preloader

Spotify’da Yeni Kişiselleştirilmiş Çalma Listeleri

31.03.2021
Spotify’da Yeni Kişiselleştirilmiş Çalma Listeleri

Yazı Boyutu:

Spotify’da kullanıcılarının müzik zevklerine göre şekillenen üç yeni mix kategorisini öğrenin.

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen online Stream On etkinliğinde duyurulduğu gibi Spotify, bir süredir yepyeni kişiselleştirilmiş çalma listeleri olan Spotify Mix’leri üzerinde çalışıyordu. Yeni kişiselleştirilmiş çalma listeleri, mevcut Spotify kataloğunun son derece popüler olan ve Spotify kullanıcıları tarafından en çok dinlenen çalma listelerinden biri olan Daily Mix’ten ilham alınarak oluşturuldu.

Bugünden itibaren, dünya genelinde Spotify Free (ücretsiz) ve Premium kullanıcıları, müzik zevklerine göre gelişip ve kolayca hatırlanabilen isimleriyle üç yeni mix kategorisine ulaşabilecek: sanatçı mix, müzik türü mix ve on yıl mix.

Dinleyici odaklı bu yeni mix listeler, kullanıcıların sevdikleri şarkılarla başlıyor ve sevecekleri tahmin edilen şarkılarla güncelleniyor, yani dinleyici eğilimleri ile birlikte sürekli olarak gelişebiliyor. Her bir mix kategorisi sıkça güncellendiği gibi; kullanıcıların sıklıkla dinledikleri sanatçılar, müzik türleri, on yılları içeren ve her bir kullanıcıya özel olarak hazırlanan çalma listelerinden oluşuyor.

Spotify’da Yeni Kişiselleştirilmiş Çalma Listeleri

Kullanıcılar sanatçı mix, müzik türü mix ve on yıl mix gibi yeni kategorilere, “Senin için” sekmesi içinde yer alan “Ara” bölümünden ulaşabiliyor.

Spotify’ın kullandığı makina öğrenimi (machine learning) hakkında daha fazla bilgi almak için Spotify’ın AR-GE Bölüm Başkanı Gustav Söderström tarafından hazırlanan Spotify: A Product Story podcast’inin son bölümünü dinleyebilirsiniz. Söz konusu podcast serisi, Spotify’ın ürün geliştirme yolculuğu boyunca verilen kararlarla ilgili kullanıcılara kısa bir bakış sağlamak üzere tasarlandı.

Konuyla ilgili daha kapsamlı bilgi için ise Spotify’ın blog sayfası For the Record’un paylaşımına göz atabilirsiniz.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları