preloader

Telefonunuzda Olması Gereken Afet Uygulamaları

12.02.2023
Telefonunuzda Olması Gereken Afet Uygulamaları

Yazı Boyutu:

Yaşanan olası bir doğal afet ya da acil durumda arama kurtarma sürecini hızlandırabileceğiniz ve daha çok canın güvende olmasına yardımcı olabileceğiniz afet uygulamalarını keşfedin.

Mobil afet uygulamaları sayesinde, herhangi bir doğal afet ya da acil durumda konumumuzu bildirerek ilk yardım ekiplerine ulaşabiliyor ya da güvende olduğumuzu bildirebiliyoruz. İletişimin ne kadar hayati bir önem taşıdığını ve bu uygulamalar aracılığıyla hayatların kurtulduğuna şahit oluyoruz. Eğer hâlâ indirmediyseniz, en basit şekilde önlem almanızı sağlayacak ve hızlı erişimleri sayesinde kendinizi güvende hissettirecek afet uygulamalarını inceleyin.

AFAD Acil

Afet anına ve sonrasında ekiplerle iletişime geçmeyi sağlayan AFAD Acil uygulaması hayat kurtarıyor. Direkt olarak 112 Acil Servis’e bağlanma imkanı sunan AFAD Acil, afetzedelerin durumunu anlatacak butonlarla iletişim kurmayı sağlıyor. Konuşamayacak durumdaki afetzedeler için mesaj yoluyla iletişim imkanı da sağlayan AFAD Acil, aynı zamanda enkaz altında kalmamış olan afetzedelere en yakın toplanma alanlarını gösteriyor ve yol tarifi vererek afetzedelerin toplanma alanlarına en kısa sürede ulaşmasına yardımcı oluyor. Ayrıca afet eğitim videolarıyla bireylere farkındalık kazandırıyor.

iOS için indir

Android için indir

Güvendeyim

Telefonunuzda Olması Gereken Afet Uygulamaları

Rehberinizden seçtiğiniz belirli kişilere doğal afet sırasında veya sonrasında konumunuzu ve bilgilerinizi iletmenizi sağlayan Güvendeyim uygulaması, sevdiklerinize SMS yoluyla güvende olduğunuza dair bir çağrı yapmanıza yardımcı oluyor.

iOS için indir

Android için indir

112 Acil Yardım Butonu

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlatılan 112 Acil Yardım Butonu, acil durumlarda konum bilgilerinizi girmenize bile gerek kalmadan, tek tuşla yardım ekiplerinin size ulaşmasına destek oluyor.

iOS için indir

Android için indir

{120462}

Whistle

Olası bir afet durumunda enkaz altında ya da zor bir pozisyonda kalmış afetzedelerin, telefonlarından yüksek ve tiz bir düdük sesi çıkararak ekiplere sesi duyurmada yardımcı oluyor.

iOS için indir

Android için indir

Bridgefy

Telefonunuzda Olması Gereken Afet Uygulamaları

Bridgefy, internet veya hattınızın çekmesine ihtiyaç duymadan yalnızca bluetooth kullanarak 100 metre yakınınızdaki insanlarla mesajlaşmanızı sağlıyor. Aynı zamanda kişi ekleme ihtiyacı olmadan çevrenizdeki diğer Bridgefy kullanıcılarını otomatik olarak algılıyor.

iOS için indir

Android için indir

Red Panic Button

Telefonlarımızın ekranına eklenebilme ve akıllı saatlere entegre olabilme özelliğiyle kullanımı en rahat uygulamalardan biri olan Red Panic Button ile acil durum butonu sayesinde rehberinizden seçtiğiniz kişilere SMS yoluyla konum bildirebiliyorsunuz.

iOS için indir

Android için indir

Güvendesin

Yalnızca iOS için geliştirilen Güvendesin uygulamasıyla tek bir tuşla sevdiklerinize güvende ya da tehlikeli bir durumda olduğunuzu bildirebiliyorsunuz. Ayrıca tehlike anında kullanılmak üzere üç ayrı butona sahip olan bu uygulama, flaş butonuyla flaşınızın yanıp sönmesini, zil butonuyla da yüksek bir ses çıkarak yardım ekiplerinin size ulaşabilmesini kolaylaştırıyor. 112 butonuyla acil yardım ekiplerine hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

iOS için indir

{121746}

Düdüğüm

Düdük sesi çıkararak olası enkaz durumlarında konum belirlenmesine yardımcı olan bir diğer uygulama Düdüğüm, aynı zamanda önceden belirlediğiniz iki numaraya SMS yoluyla konum bilgilerinizi ulaştırıyor. SMS’i alan kişilerin ise sizin enlem ve boylam konum bilgilerinizi girerek 1 metreye kadar mesafenizi tespit edebilmesine olanak sağlıyor.

iOS için indir

Android için indir

Life360

Telefonunuzda Olması Gereken Afet Uygulamaları

Olası bir doğal afet veya acil durumda telefonunuzun GPS özelliğini kullanarak ailenizin ve sevdiklerinizin konumunu eşzamanlı olarak gösteren Life360 ile arama imkanı bulunmayan durumlarda ‘acil durum’ tuşunu kullanarak mesajlaşabiliyor ve yardım çağırabiliyorsunuz.

iOS için indir

Android için indir

Deprem Uyarılarım

Yaklaşmakta olan depremleri, depremlerin gerçekleşeceği konumları noktasal ve ısı haritası olarak gösteren Deprem Uyarılarım, kullanıcılarına acil durum anlarında iletişim imkanı da sağlıyor. Dünyanın her yerinde yaşanan canlı depremleri gösteren uygulama, aynı zamanda depremin tam yeri, uzaklığı ve derinliği hakkında da bilgilendiriyor.

iOS için indir

Android için indir

LastQuake

Sismograflar tarafından dizayn edilen, kullanıcıların deprem sonrası ne yaşadıklarını paylaştıkları LastQuake, bölgeden fotoğraf ve video paylaşma imkanı sunarak depremin şiddetinin gösterilmesine olanak sağlıyor. Anket özelliği sayesinde interaktif kullanıcıların birbirleriyle iletişim kurabildiği bu uygulama, aynı zamanda deprem sonrası için güvenlik önerileri de veriyor.

iOS için indir

Android için indir

{122244}

Voxer

Wi-Fi, 3G, 4D ve EDGE dahil pek çok bağlantıyı destekleyen Voxer, internet bağlantısı üzerinden telefonunuzu telsize çevirerek birden fazla kişiye pratik bir şekilde sesli mesaj gönderebilmenize imkan sunuyor.

iOS için indir

Android için indir

Deprem Ağı

5 ve üzeri depremlerde, depremin dalgalarının size ulaşma süresi yani olası bir depremden yaklaşık 13-25 saniye öncesinde telefonunuza uyarı göndererek alarmınızı çalıştıran bu uygulama, şiddetli depremlerde önce en azından güvenilir bir yere geçebilmeniz hatta mümkünse bulunduğunuz binayı boşaltmanız için size yardımcı oluyor.

iOS için indir

Android için indir

Etiketler

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları