preloader

Teknolojiyi Kullanarak Tasarruf Sağlama Yöntemleri

16.12.2021
Teknolojiyi Kullanarak Tasarruf Sağlama Yöntemleri

Yazı Boyutu:

Paradan tasarruf her zaman iyi bir şey. Bazı küçük düzenlemeler sayesinde pek çok kalemde ciddi miktarda tasarruf sağlanabildiğini görmek de mutluluk verici oluyor. Bu yazımızda modern teknolojiyi kullanarak tasarruf etmenin en etkili yollarını inceliyoruz.

Bireylerin ev ekonomisini rahatlatmak için uygulayabileceği tasarruftan bahsederken, doğrudan giderleri düşürmek değil, kaçakların önüne geçerek tutumlu olmaktan bahsetmeliyiz. Üstelik tasarruf etmenin çevreye ve dünyamızın geleceğine olan katkıları da bir başka büyük motivasyon olabilir. İlk akla gelen temel tasarruf yöntemlerinin ötesinde, bazı teknolojik yöntem, cihaz ve uygulamaların yardımıyla nasıl bütçenize katkıda bulunabileceğinizi gelin ana başlıklar altında mercek altına alalım.

Uygulamalarla Harcamalarınızı Takip Edin

Teknolojiyi Kullanarak Tasarruf Sağlama Yöntemleri

Özellikle mobil uygulamalar sayesinde günlük hayatımızı düzenlemek çok daha kolay hale geldi. Ne kadar su içmemiz veya yürümemiz gerektiğine bile uygulamalar sayesinde karar veriyoruz. Paradan tasarruf etmenin yollarını bulmak için de mobil uygulamalar harika seçenekler sunuyor. Finansman uygulamalarını kullanarak tüm gider kalemlerinizi anlaşılır tablolar halinde görebilir, haftalık ve aylık raporlarla harcamalarınızı takip edebilirsiniz. App Store ve Google Play’de bulabileceğiniz bütçeleme uygulamalarıyla en çok para harcadığınız kategorileri (örneğin yiyecek, temizlik ürünü veya eğlence) görebilirsiniz. Aynı zamanda ayda ne kadar harcadığınızı ve kredi puanınızın ne olduğunu gösteren platformlara da başvurabilirsiniz. Teknolojiden biraz yardım alarak paradan tasarruf edenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor ve sizin de bu insanların arasına katılmanız için geç değil.

Gereksiz Abonelikleri İptal Edin

Teknolojiyi Kullanarak Tasarruf Sağlama Yöntemleri

Teknoloji bize çok şey veriyor ama kendimize sormalıyız; hepsine gerçekten ihtiyacımız var mı? Bu durum online olarak sahip olduğumuz tüm abonelikler için geçerli. Düzenli olarak hangi abonelikleri kullanmadığınızı kontrol ederek otomatik yenileme seçeneğinin işaretini kaldırmanızı öneriyoruz. Gerçekten kullanmıyorsanız, tamamen kaldırın veya ücretsiz sürümleri seçin. Abonelikler sinsice birikiyor ve bunların izini kaybetmek çok kolay. Netflix, Prime, Spotify, Apple Music, YouTube Premium, BluTV, Gain ve dahası… Film platformu dalgası sayısız abonelik ve masraf getirdi. Aylık faturalara ek olarak bu abonelikler israfa dönüşebiliyor. Tüm bu servisleri bir liste olarak önünüze dökerek hangilerini kullanmıyorsanız oan göre abonelikleri sonlandırabilirsiniz. Bazı servislerin daha düşük abonelik seçenekleri olabiliyor, araştırmakta fayda var.

Mobil Planınızı Değiştirin

Teknolojiyi Kullanarak Tasarruf Sağlama Yöntemleri

Cep telefonu tarifeniz kapsamındaki servisleri ne kadar aktif kullanıyorsunuz? Faturanızı inceleyip neye ne kadar ödedinizi gözden geçirebilirsiniz. Gerekiyorsa planınızı değiştirerek cep telefonu faturanızdan tasarruf etmeniz mümkün. Operatörlerin sunduğu video, müzik, güvenlik vb servisler de fark ettirmeden bütçemizde delik açabiliyor. Gereksiz ne varsa kapatın gitsin. Faturalı hattan ön ödemeliye geçmek de gözden geçirilmesi gereken bir seçenek olabilir ve tasarruf sağlayacağı aşikar. Yeri gelmişken ekleyelim, faturalarınızı otomatik ödemeye alarak, bankaların sunduğu bazı kampanyalardan da faydalanabilirsiniz. Bu sayede fatura takip derdinden de kurtulmuş olursunuz.

{773948}

Spor Salonu Üyeliğinizi Sonlandırın

Teknolojiyi Kullanarak Tasarruf Sağlama Yöntemleri

Spor salonları, zinde ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak imkanlarıyla oldukça faydalı diyebiliriz. Elbette gerçek anlamda kullanabilirseniz… Çoğu kişinin bir hevesle spor salonuna üye olup düzenli gitmediği bilinen bir gerçek. Şayet bir spor salonuna üyeyseniz, tasarruf adımı olarak bunu sonlandırmak iyi bir tasarruf sağlayacaktır. Elbette önerimiz spor yapmayın değil. Bunun yerine, uygulamalara ve internete dönmenizi tavsiye ediyoruz. YouTube’da hayal edebileceğiniz her tür antrenmanda size yol gösteren sayısız ücretsiz video bulacaksınız. Aynı durum uygulamalar için de geçerlidir. Ekstra bir yatırıma gitmeden evinizde ücretsiz biçimde spor yapabilirsiniz. İnternet haricinde, bazı oyun makineleri de evde spor yaptırıyor. Örneğin Nintendo’nun Switch için Ring Fit Adventure adlı oyunu, düşük maliyetle aktif kalmanın harika bir yolu.

Bir Pil Şarj Cihazı Alın

Teknolojiyi Kullanarak Tasarruf Sağlama Yöntemleri

Evimizdeki uzaktan kumanda ve benzeri irili ufaklı pek çok alet basit kalem pillerle çalışıyor. Üzerinde pek durulmasa da pil tüketimi fark ettirmeden bir gider kalemine dönüşüyor. Bu noktada şarj edilebilir piller imdadımıza koşuyor. Başlangıç maliyeti gözümüze yüksek gelse de, uzun vadede çok kazançlı bir yatırım olacağı kesin. Piyasada nam salmış bazı markaların şarj cihazı ve şarj edilebilir pillerinden satın alarak pilden kaynaklı tüketiminizi minimize edebilirsiniz.

Akıllı Aydınlatmayı Kurun

Teknolojiyi Kullanarak Tasarruf Sağlama Yöntemleri

Doğru ışıklandırmanın psikolojimiz üzerindeki etkileri pek çok araştırmaya konu oldu. Sadece bunun için bile günün farklı saatlerine göre doğru tonda ışıklandırma çok önemli. İşin içine tasarruf da girince artık evinizde bir akıllı aydınlatma sistemi zorunluluk haline geliyor. Telefonunuzdan kontrol edebileceğiniz küçük, dekoratif koridor aydınlatmasından salon ve yatak odası ampullerine kadar her boyutta akıllı ışık bulabilirsiniz. Parlaklığı ve renkleri değiştirerek hem enerji tasarrufu sağlayın hem de ev konforunuzu artırın. Akıllı aydınlatmada genellikle akkor lambalar yerine LED ampuller kullanılıyor. LED’ler sayesinde, akkor ampullere göre %75 daha fazla enerji tasarrufu ve kabaca 25 kat daha fazla kullanım elde edeceksiniz. Akıllı aydınlatma sistemi uyumlu ampuller ve bunları yöneten bir köprü cihazdan oluşuyor. Elektrik ve internet bağlantısını sağladığınız cihazınızı ampullerle eşleştirmek çok kolay. Bundan sonrası sizin zevkinize ve ihtiyacınıza kalmış durumda. Otomasyon kurarak aydınlatmayı günün saatlerine göre kendiliğinden açılacak ve kısılacak ayara getirebilirsiniz.

{771891}

Bir Kahve Makinesi Alın

Teknolojiyi Kullanarak Tasarruf Sağlama Yöntemleri

Kahve makineleri, uzun vadede çok para biriktirebileceğiniz başka bir ince kalemdir. Özellikle işe giderken dükkândan kahve alan biriyseniz, aylık hesaba vurduğunuzda bunun ciddi bir kalem oluşturduğunu fark edeceksiniz. Bunun yerine, piyasada size hayal edebileceğiniz en iyi ev yapımı kahveyi sunacak çok sayıda yüksek teknolojili kahve makinesi bulabilirsiniz. Kapuçinolardan buzlu lattelere kadar, gerekli tüm malzemeleri alabilir ve ardından kendi kahvenizi yapabilirsiniz. Kahve hazırlama konusunda internette bolca kaynak var. Şayet siz de benim gibi bir çalışma tarzına sahipseniz, beğenin ya da beğenmeyin, kafeinin günlük rutininizin büyük bir parçası olma ihtimali yüksek. Çoğumuzun bizi harekete geçirmesi için en az bir sabah kahvesine ihtiyacı var. Bunu bir kafeden veya zincirden alıyorsanız, aylık 350-400 TL gibi bir masrafa girdiğinizi biliyorsunuzdur. Eviniz için bir kahve makinesi satın almak bedava kahve anlamına gelmeyecek elbette. Ancak zaman içinde, satın alınan hazır kahvelere kıyasla hâlâ çok daha ucuz olduğunu göreceksiniz. Filtre kahve makineleri dışında, kapsülle çalışanlar da pratik ve uygun fiyatlı bir çözüm oluşturuyor.

Sabit İnternet Paketinizi Düşürün

Teknolojiyi Kullanarak Tasarruf Sağlama Yöntemleri

Evinizdeki kullandığınız sabit internete gereğinden fazla ödüyor olabilir misiniz? Azaltabileceğiniz gereksiz bir maliyetten kurtulmak için ilk adım, kullandığınız servis sağlayıcının web sitesinden paketlerle ilgili ayrıntılı bilgi almak ve ihtiyacınıza en uygun ekonomik pakete inmek olabilir. Elbette ihtiyaçlarınızı göz önünde bulunmanız şart. Günümüzde özellikle Netflix ve BluTV gibi film platformları, internet paketimizden büyük bir pay alıyor. Özellikle yalnız yaşıyorsanız ve sadece birkaç cihazınız varsa şu anda sahip olduğunuz hız ve paket sizin için fazla olabilir. Servis sağlayıcınızın çağrı merkezini arayarak müşteri danışmanına başvurabilirsiniz. İdeal paket konusunda çağrı merkezleri iyi bir yardımcı olabiliyor.

Akıllı Prizler Kullanın

Teknolojiyi Kullanarak Tasarruf Sağlama Yöntemleri

Eviniz ne kadar akıllı olursa, o kadar kontrolünüz altında ve tasarruflu olacaktır. Evdeki basit prizlerin yerine, özellikle televizyon ve klima gibi cihazları akıllı prizlere takarak kullanmak da bir tasarruf yöntemi olarak sayılabilir. Evinizdeki tüm prizlere tam kontrol sağlamak için hepsini akıllı prizle değiştirmek de bir fikir. Akıllı priz kullanarak, fiziksel olarak orada olmasanız bile, gerektiğinde cihazlarınızı uzaktan açıp kapatabilirsiniz. Ayrıca, hangi modelleri satın aldığınıza bağlı olarak, güç noktalarınızı kontrol etmek için otomatik programlar ayarlayabilir ve Amazon’un Alexa’sı gibi sesli yardımcıları kullanarak evdeki elektriğe hükmedebilirsiniz.

{773946}

Kombinizi Akıllı Hale Getirin

Teknolojiyi Kullanarak Tasarruf Sağlama Yöntemleri

Birçoğumuz için kış döneminin en büyük kalemlerinden birini ısınma giderleri oluşturuyor. Evinizin ısıtması için kullandığınız kendi halinde basit bir kombiyi bile akıllı hale getiren aparatlar piyasada bolca bulunuyor. Kombi üzerinde çok daha basit bir kontrole sahip olmanızı sağlayan ve neredeyse her zaman paradan tasarruf etmenize yardımcı olan akıllı termostatlar önemli bir tasarruf aracı durumunda. Kombinize takacağınız basit bir aparat sayesinde cep telefonunuzdan gün ve saatlere göre ısı ayarını mobil uygulama ile yapabilirsiniz. Akıllı radyatör kontrolleri de ısınma giderlerini kontrol etmede değerli bir çözüm olacaktır. Bu konuda internette bilgilendirici bolca içerik ve cihaz seçenekleri bulabilirsiniz.

Erdal Kaplanseren
Erdal Kaplanseren Tüm Yazıları