21 yaşındaki kızı Annie’nin evlenme kararı vermesiyle girdiği süreci anlatıyor. Düğün günü gelip çattığında ise George’un hisleri, filmi izleyen tüm babaların gözlerinin dolmasına sebep oluyor.

My Best Friend’s Wedding (IMDb: 6,3)

Evlilik anlaşmasını duymuş veya en azından filmlerde mutlaka görmüşsünüzdür. Çok yakın iki arkadaş belli bir yaşına geldiklerinde kimse ile evlenmemiş olurlarsa birbirleriyle evlenmek üzerine bir anlaşma yaparlar. Tıpkı My Best Friends Wedding filmindeki Julianne ve Michael gibi. Anlaşmalarının bitmesine sayılı günler kala Michael’ın bir başkasıyla evleneceğini açıklaması, içten içe ona aşık olan Julianne’i bu düğünü bozmak için harekete geçirir. Düğün günü gelip çattığında Jualinne’in hislerini Michael’a itiraf etmesi ise oldukça samimi görüntülerin ortaya çıktığı bu ikonik düğünü doğurur.

Dizi ve Filmlerin Unutulmaz Düğün Sahneleri

{771050}

The Godfather (IMDb: 9,2)

Bir düğün filmi olmamasına rağmen, girişindeki sinema tarihinin en uzun sekanslarından biri olan 27 dakikalık düğün sekansı ile Godfather da en unutulmaz düğün sahnelerinin içinde yer alıyor. Don Corleone'nin kızının düğününe ışık tutan bu sekans, bir yandan izleyicisine Corleone ailesinin fertlerini ve aile bağlarını tanıtırken, bir diğer yandan İtalyan düğünlerinin mükemmel bir örneğini oluşturuyor. Yine aynı filmin son bölümlerine doğru izlediğimiz, Sicilya’ya yerleşen Michael Corleone’nin burada tanışıp aşık olduğu Sicilyalı bir kızla düğününü içeren sahneler, en ikonik düğün sahneleri arasında yer almakla kalmayıp kültürel ögeleri oldukça başarılı bir şekilde perdeye taşımasıyla da seyircisinin beğenisini topluyor.

Four Weddings and a Funeral (IMDb: 7,0)

90’lar romantik komedilerinin en beğenilen örneklerinden biri Dört Nikah Bir Cenaze. Film, ilişkilerinde bağlanma sorunları yaşayan, evlilik düşüncesini aklından bile geçirmeyen Charles ile bir arkadaşının düğünde tesadüf eseri tanıştığı Carrie arasındaki konuşulmayan aşkı konu ediniyor. Tutumundan ödün veremediği için duygularını da açıklayamayan Charles ile Carrie’nin yolları sonrasında bir cenaze ve üç nikahta daha kesişiyor. Düğün sahneleri ise ortaya oldukça samimi, kah duygusal ve kah komik görüntüler ortaya çıkarıyor.

The Graduate (IMDb: 8,0)

Dustin Hoffman’ın oyunculuk kariyerinin erken dönemlerinden olan film, senaryosuyla oldukça tartışma yaratmıştı. Üniversiteyi henüz bitirmiş Benjamin, evine döndüğünde girdiği bunalım içinde sürüklenirken, kendisini babasının patronunun eşi Mrs. Robinson’a doğru çekilmiş bulur. Benjamin’in Mrs. Robinson ile devam eden yasak aşkları sırasında tanıştığı, Robinson ailesinin biricik kızı Elaine’e aşık olması ile ortalık iyice karıştıracak, tüm karakterler kendilerini bir karmaşanın içinde bulacaktır. Filmin senaryosu kadar son sahnesinde yer alan düğünden kız kaçırma sahnesi ve bu sahneye eşlik eden Simon & Garfunkel tarafından seslendirilen “The Sound of Silence” şarkısı da kültleşmiştir.

Love Actually (IMDb: 7,6)

Noel heyecanı kapıdayken, birbiri içine geçmiş 10 aşk hikayesini bir arada barındıran Love Actually, Juliet ve Peter’ın sürprizlerle dolu düğün sahneleriyle ile adını ikonikler arasında yazdırmıştı. Seremoninin ardından mihraptan ayrılmak üzere olan çift, Beatles’ın “All You Need is Love” şarkısını seslendiren bir koro tarafından durdurulmuş, koroya misafirlerin arasından ayaklanan diğer müzisyenler eşlik etmişti. Ortaya çıkan bu görsel ve işitsel şölen ise, bu sahnenin bugüne kadar yapılmış en güzel sürprizler arasında yerini almasını sağladı.

{772060}

Mamma Mia! (IMDb: 6,4)

Tüm şarkıları ABBA albümlerinden oluşan, sevilen romantik müzikal Mamma Mia!’nın beklenmedik düğün sahnesi, sürprizlerle dolu bir başka sahne. Sophie’nin ihtimal dahilindeki üç babasının da katıldığı düğünü aniden iptal etmesi ve baba adaylarından biri olan Sam’in yıllardır içinde yaşadığı aşkı Donna’ya itiraf ederek evlenme teklif etmesi izleyenleri şaşkınlık içinde bırakmıştı. Donna’nın teklifi kabul etmesi üzerine hazır her şey hazırken oracıkta evlenmeleri ise filmi ve bu sahneyi unutulmazlar arasına taşıdı.

Sex and The City (IMDb: 7,1)

New York’ta yaşayan dört başarılı kadının romantik ilişkilerinin yanı sıra cinsel hayatlarını da konu alan dizi, yayında kaldığı 6 sezon boyunca özellikle kadınlar tarafından yoğun ilgi gördü. Köşe yazarı Carrie Bradshaw, gazetedeki “Sex and the City” başlıklı köşesinde yayınladığı, başta Miranda Hobbes, Charlotte York ve Samantha Jones olmak üzere kendisinin ve en yakın arkadaşlarının aşk hayatlarını, tüm cinselliği ile birlikte, yer yer komik yer yer ise hüzünlü bir dille ekrana taşıdı. 30’lu yaşlarındaki bir grup kadının aşk arayışı içinde izlediğimiz en güzel bölümlerden biri ise son sezonda yer alan “The Catch” isimli, Charlotte ile Harry’nin aksilikler ile dolu düğününü anlatan bölümdü. Dizinin kendisi kadar çok beğenilen film serisindeki Carrie ve Mr. Big düğünü ile ikinci filmdeki Stanford ve Anthony düğünü de unutulmaz arasında yerini aldı.

Dizi ve Filmlerin Unutulmaz Düğün Sahneleri

Friends (IMDb: 8,9)

Ross, Rachel, Joey, Monica, Chandler ve Phoebe’nin dostluklarını izlediğimiz, televizyon ekranlarının en ikonik dizilerinden Friends, içselleştirdiğimiz karakterlerin düğün sahneleri ile hepimizi duygulandırmıştı. Ross ve Emily’nin evlendikleri bölümde Ross’un yanlış isim söylemesi herkesi şaşkına çevirirken, yine Ross ile Rachel’ın sarhoş oldukları bir gece ansızın evlenmeleri daha da sürpriz olmuştu. Ross’un başarısız evliliklerinin aksine, Monica ile Chandler’ın düğünlerini işleyen bölümler, her zamanki komedisinden ödün vermezken izleyicileri bir o kadar da duygulandırmıştı. Phoebe’nin dizinin son sezonunda, karlar altındaki sokakta gerçekleşen düğünü ise Phoebe usulü bir masal gibiydi.

{771385}

Game of Thrones (IMDb: 9,4)

Listedeki diğer romantik filmlerin ve düğün sahnelerinin aksine, tamamen farklı sebeplerle ikonikleşmiş bir diğer düğün sahnesi ise Game of Thrones’un meşhur Red Wedding’i. Kuzey’den büyük bir güçle yaklaşan Stark ailesinin lideri Robb Stark’ın, düğün kutlaması için gittiği Lord Walder Frey’in evinde, eşi Talisa ve annesi Lady Catelyn ile birlikte öldürüldüğü bölüm hala dizinin en çok konuşulan bölümleri arasında yer alıyor.

How I Met Your Mother (IMDb: 8,3)

Sıklıkla Friends’in günümüz uyarlaması olarak anılan dizi HIMYM’ın meşhur çifti Lily ve Marshall’ın büyük aşkına diziyi izlemeyenler bile hakim. Çiftin evlendikleri Something Borrowed isimli bölüm ise dizinin en sevilen bölümlerinden biri. Aksiliklerin ardı arkasının kesilmediği, tüm tersliklerin Lily ve Marshall’ı bulduğu düğün ise televizyon tarihinin en komik ve ikonik düğün sahneleri arasında yer alıyor.

Dizi ve Filmlerin Unutulmaz Düğün Sahneleri

Sherlock (IMDb: 9,1)

Ünlü dedektif Sherlock Holmes’un maceralarını işleyen mini dizi, yayınladığı ilk günden beri dünyanın dört bir yanında heyecanla takip edildi. Her sezonu merakla beklenen dizinin 3. sezonu ise Sherlock’un ölümden geri dönüşü ile oldukça ses getirmişti. Sherlock’un sadık yardımcısı John ile Mary’nin evlendikleri, sezonun ikinci bölümü düğüne bir cinayet soruşturmasının dahil olmasıyla unutulmaz düğün sahneleri arasında yerini aldı.

The Crown (IMDb: 8,7)

Hiçbir zaman popülaritesini yitirmeyen dönem dizilerinin arasında tarihi dizilerin yeri bir başka. Özellikle kraliyet ailesini konu alan diziler her daim sevilerek takip ediliyor. Bu diziler arasında en sevilenlerden biri ise Netflix dizisi The Crown. Kraliçe II. Elizabeth'in saltanat dönemini anlatan dizi, bu açıdan biyografik özellikler taşıyor. Dizinin geneline hakim olan ihtişam, II. Elizabeth ile Prens Philip’in düğünlerini içeren bölüme de yansımış, ortaya oldukça görkemli bir düğün sahnesi çıkarmıştı.

Aşk-ı Memnu (IMDb: 7,3)

Halid Ziya Uşaklıgil’in edebi romanın televizyon ekranlarına çevrilmiş dizi Aşk-ı Memnu, yayınlandığı dönemde ülke geneli bir trend haline gelmişti. İçeriğinin yanı sıra cesur sahneleri ile de oldukça konuşulan dizinin, Bihter ile Adnan’ın düğününü işleyen 4.bölümü de yayınlandığı anda manşet olmuştu. Bihter’in merdivenlerden süzülürken giydiği gelinlik pek çokları tarafından beğeni ile karşılanırken, diğerleri ise düğüne hakim gerginliğe odaklanmıştı. Düğünün ve bölümün sonundaki Hilmi Bey’in ani girişi de sahnenin heyecanını beslemişti.

Sena Kirezçik
Sena Kirezçik Tüm Yazıları