preloader

Amerika'nın Ünlü Düğün Tasarımcısı: Percy Sales

Amerika'nın Ünlü Düğün Tasarımcısı: Percy Sales

Yazı Boyutu:

Tüm hayalleri gerçeğe dönüştüren düğün ve davet tasarımcısı Percy Sales‘in ışıltılı dünyasına konuk oluyoruz…

Amerika'nın Ünlü Düğün Tasarımcısı: Percy Sales
Percy Sales

Unutulmaz düğünler yaratan biri olarak kendi stilinizi ve tasarım imzanızı nasıl tanımlarsınız?

Tarzımı ve imzamı modern, zamansız ve biraz da eğlenceli olarak tanımlarım. Tasarımda her zaman müşterilerimi yansıtmaya özen gösteririm, ancak düğün fotoğraflarının daima sanki dün olmuş gibi görünmesini isterim. Bu nedenle modası hiç geçmeyecek zamansız bir görünüm ararım. Ben bu yaklaşımı “Chanel” takımlarına benziyorum. Karşıdan direkt tanırsınız çünkü o bir ifadedir… Trendlere uygun görünür ama bir yandan da zamansızdır.

Amerika'nın Ünlü Düğün Tasarımcısı: Percy Sales
Amerika'nın Ünlü Düğün Tasarımcısı: Percy Sales

Başarılarınız arasında en çok gurur duyduğunuz hangisi?

Amerika'nın Ünlü Düğün Tasarımcısı: Percy Sales

Bu sektörde neredeyse 25 yıl boyunca hayatta kalmak ve endüstrinin içinde olmak benim için büyük bir başarı. Birçok trendin gelip geçtiğini, dünya ekonomisini etkileyen dünya olaylarını gördüm (ama bir şekilde hala ayakta kaldım). Ancak en büyük başarımın yıllar içinde iş olarak ve kişisel olarak kim olduğumu öğrenmek olduğunu düşünüyorum.

Düğün planladığınız en büyülü mekânları paylaşır mısınız?

Düğünü organize ettiğim her mekân büyülü diyebilirim. Çünkü müşterilerin hikayesini etkinliklerinin her anına yansıtarak büyüyü yaratırız. Her seferinde “bu en büyülü etkinlik” diye düşünürüm, ancak bir sonraki gelir ve o listenin başına oturur. Yani “en” iyisini seçmek zor. Benim için hiçlikten bir şeyler yaratmak bile yeterince büyülü.

Çiftlerin düğün kutlamalarına kendi kişiliklerini ve aşk hikayelerini nasıl yansıtmalarına yardımcı oluyor musunuz?

Amerika'nın Ünlü Düğün Tasarımcısı: Percy Sales

Çiftlerin benzersiz kişiliklerini ve hikayelerini etkinliklerimize yansıtmak, şirketimizin DNA’sının bir parçasıdır. Müşterilerimizi tanımak için zaman ayırır, beğendiklerini ve beğenmediklerini derinlemesine inceleriz. Müşterilerimize bize başka düğünlerden fotoğraf göstermemelerini söyleriz, çünkü “Neden başka birinin düğününü istersiniz ki?” Bu yüzden tasarım ve planlama sürecinde müşterilerimizi tanırız ve etkinlik boyunca kişiliklerini ve hikayelerini sergileyen bir etkinlik oluştururuz.

Misafirlerin her köşeye baktığında “bu tam onların tarzı!” diye tepki vermelerini isteriz. Çiçeklerden dekorasyona, yiyecek ve içecek seçimlerinden mütevazı detaylara kadar her şey müşteriyi yansıtmalıdır.

Düğün tasarımcısı seçerken hangi faktörleri göz önünde bulundurmalı?

Çiftlerin düğün tasarımcısı seçerken en büyük önceliği, kişisel uyumdur. Tasarımcının sizi ve ailenizi gerçekten anlayıp anlamadığını görmek önemlidir. İşe aldığınız kişiye güvenmelisiniz! Yeni müşteri talepleri geldiğinde önce bir öngörüşme ayarlıyorum ki birbirimize uygun olup olmadığımızı görebilelim. Ayrıca potansiyel müşterilerimi başka planlayıcılarla da görüşmeleri için teşvik ederim, böylece doğru kişiyi seçtiklerinden emin olurlar. Herkes için doğru kişi olmayacağımı biliyorum. Önemli olan, müşterinin o özel günü için güvendiği birini bulmasıdır. Müşterilerin seçim yaparken şu faktörleri göz önünde bulundurmalarını öneririm: Güven, Yetenek, Kişilik.

Amerika'nın Ünlü Düğün Tasarımcısı: Percy Sales
Amerika'nın Ünlü Düğün Tasarımcısı: Percy Sales

Düğün trendleri arasında en sevdikleriniz hangileri?

Trendler, müşterinin kim olduğuna ve estetik bakış açısına bağlı olarak değiştiği için oldukça öznel bir konudur. Ancak önümüzdeki yılın düğün tasarım trendlerinde benim için öne çıkacak olanlar şunlar:

Heykelimsi Çiçek Tasarımları ve Dekorasyon: Ken Kelleher gibi düşünün! Şaşırtıcı derecede etkileyici olan çiçek heykellerine ve canlı çiçeklerle heykelsel unsurların harmanına bakın. Bu trend, sadece çiçek düzenlemeleriyle sınırlı kalmayıp, düğün kıyafetlerine ve gelinliklere de yansıyor. Çiçek işlemelerinden yapısal şekillere kadar birçok farklı öğeyle karşılaşabilirsiniz.

Dramatik Kıyafetler: Dantel ve basit görünümlerin popüler olduğu son yıllarda, daha dramatik kıyafetlere yönelik bir trend var. Çiftler kıyafetlerinde büyüleyici bir etki yaratmak istiyorlar. Bu, geleneksel beyaz gelinlik ve siyah smokin yerine beklenmedik detaylara ve sürprizlere yönelmeleri anlamına geliyor. Gelin yolu yürüyüşlerinde sıra dışı anlar ve şaşırtıcı detaylar görmek mümkün. Trendlerin odak noktası kişisel duruş ve beklenenin dışına çıkmak… 2024 ve sonrası için müşterilerime söylediğim şey ise şu: Kendiniz olun, beklentiye göre hareket etmeyin.

Ve son olarak Sofralar Sergisi için tasarladığınız masayı anlatır mısınız?

Sofralar Sergisi için tasarladığım sofra, İstanbul’un sokak sanatı ve renklerinden, aynı zamanda Türkiye’nin diğer bölgelerinden ilham aldı. Sofraya ‘Bulutların Üstünde’ adını verdim çünkü her İstanbul’a geldiğimde gördüklerimden etkilenip hayal kurmaya başlıyorum. Karaköy’de dolaşmayı ve Beyoğlu’ndaki Galata Kulesi’nin altındaki yokuş sokakları gezmeyi çok seviyorum.

Sokak sanatını, mimariyi ve evlerdeki renkleri görmek bana ilham veren şeyler. Bu, soframı tasarlarken beni etkileyen şey oldu; bulutlardan düşen boya, zeminde sihirli parçalar yaratıyor. Yağmuru pozitif bir şeye dönüştürüyor, sanatın tarih boyunca her zaman biraz isyankâr, tartışmalı olduğunu ancak sonunda insanların gözünde güzelleştiğini hatırlatıyor. Bir düğün sofra tasarımından renkli ve beklenmeyen bir şey istedim.

Amerika'nın Ünlü Düğün Tasarımcısı: Percy Sales

Percy Sales Kimdir?

Percy Sales, modern ve romantik tasarımlarıyla tanınan etkinlik ve düğün tasarımcısıdır. Vogue, Martha Stewart Düğünleri gibi büyük yayınlarda düğünleri sergileyen tasarımcının müşteri profili oldukça geniş. Cesur, maceracı ve özgün hikayeleriyle ona ilham veren çiftlerin ortak fikri; tüm hayalleri gerçeğe dönüştürmesi…

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları