preloader

Avrupa’nın En Ünlü Çiçek Tasarımcısı: Tomas de Bruyne

Avrupa’nın En Ünlü Çiçek Tasarımcısı: Tomas de Bruyne

Yazı Boyutu:

Kraliyet ailelerinin organizasyonlarından büyük Hint düğünlerine kadar birçok etkinliğin tasarım ve uygulamasını gerçekleştiren Tomas de Bruyne, düğün tasarımı üzerine merak edilen her şeyi OGGUSTO’ya özel yanıtladı.

Avrupa’nın En Ünlü Çiçek Tasarımcısı: Tomas de Bruyne
Tomas de Bruyne

İlk olarak, İstanbul Kutlamalar Başkenti – Sofralar Sergisi’nde İstanbul’u masanıza nasıl yansıttığınızı anlatır mısınız?

Her şehrin anlatacak bir hikâyesi var! İstanbul’u düşündüğümde, şehri yıllar önce ziyaret ettiğim kişisel deneyimime güveniyorum. İstanbul deyince akla; Sultanahmet Camii, Boğaz köprüleri, Kapalı Çarşı gibi anahtar kavramlar geliyor. Tarih ve modern yaşamın gerçek bir birleşimi… İstanbul’un bu unsurları, tasarıma başlamam için ilham kaynağım oldu. Şehri ve tasarımı uyum içinde keşfetmeyi ve deneyimlemeyi ziyaretçiye bırakıyorum.

Avrupa’nın En Ünlü Çiçek Tasarımcısı: Tomas de Bruyne
İstanbul Kutlamalar Başkenti – Sofralar Sergisi

Kendi stilinizi ve imzanızı nasıl tanımlarsınız?

Mümkün olduğunca kısa ve basit tutmak istiyorum ve şu sloganıma güveniyorum: Dünya Çapında Mimari Çiçek Deneyimleri… Bu benim davetlere, etkinliklere, kutlamalara, düğünlere getirdiğim katma değeri kapsıyor. Duyguları sınırların ötesindeki çiçeklerin diliyle ifade etmek, müşterinin ticari çerçevesinin içinde sanatsal bir tasarımı hayata geçirmek benim amacıma hizmet ediyor. Özgün tarzım ve her şeyi özel kılmak için sarf ettiğim çaba nedeniyle çiçek tasarımcıları arasında ‘şair’ olarak anılıyorum. Yarattığımız her etkinlikte benzersiz çiçek sanatı hayal ediyoruz ve imza stilimiz muhteşem mimari ve kavramsal çiçek mekan tasarımına odaklanıyor. Kusursuzluk, işlevsellik, yaratıcılık ve mükemmellik için duyduğum tutku benim markam haline geldi.

Avrupa’nın En Ünlü Çiçek Tasarımcısı: Tomas de Bruyne

Başarılarınız arasında en çok gurur duyduğunuz hangisi?

Hindistan, Mumbai’de Mukesh Ambani Ailesi için yarattığım etkinlikler en gurur duyduklarım… Ve bu projelerden özellikle gurur duyduğum kısım ise bir düğün töreni için milyonlarca çiçek içeren bir fon oluşturmaktı. Fon, ilhamını doğadaki bir sahneden aldığı için mükemmel bir renk paletinde yapılması gerekiyordu. Devasa tasarım yüzeyinde çalışmak zordu ancak şanslıyım ki yanımda konsepti anlayan, iki boyutlu tasarım uygulayabilen ve ona üç boyutlu his veren doğru vasıflı kişiler vardı. Bu projeler yaratıcılığımı pekiştiriyor ve her zaman işimin en iyisini yapmak için bana enerji veriyor.

Çiçekler duyguları yansıtır… Düğün gününüzde seçtiğiniz çiçekler adeta sizin adınıza konuşur.


Düğün organize ettiğiniz en büyülü mekân hangisiydi?

Öncelikle etkinlik endüstrisinin seçkin şirketleriyle çalıştığım için çok şanslı ve minnettarım. Düğün tasarladığım en büyülü yerlerden bir tanesi Hindistan, Jaipur’du. Jaipur’un doğduğu dönem yani 1700’lerin manzarasını yansıtan gerçek taşlardan, tepelerden ve göletlerden bir düğün şehri inşa edildi. Kültürel olarak köklü bir şehir yaratmak en büyük kriterimizdi. Düğün teması ilhamını; kutlamalar bölgesi Rajasthan’dan ilham aldı. Misafirler muhteşem gösterişli bir şapkanın altında aileler tarafından karşılandı. Çiçek enstalasyonlarıma ateş ve çeşmeleri entegre ettim. Yeni bir konsept geliştirmek için çiçek tasarım dünyasından farklı unsurları bir araya getirdim.

Avrupa’nın En Ünlü Çiçek Tasarımcısı: Tomas de Bruyne

Gelinler çiçek tasarımcısı seçerken nelere dikkat etmeli?

Mükemmel çiçek tasarımcısını bulun ve kişiliğinizin düğün çiçeklerinizde parlamasına izin verin. Düğününüzle ilgili her şeyin sade bir iş ilişkisinden daha fazlası olması gerektiğini hissediyorsanız, çiçek tasarımcınızla aranızda doğru bir eşleşme aramalısınız. Etrafınızdaki kişilerin sizi ve çıkarlarınızı gözettiğinden emin olun. Tasarımcıyı ararken doğru şeyleri bilmek, sizin için güzel ve benzersiz bir etkinliğe giden yolu açar. Unutmayın ki çiçekler duyguları yansıtır… Düğün gününüzde seçtiğiniz çiçekler adeta sizin adınıza konuşur, bu yüzden karakterinize en uygun çiçeği seçtiğinizden emin olun.

Siz, çiftlerin hayallerindeki düğünü yaratmalarına nasıl yardımcı oluyorsunuz?

Müşteriyi hayal gücü sürecinde yönlendirmek, dinlemek, beklentilerini karşılamak için konsept geliştirmek ve fikirleri ortaya çıkarmak işimin ana parçası. Çalışmamın katma değeri; çiçeğin tüm potansiyelini mümkün olan en iyi şekilde keşfetme ve kullanma yeteneğimden geçiyor. Müşteriler yalnızca ürün satın alma amacıyla değil, yaratıcılığımla masaya getirdiğim şeyler için bana geliyor. Çiçek tasarımı duygularla ve müşterilerin hikayelerini yansıtmakla ilintilidir.

Avrupa’nın En Ünlü Çiçek Tasarımcısı: Tomas de Bruyne

Bir düğünü eşsiz kılan en önemli detaylar nelerdir?

Çok basit bir cevabı var: Evlenen çiftler! Her düğün, çiftlerin benzersizliğini yansıtacak şekilde tasarlanmalı. Bu noktada doğru çiçek, renk ve farklı kombinasyonlarla çiftlerin mesajını vermek tasarımcının işidir.

Düğünlerini planlayan genç çiftlere ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Size 5 altın ipucu vereyim:

1. Kişiliğinizi gösterin!

2. Güven oluşturmak için tasarımcıyla iyi iletişim kurmalısınız. O büyük gün geldiğinde mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için seçtiğiniz insanlara güvenebilmeniz gerekiyor.

3. Seçeceğiniz tasarımcıyı araştırın! Portföylerine dalın ve kariyerlerinde daha önce neler sunduklarını görün. İyi bir tasarımcı tasarladığı tüm düğün konseptlerini sergilemeli. Tüm İhtiyaçlarınıza uyum sağlayacak kadar çok yönlü bir tasarımcıyla çalışmanız şart değil. Tasarımcı sizin kişiliğinizi yansıtırken kendi imza stilinin unsurlarını kaybetmemeli.

Avrupa’nın En Ünlü Çiçek Tasarımcısı: Tomas de Bruyne

4. Destinasyon düğünü yapacaksanız, göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biri, tasarımcının yabancı ortamda doğru işbirlikçileri ve doğru prodüksiyon şirketini seçme kapasitesidir. Bu açıdan yine bir tasarımcının portföyü, kararınızda size rehberlik edebilecek birçok bilgi sunabilir. Örneğin, dünyanın her yerinde çalışmış bir tasarımcınız varsa, destinasyon düğünün altından kolaylıkla kalkabilir. Ancak kendi coğrafi alanı dışında nadiren çalışmış yerel bir çiçekçiniz varsa, destinasyon düğünü için onunla çalışıp çalışmamayı bir kez daha düşünmelisiniz.

5. Seçtiğiniz tasarımcıyla aranızdaki iletişim süreci soru cevap şeklinde ilerlemeli. Müşterilerime her zaman soruları açık şekilde yanıtlamalarını tavsiye ederim. Size soru soran ve farklı yönlerinizi merak eden tasarımcı sizin için doğru seçim olabilir!

Avrupa’nın En Ünlü Çiçek Tasarımcısı: Tomas de Bruyne

Tomas de Bruyne Kimdir?

Tomas de Bruyne, dünyanın en yetenekli etkinlik çiçek tasarımcıları arasında kabul edilmektedir. Kraliyet ailelerinin organizasyonlarından büyük Hint düğünlerine kadar birçok etkinliğin tasarım ve uygulamasını gerçekleştirmiştir. Çiçek tasarımı üzerine 10’un üzerinde kitabı bulunmaktadır.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları