preloader

Seyir Keyfini Zirveye Taşıyan 8K Teknolojisi ile Tanışın

27.10.2020
Seyir Keyfini Zirveye Taşıyan 8K Teknolojisi ile Tanışın

Yazı Boyutu:

Cep telefonları günümüzde nasıl ki telefon fonksiyonunun çok ötesine geçtiyse, benzer bir durum yeni nesil televizyonlar için de geçerli. Televizyon ve interneti ortak çatı altında toplayan 8K teknolojisi ile Samsung’un amiral gemisi QLED 8K TV hakkında çarpıcı ayrıntıları sizler için derledik.

Dijital TV platformlar ve video servisleriyle birlikte yayınlar akıllı cihazların içine taşınsa da, izleme oranlarına bakınca büyük ekran izleme deneyiminin yerini başka cihazların tutmaması nedeniyle televizyonun halen konfor alanının merkezinde olduğunu görebiliyoruz. Yayıncılığının değişen çehresine uyumlu olacak yenilikler, televizyon sektöründeki yönelimleri de etkiliyor. Bu yenilikler televizyon üreticileri arasında rekabet başlatırken, büyük ekranlı bir smart TV sahibi olmak statü sembolü olarak kabul görüyor. Bu yazımızda kalitesi ve güvenirliği ile kendini ispatlayan Samsung 8K teknolojisini ve amiral gemisi modeli olan Samsung QLED 8K TVnin heybetli görünümünün ardında duranları yazdık.

Televizyon markaları QLED, OLED, LED, 4K ve 8K seçenekleriyle birçok özelliği televizyon kullanıcılarına sunuyor. Yakın zamana kadar öne çıkan özellik büyük düz ekran iken, günümüzde yüksek görüntü çözünürlüğü ilgi görüyor. Televizyon seyretme deneyimindeki değişim için elbette salt yüksek çözünürlük yeterli olmuyor. Bazı yazılım ve donanım teknolojilerinin uyumla çalışması gerekiyor.

8K teknolojisi nedir?

Seyir Keyfini Zirveye Taşıyan 8K Teknolojisi ile Tanışın

8K teknolojisi, piyasadaki en yüksek çözünürlük değeri olarak televizyonların görüntü performansındaki çıtayı zirveye çıkarıyor. 7680 ve 4320 piksel çözünürlük sunan ve yaklaşık 33 milyon pikseli barındıran 8K görüntü teknolojisi, Full HD TVlerden 16 kat daha yüksek çözünürlük sunarak çok daha gerçekçi televizyon deneyimine olanak tanıyor.

Teknolojinin var olduğu her yerin ortasında yer alan ve ekran teknolojileri konusunda büyük başarılara sahip olan Samsung, CES 2020’de tanıttığı 8K QLED televizyonuyla ekran teknolojisinin geleceğine ışık tutuyor. QLED 8K serisinin amiral gemisi olan modeli Samsung Q950TS, akıllı ev entegrasyonu ile öne çıkıyor. Surround sese, gerçekçi 8K çözünürlüğe ve çarpıcı, ultra ince form faktörüne sahip sektördeki ilk TV, gelişmiş yapay zekâ teknolojisiyle desteklenen özellikleriyle de dikkat çekiyor.

Görüntü kalitesinde en üst nokta

8K çözünürlük 33 milyon pikselden oluşuyor. Dolayısıyla görüntü 8Knın farkını ortaya koyacak çarpıcılıkta yansıyor. QLED 8K TV’lerde, 8K kameralarla çekilen AV1 codec videoları izlenebiliyor. Gelişmiş yapay zekâ video yükseltme yeteneklerine sahip olan yeni nesil 8K Quantum işlemcisi, 8Knın gücünü tam olarak hissetmeyi sağlıyor.

Yapay zekaya ve derin öğrenme teknolojisine sahip işlemci sayesinde parazitler piksel piksel azaltılmış oluyor. Görüntü parazitlerinin azalmasıyla görüntü, kaynağından 8K olmasa da 8K çözünürlük kalitesinde görüntü sunulmuş oluyor. Bu da 8K içeriklerin yaygın olmamasını, bu televizyonu almama nedeni olmaktan çıkarıyor.

Seyir Keyfini Zirveye Taşıyan 8K Teknolojisi ile Tanışın

Çerçeveleri tarihe gömen ve manzaraları muazzam bir gerçeklikle veren Samsung QLED 8K TV, Direct Full Array bölgesel arkadan aydınlatma teknolojisini kullanıyor. Direct Full Array 16X, yoğun ve içeriğe bağlı olarak bölgesel arka aydınlatma kontrolü sağlayarak siyah ve saf beyaz tonlar derinlikli şekilde sunuyor ve karanlık da olsa ayrıntıları net bir şekilde izlemek mümkün oluyor.

QLED TV’lerde, her seviyedeki ışığın anında nefes kesici renklere dönüşmesini sağlayan, devrim niteliğindeki Quantum Dot teknolojisi kullanılıyor. Quantum Dot ile sunulan bir milyar renk tonu izlediğiniz içeriklerdeki farklı renk detaylarının görünmesini sağlıyor. Parlaklığı otomatik olarak ayarlama özelliği sayesinde de ortam koşulları değişse de görüntü kalitesi bozulmuyor. Her açıdan tüm ayrıntılar görülebiliyor. Kullanıcı istediği uzaklıktaki koltuktan televizyon keyfine devam edebiliyor.

Sonsuz ekran etkisi

Ekranın çevresindeki çerçevenin ortadan kalkmasıyla birlikte yüzde 99a yakın ekran/gövde oranı oluşuyor. Bu sayede çarpıcı bir Sonsuz Ekran etkisi yaratıyor. Q950TS, nerdeyse görünmez çerçevesiyle yüzde 99’a yakın ekran/gövde oranı oluşturuyor. TV ve çevresi arasındaki sınırların ortadan kalkmasıyla birlikte sürükleyici bir izleme deneyimi ortaya çıkıyor.

Seyir Keyfini Zirveye Taşıyan 8K Teknolojisi ile Tanışın

Nesneleri takip eden aktif ses özelliği

İşlemci gibi OTS (Nesne Takip Sistemli Ses) teknolojileri de Samsung QLED 8K TVnin farkını ortaya koyuyor. Film tutkunlarını sevindirecek bu teknoloji sayesinde, televizyonunuz görüntünün içindeki nesneleri analiz ederek sesi o nesnenin hareketiyle uyumlu bir şekilde ve hoparlörler arasından geçiş sağlayarak size aktarabilmesine imkan tanıyor Dolayısıyla üç boyutlu bir ses deneyimi sunuyor. Gürültüleri gerçek zamanlı olarak belirleyip sesi otomatik olarak yükselterek, TVdeki seslere ve diyaloglara netlik kazandıran AVA (aktif ses yükseltici) sayesinde hiçbir noktayı atlamadan televizyon izlenebiliyor. Oda ve kurulum türünü analiz ederek sesi gerçek zamanlı olarak optimize eden ses sensörü de ses deneyimini üst noktaya taşıyor. QLED TV’nin hoparlörleri de Samsung soundbar’ıyla uyumlu çalışıyor.

Akıcı Oyun Deneyimi

Seyir Keyfini Zirveye Taşıyan 8K Teknolojisi ile Tanışın

Samsung QLED 8K TV ofis işlerinin televizyondan yapılabilmesine olanak tanıyor. Bilgisayar ekranı TV ekranına kablosuz olarak yansıtılabiliyor. İş profesyonelleri kadar oyun tutkunları da 8K TV ile performansını artırabiliyor. Gerçek Oyun İyileştirici+ (Auto Game Enhancer+) teknolojisini kullanan bu TV ile ayrıca her defasında ayar yapmak zorunda kalmadan iyileştirilmiş oyun keyfini deneyimleyebiliyorsunuz. Ekstra hareket netliği sayesinde, hızlı hareket eden oyun sahnelerindeki ışık halkaları ve bulanık görüntüler engelleniyor. Karanlık sahnelerde bile net bir görüntü sağlanırken oyun sahneleriyle sesler en iyi şekilde senkronize oluyor. AMD FreeSync teknolojisi sayesinde yüksek veya düşük FPS den kaynaklı görüntüdeki yırtılmalar olmadan akıcı bir şekilde oyun oynanabiliyor.

Smart TV deneyimini farklı bir noktaya çıkaran TV

Kısaca Smart TV nedir dediğinizde TV + Internet + Uygulama olarak tanımlayabiliriz. İzleme deneyimimiz sadece televizyon kanalları olmaktan çıkıp birçok isteğe bağlı video servisine doğru kaymaya başladı.

Çoklu Ekran özelliği ile ekranı ikiye bölüp yarısında TV izlerken, diğer yarısında cep telefonuzun ekranındaki örneğin borsa durumunu veya ikinci bir app’i takip edebiliyorsunuz.

Seyir Keyfini Zirveye Taşıyan 8K Teknolojisi ile Tanışın

Pandemi sürecindeki evden çalışma döneminde de size çok fazla rahatlık sunacak Remote Access özelliği ile uzaktaki bilgisayarınıza bağlanıp işinizi bile ofise gitmeden Office 365 üzerinden yapabiliyorsunuz. Ve bunları Tek Kumanda özelliği sayesinde tek bir kumandadan yapabilmeniz de cabası.

Teknolojideki gelişmelerle birlikte televizyon kültürü değişiyor. Daha hızlı ve daha çok içerik tüketiyoruz. Bununla birlikte medya araçlarının dönüşümünde bazı eski alışkanlıklarımızı da sürdürüyoruz. Her 10 kişiden 1’inin günde 2 saatten fazla televizyon izlediğini ortaya koyan araştırmalar, televizyonun hayatımızda hala önem taşıdığını gösteriyor. 8K teknolojisi ve Samsungun bu alandaki öncü modeli, eskinin alışkanlığını günümüzün tüketim kültürüne uyarlıyor ve sahip olduğu teknolojilerle geleceğe ışık tutuyor. Samsung QLED 8K TV modeli gösteriyor ki televizyonun evrensel iletişimi geliştireceği, görüntülerin tüm çarpıcılığıyla her evin salonuna yansıdığı geleceğe doğru ilerliyoruz.

Erdal Kaplanseren
Erdal Kaplanseren Tüm Yazıları