preloader

Şehri Keşfe Çıkıyoruz: Karaköy, Balat, Moda, Cihangir

12.08.2023
Şehri Keşfe Çıkıyoruz: Karaköy, Balat, Moda, Cihangir

Yazı Boyutu:

“Bu yol nereye çıkar” diye girilen sokaklarda keşfedilen güzelliklerden semtin lokal insanlarıyla sohbet ederken şehre dair öğrenenlere İstanbul’u bir de We Are The Walkers ile keşfe çıkıyoruz.

Bir şehri keşfetmenin, yeni yerler ve kültürlerle tanışmak için heyecan verici bir deneyim olabileceğini biliyoruz ve soluğu İstanbul’un keyfini çıkarmak için Karaköy, Moda, Balat ve Cihangir’de alıyoruz. Eğer keşiflerinize şehrin en beğenilen semtlerini ve onların adeta en güzel keşif noktalarını eklemek isterseniz We Are The Walkers ile hazırladığımız bu rehberi mutlaka kaydedin.

Karaköy Keşif Rehberi

Şehri Keşfe Çıkıyoruz: Karaköy, Balat, Moda, Cihangir

Beyoğlu’na bağlı ilçenin tarihi Osmanlı dönemindeki Galata Limanı dönemine kadar gidiyor ve bugün modernite ile tarihin karıştığı enfes bir eklektiklikle keşfedilmeyi bekliyor. Karaköy, tarihi dokusunu koruyan dar sokakları, eski binaları ve tarihi yapılarıyla dikkat çekerken gastronomik noktalarından tarihi mekanlarına dolu dolu zaman geçirmek için bolca seçenek sunuyor.

Karaköy’de Görülmesi Gereken Tarihi Mekanlar

Bugüne dek farklı kültürlerden çeşitli topluluklara yaşam alanı sunan Karaköy’de başta Galata Kulesi olmak üzere görülecek tarihi mekanlar oldukça fazla. Eski İstanbul’un kalbi sayılabilecek bölgede yer almasından dolayı liman ticaretinden dine, alışverişten kültürel faaliyetlere mutlaka görülmesi gereken yerleri listeliyoruz.

Şehri Keşfe Çıkıyoruz: Karaköy, Balat, Moda, Cihangir
Fransız Geçidi

Galata Kulesi

Galata surlarının bir parçası olarak Cenevizliler tarafından inşa edilen ikonik yapı 2020 yılında geçirdiği restorasyonun ardından müze olarak hizmet veriyor. Muhteşem panaromik manzarasıyla Karaköy limanına tepeden bakan kulede birçok tarihi eser de sergileniyor. Zaman zaman ise dış cephesine yansıtılan yeni medya işleriyle bugünün teknolojisi ile tarihin buluşma noktası oluyor.

Karaköy Palas

İstanbul’da birçok tarihi yapıda imzası bulunan mimar Guilio Mongeri tarafından yapılan bina Bizans dönemi mimarisinin karakteristik özelliklerini taşırken Karaköy girişinde ikonik bir yapı olarak ince işçilikli detaylarıyla hayran bırakıyor.

Fransız Geçidi

Kemankeş Mahallesi’nde yer alan geçit sizi bir anda bulunduğunuz sokaktan koparıp bambaşka bir şehre ve zamana ışınlıyor gibi hissettiriyor. 1860 yılından beri zarafetle iki caddeyi birbirine bağlıyor ve sarı duvarlarına eşlik eden zümrüt yeşili kapılarıyla birçok kafe ve dükkana ev sahipliği yapıyor.

Şehri Keşfe Çıkıyoruz: Karaköy, Balat, Moda, Cihangir

Kılıç Ali Paşa Hamamı

Osmanlı donanmasının en başarılı komutanlarından Kaptan-ı Derya Ali Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Kılıç Ali Paşa Hamamı, gün ışığını içeri alan pencereli mimarisi ve heybetli kubbesiyle hayran bırakıyor. Detaylı restorasyonun ardından bugün hala hamam olarak hizmet veriyor. Çevresindeki lokal ürünler satılan dükkanlar ise İstanbul’dan alınacak hediyelik eşyalar için şık alternatifler barındırıyor.

Kılıç Ali Paşa Camii

1580 yılında Kaptan-ı Derya Kılıç Ali tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan bir diğer eser de Kılıç Ali Paşa Camii. Tophane’nin girişinde yer alan cami, Ayasofya’nın mimari dokunuşlarından izler taşırken cami, türbe, medrese ve hamamdan oluşan külliye yapısıyla dönemin sosyal koşullarına ışık tutuyor.

Aşkenazi Sinagogu

Avustralya kökenli Aşkenazlar tarafından 1900’lerde yaptırılan sinagog, mimarisiyle İstanbul’un ikonik yapıları arasında yer alıyor. Binanın içerisinde Viyana’dan getirilen gösterişli avizeler ise ışığın farklı bir yansımasını sunuyor.

İstanbul Modern Sanat Müzesi

Şehri Keşfe Çıkıyoruz: Karaköy, Balat, Moda, Cihangir

Galataport’ta açılan yeni binasıyla çağdaş sanatı çağdaş bir yapı içerisinde izleyiciyle buluşturuyor İstanbul Modern Sanat Müzesi. Eczacıbaşı koleksiyonuna ait eserlerin yanı sıra dönemsel sergilerle de dünyanın farklı noktalarından değerli sanatçıları konuk ediyor.

Kılıçali Paşa, Tophane İskele Cd. No:1/1, 34433 Beyoğlu/İstanbul (0212) 334 73 00

Karaköy Lezzet Durakları

Şehri Keşfe Çıkıyoruz: Karaköy, Balat, Moda, Cihangir
Mums

Mums Cafe

Fransız geçidinin girişinde sizi taze pişmiş ekmek ya da pancake kokusu karşılıyorsa tam olarak olmanız gereken yerdesiniz. Mums Cafe tam da şehrin hareketliliğini bir süre arkanızda bırakıp sakince tabağınızdaki eşsiz lezzetleri denemeniz için sizi bekliyor. Favorilerde bulut ekmek üzerine çırpılmış yumurta ve French toast olduğunu hatırlatalım.

Kemankeş Karamustafa Paşa, Fransız Gç Sokağı 1/16 D:17, 34425 Beyoğlu/İstanbul (0212) 245 98 48

Karabatak

Karaköy’ün en eski kahvecilerinden biri Karabatak. Taptaze çekilmiş kahveleri soğada dönük sandalyelerde yudumlarken üzerinizdeki asmanın gölgesi tatlı ışık oyunları yapabilir.

Kemankeş Karamustafa Paşa, Karaali Kaptan Sk. No:7, 34425 Beyoğlu/İstanbul (0212) 243 69 95

Karaköy Güllüoğlu

Baklava denince akla gelen ilk isimlerden biri Güllüoğlu yıllarca Karaköy’de hizmet verdiği noktadan ayrılıp yepyeni bir mekanla misafirlerini kabul etmeye başladı. Lezzetle yenen her yemeğin sonunu tatlıya bağlamayı sevenleri kıpkırmızı demlenmiş çayla birlikte Güllüoğlu lezzetlerini denemeye yönlendiriyoruz. Sütlü tatlılardan şerbetlilere bol çeşit karşısında seçim yapmak hayli zor olacak.

Kemankeş Karamustafa Paşa, Kemankeş Cd. No:67, 34425 Beyoğlu/İstanbul 0850 308 4545

Tükkan Karaköy

Kahvaltıdan kokteyle geniş bir mutfak hacmi olan Tükkan, gastro pub olarak hizmet veriyor. Enfes yemekleriyle dünya mutfağına dair seçenekler sunarken kahve molası, akşam sakince içebilecek özel reçeteler ya da sadece tatlı kaçamağı için tercih edilebilir. Karaköy’ün sürekli hareket içeren atmosferini içeceğinizi yudumlarken deneyimlemek için listenize ekleyin.

Kemankeş Karamustafapaşa Mahallesi, Mumhane Caddesi No: 34, 34425 Beyoğlu/İstanbul (0212) 245 31 31

Karaköy’den ne alınır?

Mumhane caddesi üzerinde sıralanan çok sayıda butik, özgün ürünleriyle çok çeşitli hediyelik alternatifleri sunuyor. Doğal sabunlar, peştemallar, tasarımcı ürünleri, el yapımı deri aksesuarlar ve seramikler, takılar ve süs eşyalarıyla Karaköy’e gelmişken eli boş çıkmak bir hayli zor.

Balat Keşif Rehberi

Karaköy’den ileriye, Haliç’in diğer tarafına çeviriyoruz rotamızı. Tarihi bir İstanbul semti olan Balat, yan yana sıralanmış küçük evleri, dar sokakları, o sokaklara yayılan antikaları ve yeni nesil mekanlar ile tarihi dokunun karışımını sunan atmosferiyle karşımızda.

Şehri Keşfe Çıkıyoruz: Karaköy, Balat, Moda, Cihangir
Fotoğraf: Unsplash

Balat’ta Görülmesi Gereken Yerler

Son yıllarda geçirdiği değişimle İstanbul’un popüler semtleri arasında yer alan Balat, otantik dokusuyla her görenin kendinden bir parça bulacağı bir yer. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Yahudi, Hristiyan ve Müslüman toplulukların bir arada yaşadığı bir bölgeyken günümüzde hala bu çeşitliliği ve tarih kokan atmosferiyle dikkat çekiyor.

Şehri Keşfe Çıkıyoruz: Karaköy, Balat, Moda, Cihangir
Sveti Stefan Kilisesi

Sveti Stefan Kilisesi

Bulgar Kilisesi ya da Demir Kilise isimleriyle de bilinen Sveti Stefan Kilisesi… Prens Stefan Bogoridi’nin bağışladığı arazi üzerine kurulan tarihi Sveti Stefan Bulgar Ortodoks Kilisesi tamamen demirden inşa edilenlerden ayakta kalan tek yapı. Bu sebeple bir adı da Demir Kilise… Ermeni mimar Hosvep Aznavur’un mimarlığını yaptığı kilise zamanla yaşlanıyor ve uzun yıllar süren restorasyonun ardından 2018’de yeniden açılışının ardından Haliç kıyısında bir inci gibi parlıyor.

Kırmızı Mektep

Rum Ortodoks Erkek Lisesi yüzünü Haliç’e dönen sıcak mimarisiyle Balat’a gelen herkesi kucaklıyor. Yılın belli dönemlerinde ziyaretçi kabul eden tarihi bina Balat’a yolu düşen herkesin fotoğrafladığı ikonik bir yapı.

Balat Evleri

Balat, eski Osmanlı evleriyle ünlü bir semt ve her sokağı ayrı bir dokuyu barındırıyor. Dar sokaklarında dolaşırken, ahşap ve taş yapıları görebilir ve semtin geleneksel mimarisine hayran kalabilirsiniz.

Şehri Keşfe Çıkıyoruz: Karaköy, Balat, Moda, Cihangir
Rum Ortodoks Patrikhanesi

Rum Ortodoks Patrikhanesi

İstanbul’un fethinin ardından hoşgörünün sembolü olarak koruma altına alınıyor Rum Ortodoks Patrikhanesi. Dünyadaki tüm Ortodokslar için önemli ibadet merkezlerinden biri. Balat denince herkesin aklına gelen üç önemli yapıdan biri olan patrikhane binası zaman zaman dışarıdan ziyaretçi de kabul ediyor.

Balat Lezzet Durakları

Pops Balat

Balat’ın tam kalbinde, köşede yüksek camlarıyla içeriye davet eden bir mekandayız. Evinizde gibi hissedeceğiniz bir koltuk, “urban jungle” trendine uyan dev saksılar ve bolca yeşil yapraklı bitki ve kahve kokusunun kitap kokusuna karıştığı ortamıyla yolu Balat’a her düşenin mola verdiği bir mekan.

Balat, Ayan Cd. No:62, 34087 Fatih/İstanbul (0212) 531 16 16

Popstel Balat

Bir yanda enfes Haliç güzelliği diğer yanda Balat’ın tarih kokan sokaklarıyla harika bir manzara sunan Pops’a gün batımına bekleniyorsunuz. aynı zamanda otel ve suit olarak hizmet veren binanın terasında konumlanan mekan kahveden tatlıya, kahveden kruvasana seçenekler sunuyor.

Balat, Akçin Sk. No:3, 34087, 34087 Fatih/İstanbul 0536 317 34 62

Coffee Department

Dünyanın farklı noktalarından kahve çekirdeklerinin bir araya geldiği yer Coffee Department. Özenle seçilen çekirdeklerin kavurmahanesi olarak da görev yapan mekan tüm Balat’ı kahve kokutmaktan sorumlu.

Ayvansaray, Kürkçü Çeşmesi Sk. No:5, 34087 Fatih/İstanbul

Forno

Taş fırında pişmiş çıtır çıtır pizzaya ne dersiniz? Üstelik burası klasik bir İtalyan restoranından farklı olarak menüsünde lahmacuna da yer veriyor. Samimi ortamı ve sıcak atmosferli hafta sonları açık büfe kahvaltı imkanı da bulunuyor. Şimdiden söyleyelim küçük ve popüler olması sebebiyle yer bulmak konusunda şans diliyoruz.

Vodina Caddesi, Fener Kireçhane Sk. No:13/A, 34087 Fatih/İstanbul 0545 322 30 30

Moda Keşif Rehberi

Şimdi Boğaz’ın karşı tarafına geçiyoruz ve kendimizi Anadolu Yakası’nın görece daha aheste sayfiye hissiyatlı yaşamına doğru bırakıyoruz. Hedefimizde ise Moda var. Kadıköy’ün en hareketli semtlerinden biri olan Moda, eskiden yabancı tüccarlar tarafından tercih edilen bir bölge olmasının aksine ‘yavaş yaşam’ı özendiriyor. Sahilde yapılan kısa bir yürüyüşün ardından Moda rotasında nereler var birlikte bakalım.

Moda’da Görülmesi Gereken Yerler

Konumu ve güzellikleri ile İstanbul’un en değerli semtlerinden biri sayılan Moda, yıllar boyu ev sahipliği yaptığı kültürlerden modern çağın şekillendirmesi ile bugünkü halini alan yapılarına görülmeye değer çok sayıda yer barındırıyor.

Şehri Keşfe Çıkıyoruz: Karaköy, Balat, Moda, Cihangir

Moda İskelesi Kitaplığı

1916-1917 yılları arasında Mimar Vedat Tek tarafından neoklasik üslupta tasarlanan ve İstanbul’un en eski iskelelerinden biri olan Moda İskelesi, yakın zamanda üst katına açılan kütüphane sebebiyle hayli popüler hale geldi. Kitap, kafe ve performans alanı olarak düzenlenen yeni konseptiyle hem kitaba erişimi kolaylaştırıyor hem de bölge sakinleri için bir sosyalleşme alanı yaratıyor.

Surp Takavor Ermeni Kilisesi

1836 yılında inşa edilen kilise Ermeni cemaati için önemli bir ibadet yeri olarak hizmet vermeye devam ediyor. Gotik üslupta yapılan küçük çan kulesi dışında oldukça sade görünümüyle Mukadderhane Caddesi’nde yer alan yapıyı Moda rotanıza ekleyebilirsiniz.

Moda Çay Bahçeleri

Denize çıkan sokakları seviyorsanız Moda sokaklarında kaybolduktan sonra güneşin batış yönünü takip ederek akşam kızıllığında taptaze demlenmiş bir bardak çay için adresiniz Moda çay bahçeleri olmalı. Bu nostaljik ortam, çoğu yerde çoktan terk edilmiş çay bahçesi kültürünü enfes bir manzara ile birleştiriyor. Şarkıda dediği gibi; “Geçse de yolumuz bozkırlardan Denizlere çıkar sokaklar…”

Moda Lezzet Durakları

Şehri Keşfe Çıkıyoruz: Karaköy, Balat, Moda, Cihangir

Brekkie

Rotanızı Yoğurtçu Parkı’na çevirince sizi kendine çeken taze kruvasan kokusuna kapılabilirsiniz. Granola tabaklarının şölen gibi süslendiği ve kruvasan ile farklı lezzetlerin buluşmasını sunan mekan her damak zevkine uygun seçenekler barındırıyor.

Osmanağa, Yoğurtçu Parkı Cd No:24/1, 34714 Kadıköy/İstanbul (0216) 345 03 45

Naan Bakeshop

Fırında pişen her şeyin ne kadar güzel olduğunu biliyorsanız ustalıkla karılmış enfes hamurun nasıl mucizeler yaratabileceğini de tahmin edebilirsiniz. Yumurtalı reçeteler de oldukça seviliyor. Ünlü Fransız lezzeti croque’u bir de Croque Naan olarak tadabilirsiniz. Naan sıcak ekmek kokusu ve tahıllı ürünleriyle kendinizi çocukluğunuzun kokusuna bırakacağınız bir atmosfer sunuyor. Sakinliği ise keyifle geçen zamanın uzamasına yardımcı oluyor.

Caferağa, Moda Cd. No:113, 34710 Kadıköy/İstanbul 0850 221 7099

Asuman

Adını bir tatlıdan alan bu mekan, kimsenin karşı koyamadığı lezzet üçlüsünü bir arada sunuyor. Çilek, krema ve eritilmiş çikolatanın buluşmasını seviyorsanız de kahve yanına özenle hazırlanmış çikolatalar denemek isterseniz Asuman mutlaka uğramanız gereken lezzet duraklarından biri olmalı.

Caferağa, Yeni Fikir Sk. No:1, 34710 Kadıköy/İstanbul (0216) 345 05 26

Flare

Bohem atmosferiyle önce lokalleri sonra herkesi kendine hayran bırakan Flare kahve ve yanında keyifle atıştırılacak seçenekler sunuyor. Mekana girince kafanızın içinde “Fly me to the moon” şarkısı çalmaya başlayanlardansanız merak etmeyin o dev ay görüntüsü hepimizi kendine çekiyor.

Caferağa, Moda Cd. 92C, 34710 Kadıköy/İstanbul

Rita Moda

İyi yemek, iyi kokteyl ve iyi müzik mottosuyla Moda’da konumlanan rita, şık sunumlarıyla gözleri enfes lezzetleriyle kalpleri fethediyor. Ilık bir yaz akşamı şehrin telaşından kaçıp keyifli zaman geçirmek için favorilerimizden olan Rita’nın mevsime özel salataları mutlaka denenmeli.

Caferağa Mah, Sair Nefi Sk. No:14, 34710
Kadıköy/İstanbul (0216) 338 72 72

Biber Burger

Gerçek burger fanları bilir ki bir burgeri burger yapan şey önce ekmeği, sonra köftesidir. Yumuşacık brioche ekmeğe hazırlanan burgerler, el yapımı soslarla buluşuyor ve her defasında aklınız yemediklerinizde kalıyor.

Caferağa, Moda Cd. No:146, 34710 Kadıköy/İstanbul (0216) 330 00 93

Yuzu Moda

Vegan yemek seçeneklerinden oluşan menüsüyle Asya Mutfağı’nın yeniden tasarlanmış halini sunuyor Yuzu. Bitki bazlı proteinler ile hazırlanan sushi ve bun’lar mekanın en sevilenleri arasında.

Caferağa, Şair Latifi Sk. No:41, 34710 Kadıköy/İstanbul (0216) 771 10 18

Moda’dan Ne Alınır?

Moda çay bahçelerinin arkasında sıralanan kadın emeği tezgahlarındaki el yapımı ürünler, Moda’da geçen bir günün hatırası olarak sizinle gelebilir. Hediyelik kavramını biraz mutfağa kaydırırsak enfes çikolataları, artizan ekmekleri, ev yapımı reçelleri de listenize dahil edebilirsiniz.

Cihangir Keşif Rehberi

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Sultan II. Mahmud’un oğlu Şehzade Cihangir’in anısına inşa edilen bir semt Cihangir. Bugün ise İstanbul’un en seçkin semtleri arasında yer alıyor. İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı, bu tarihi ve popüler semt tarihi geçmişi, kültürel çeşitliliği ve canlı sosyal hayatıyla dikkat çekiyor.

Şehri Keşfe Çıkıyoruz: Karaköy, Balat, Moda, Cihangir
Fotoğraf: Unsplash

Cihangir’de Görülmesi Gereken Yerler

Taksim Meydanı ve İstiklal Ceddesi’nin kalabalığını arkanızda bırakıp soldaki sokaklardan aşağı doğru bırakın kendinizi. Şimdi bambaşka bir atmosferin içindesiniz. Özellikle sanatçılar, yazarlar, sanatseverler ve genç nüfus arasında popüler bir yerleşim yeri olan Cihangir’de görülmesi gereken yerleri birlikte inceleyelim.

Şehri Keşfe Çıkıyoruz: Karaköy, Balat, Moda, Cihangir

Cihangir Camii

Şehzade Cihangir için 1559 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmış olan camii, şehirdeki en eski camilerden biri. Yalın mimarisi ile semtin çok sesli dokusuna sakince ayak uyduruyor.

Zenovitch Apartmanı

İçini gezemeseniz de önünden geçerken bir durup incelemeniz gereken yapı Zenovitch Apartmanı. Eski Levantenlerin meskeni olarak bilinen yapı ticaretle uğraşan misafirlerinin ardından şimdi otel olarak hizmet veriyor. Sarı dokusu ve panjurlarıyla semtin ikonik yapılarından biri.

Faik Paşa Sokağı

Tam ortasında durup, aklınızdan geçen her şeyi durdurup sokağı izlemeniz gereken bir yerdesiniz. İstanbul’un en güzel sokaklarından biri desek abartmış olmayız. Mimari olarak eşsiz bir akış sunan sokak bir anlığına başka bir yerde ve zamanda olduğunuz hissini uyandırabilir.

Masumiyet Müzesi

Orhan Pamuk’un aynı isimli romanından referanslar içeren sergi alanı Masumiyet Müzesi, farklı obje ve antikaların sergilendiği bir yapı. Duygulu bir aşk hikayesiyle ziyaretçileri 1950-2000 yılları arası döneme götürüyor.

Çukurcuma Antikacıları

Saatlerin nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir yerdeyiz. Çukurcuma antikacılarında farklı ve birbirinden değerli çok sayıda eşya ve efemera bulunuyor. Eşsiz parçalara bakarken dükkan sahiplerinin keyifli sohbeti için de mutlaka bir hamle yapın çünkü anlatmayı çok sevdiklerini göreceksiniz.

Cihangir Lezzet Durakları

Asri Turşucu

Yeni bir tartışma başlatmak istemeyiz ama “Turşu limon ile mi olur sirke ile mi?” sorusunun cevabının arandığı o Türk filmine konu alan mekan tam da burası. ayrıca sadece popülerliğiyle değil lezzetiyle de İstanbul’un ilk 10 turşucusu içinde yer alıyor.

Kuloğlu, Ağa Hamamı Sk. 9/A, 34334 Beyoğlu/İstanbul 0533 545 21 21

22 Cihangir

Ev ortamına sahip bir atmosferiyle 22 Cihangir, bahçesinde keyifli saatler vaat ediyor. Daha çok müdavimlerinin uğrak noktası olsa da özellikle kahvaltı saatlerinde herkese kucak açıyor. İş çıkışı arkadaşlarla keyifli vakit geçirmek için de ideal.

Cihangir Cd. No: 35 B,
34433 Beyoğlu/İstanbul (0212) 244 89 89

Cihangir’den Ne Alınır?

Bu eşsiz semte geldiyseniz vintage butiklerden aksesuarlar, Çukurcuma antikacılarından eşsiz parçalar satın alabilirsiniz. Dilerseniz Asri turşucunun enfes turşularını da alışveriş listenize ekleyebilirsiniz.

Bahar Ergel
Bahar Ergel Tüm Yazıları