preloader

Twitter’ın (X) Sesli ve Görüntülü Arama Yeni Özelliği

27.10.2023
Twitter’ın (X) Sesli ve Görüntülü Arama Yeni Özelliği

Yazı Boyutu:

Elon Musk’ın X’e kazandırdığı yeni özellik sesli ve görüntülü aramalar hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenin.

Yakın zamanda Elon Musk tarafından satın alınıp önce çalışanlarının çoğu işten çıkarılan, ismi ve logosu değiştirilen ve bir “süper uygulama” olacağı söylenen Twitter yani X, yeni özelliklere kavuşmaya devam ediyor. Premium üyelik ve içerik üreterek para kazanma gibi özelliklerin ardından X’e eklenen yeni bir özellik ise sesli ve görüntülü aramalar oldu. Bu yazımızda ise X’in bu yeni özelliklerine yakından bakarak nasıl kullanıldıklarını inceleyeceğiz.

Twitter (X) Sesli ve Görüntülü Arama Özelliği Nedir?

Twitter’ın (X) Sesli ve Görüntülü Arama Yeni Özelliği

Sosyal medya devi Twitter, (X) adını verdiği platformunda sesli ve görüntülü arama özelliğini sunuyor. Bu özellik, kullanıcılara anlık iletişim kurma, sesli ve görüntülü sohbet etme imkânı tanırken, X’i daha kişisel ve etkileşimli bir platform haline getiriyor.

Twitter (X) Sesli ve Görüntülü Arama Özelliği Nasıl Kullanılır?

Twitter’ın (X) Sesli ve Görüntülü Arama Yeni Özelliği

Sesli ve görüntülü arama özelliği ile X üzerinde iletişim kurmak oldukça kolay. İlk adım, uygulamayı açtığınızda “Sesli ve Görüntülü Aramalar Burada!” bildirimi ile karşılaşabilirsiniz. Bu bildirim, özelliğin nasıl çalıştığını ve kimlerin sizi arayabileceğini gözden geçirme şansı sunuyor. Ayrıca ayarlar bölümünde sesli ve görüntülü arama için özelleştirme seçenekleri bulunuyor. İster sadece rehberinizdeki kişilerden, ister takip ettiğiniz kullanıcılardan ya da doğrulanmış hesaplardan gelen aramalara izin verebilirsiniz. Daha sonra bir kullanıcıyla özel mesajlaşma penceresi açabilir, ekranın sağ üst köşesindeki telefon simgesini tıklayarak sesli veya görüntülü arama başlatabilirsiniz.

Twitter (X) Sesli ve Görüntülü Arama Özelliği Hangi Üyeler İçin?

Twitter’ın (X) Sesli ve Görüntülü Arama Yeni Özelliği

X’in sesli ve görüntülü arama özelliği, platformun genel kullanıcı kitlesine sunuluyor. Özellikle Twitter’ı daha etkileşimli hale getirmeyi hedefleyen Elon Musk, sesli ve görüntülü aramaları geniş bir kullanıcı yelpazesi için erişilebilir hale getiriyor. Her ne kadar bu özelliği sadece premium üyelerin kullanması beklense de Elon Musk’ın “süper uygulama” vizyonu neticesinde bu özellik tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilecek.

Twitter (X) Sesli ve Görüntülü Arama Özelliği Nasıl Kapatılır?

Twitter’ın (X) Sesli ve Görüntülü Arama Yeni Özelliği

X sesli ve görüntülü arama özelliğini kapatmak isterseniz, ayarlar bölümünden bu seçeneği özelleştirebilirsiniz. Ayarlar kısmına giderek kimlerin sizi sesli ve görüntülü arayabileceğini düzenleme şansına sahipsiniz. Bu, sadece rehberinizdeki kişilerden, takip ettiğiniz kullanıcılardan veya doğrulanmış hesaplardan gelen aramalara izin verip vermeyeceğinizi seçmenize olanak tanıyor. Bu şekilde istediğiniz zaman özelliği devre dışı bırakabilir ve sadece belirli kişilerin size sesli veya görüntülü arama yapmasına izin verebilirsiniz.

{198664}

Mehmet Fatih Sözer
Mehmet Fatih Sözer Tüm Yazıları