preloader

Sanatçı Gibi Hissetmenizi Sağlayacak Mobil Uygulamalar

07.09.2022
Sanatçı Gibi Hissetmenizi Sağlayacak Mobil Uygulamalar

Yazı Boyutu:

Dijital ortamda yeteneğinizi ortaya koyabileceğiniz, size kendinizi sanatçı gibi hissettirecek mobil uygulamaları keşfedin.

Sanat eserlerinin dijital ortamda üretilmesi yeni bir konu olmasa da popülaritesi giderek artıyor. Bununla birlikte yaratıcı endüstrilerdeki dijitalleşme akımı, sanatın bundan sonraki süreçte gideceği yön hakkında bizi bazı sorular sormaya yöneltiyor. Örneğin geleneksel sanatlar çağa nasıl ayak uyduracak? Ya da çok da emek harcanmadan üretilen dijital eserler sanatın kendine has kurallarını yıkacak mı? Bu sorular sorulamaya devam ede dursun, kripto paralar ve NFT gibi yeni nesil araçlar yeteneği sınırlı olan kişilere dahi üretmek konusunda cesaret veriyor. Aslında bir anlamda sanatta daha özgür, daha modern bir dünyanın kapılarını aralıyor. Dahası bunu yaparken gelenekseli yok saymıyor, tam aksine onun gücünü de arkasına alıyor. Bugün dijital ortamda yeteneğinizi ortaya koyabileceğiniz, size kendinizi sanatçı gibi hissettirecek onlarca uygulama var. Bu yazımda bu uygulamaları bir araya getirdik.

Behance

Sanatçı Gibi Hissetmenizi Sağlayacak Mobil Uygulamalar

Adobe ailesinin bir parçası olan Behance, kullanıcıların grafik tasarım, moda, illüstrasyon, fotoğrafçılık ve daha fazlası gibi görsel çalışma portföylerini yaratıcı ve profesyonel bir şekilde sergilemesini sağlayan ücretsiz bir uygulamadır. Behance kullanıcıların aynı zamanda diğer insanların portföylerinden yaratıcı ilham ve rehberlik aramanıza da olanak tanıyor. Behance’a e-posta adresinizle kolayca üye olup, kendinizi anlatan birkaç cümle yazdıktan sonra portfolyonuzu oluşturabiliyorsunuz. Milyonlarca kullanıcının fikirlerinden yararlanırken aynı zamanda sergilediğiniz proje ile ilgili diğer kullanıcıların yorumlarını da alabiliyorsunuz. İster fotoğrafçı, ister grafik tasarımcı veya başka bir yaratıcı endüstrinin parçası olun, Behance sizin için yeni fikirler ve ilhamlarla dolu. Tek yapmanız gereken arama simgesine dokunmak ve aradığınızı yazmak. Önünüze binlerce fikir gelecek.

Pixiv

Sanatçı Gibi Hissetmenizi Sağlayacak Mobil Uygulamalar

Pixiv, yaratıcı ilham için çizimler, manga ve romanlar olmak üzere üç bölüme ayrılmış başka bir uygulama. Bu, yazı, video, fotoğraf, sanat eseri, çizgi roman ve çizgi romanlar hakkında yaratıcı ilham alabileceğiniz anlamına geliyor. Uygulama ayrıca ilgi alanlarınıza göre bazı sanat eserleri öneriyor. My Pixiv adlı özellik, beğendiğiniz illüstrasyonları, mangaları ve romanları daha sonra izlemek üzere kaydetmenize olanak tanıyor. Listedeki diğer uygulamalar gibi, bu özellik de Çalışma Gönder seçeneğini kullanarak portföyünüzü çevrimiçi olarak sergilemenize olanak tanıyor. Arama çubuğunu kullanarak istediğiniz sanat eserlerini arayabiliyor ve önceki aramalarınızı rahatça görüntülemek için Pixiv Geçmiş sekmesini kullanabiliyorsunuz.

DailyArt

Sanatçı Gibi Hissetmenizi Sağlayacak Mobil Uygulamalar

Tarihe ilginiz varsa DailyArt sizin için olmazsa olmaz bir uygulama olacak. Sevdiğiniz sanat eserleri hakkında her şeyi öğrenmenizi ve her gün belirli bir saatte haberdar olmanızı sağlayan uygulama, size ilham verecek bir tarihi sanat ansiklopedisi gibi. Ancak DailyArt sadece sanat eserleri veya tablolarla sınırlı değil, aynı zamanda premium versiyonunda müzeleri, tarihi binaları ve sanatçı biyografilerini de içeriyor. Başyapıtları favorilerinize ekleyebiliyor ve daha sonra tekrar ziyaret edebiliyorsunuz. Her gün uygulamanın ana sayfasında yeni bir resim veya sanat eseri yer alıyor. Dili ve zamanı kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Uygulama aynı zamanda bu tarih hakkında heyecan verici bilgileri arkadaşlarınızla paylaşmak için bir paylaşım özelliğine de sahip.

DeviantArt

Sanatçı Gibi Hissetmenizi Sağlayacak Mobil Uygulamalar

DeviantArt, birçok yaratıcıya ilham veren başka bir harika uygulamadır. Sanatçıların ve sanatseverlerin bağlantı kurmasını sağlayan en büyük sosyal topluluklardan biri olan DeviantArt, yeni yüklenen içeriğinizi onlarca farklı kategori altında sergiliyor. Ayrıca favori hesaplarınızı ve profillerinizi daha sonra görüntülemek üzere sabitleyebiliyorsunuz. İçinizdeki sanatçıyı beslemek için çeşitli kullanışlı özelliklere sahip olan uygulama ile; sanat projelerini sergileyip, geri bildirim alabiliyorsunuz. Çeşitli türlerde farklı sanatçılara ait milyonlarca sanat eseri koleksiyonuna göz atabiliyorsunuz. Benzer ilgi alanlarına sahip sanat topluluklarına katılıp onlarla sohbet edebiliyorsunuz. Favori yaratıcılarınızı arkadaş listenize ekleyip, projelerini yakından takip edebiliyorsunuz.

Art Prompts

Sanatçı Gibi Hissetmenizi Sağlayacak Mobil Uygulamalar

Art Prompts, yaratıcılığınız önünde engel olarak gördüğünüz her şeyi kaldırmanızda size yardımcı olabilecek mükemmel bir Android uygulamasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, uygulama size bir başlangıç noktası veya bir ilham kaynağı sağlıyor. Bu ipucunu takip ederek yaratıcı ve benzersiz eserler ortaya koymanızda en büyük destekçiniz olabilir. Uygulama, çizmeye devam etmek için ihtiyacınız olan tüm ilhamı size sağlamak için 1000’den fazla benzersiz tetikleyici bilgi içeriyor. Bu bilgiler insanlar, hayvanlar, yerler, fantezi gibi kategorilere ve mimari, hayvanlar hatta NSFW gibi özel kategorilere ayrılmıştır. Kategoriler, istediğiniz alanla ilgili aradıklarınızı bulmanızı kolaylaştırıyor. Uygulama ayrıca, daha sonra kolayca görüntülemek için favori olarak işaretlemenize olanak tanıyor.

Super Me

Sanatçı Gibi Hissetmenizi Sağlayacak Mobil Uygulamalar

NFT’ler son dönemlerdeki en popüler dijital yaratıcılık araçları arasında yer alıyor. Bu alanda sunulan birçok uygulama var. Kullanıcıların komik karikatür avatarı yapmalarına yardımcı olan Super Me bunlardan biri. Uygulama, NFT üretimi için en eğlenceli içeriklerin üretildiği kaynaklardan biri aynı zamanda. En sevdiğiniz anime çizgi film avatarını yapabileceğiniz uygulama ile aynı zamanda yaratıcı ilhamınıza uygun yüzlerce özelleştirilmiş kişiselleştirilmiş seçenek oluşturabilir ve bu stilinizi sosyal medyanızda kullanabilirsiniz. Üreteceğiniz NFT’ler için de ilham kaynağı olabilecek türden başka uygulamalarla zenginleştireceğiniz NFT’leriniz için ideal bir kaynak.

Art Station

Sanatçı Gibi Hissetmenizi Sağlayacak Mobil Uygulamalar

ArtStation, portföyünüzü çevrimiçi olarak sergilemek ve doğru hedef kitleye ulaştırmak için en iyi platformlardan bir diğeri. Bu yenilikçi uygulama baskılar, Bloglar ve Dergi dahil olmak üzere çok sayıda bölüme sahip. ArtStation, karşınıza çıkabilecek engellere rağmen sanatınızı bir başyapıta dönüştürmek için size bazı inanılmaz fikirler verebiliyor. Ayrıca, ilgilendiğiniz konuları seçebileceğiniz bir dizi filtreye sahip. Ayrıca uygulama, ilgi alanlarınıza göre kanalları takip etmenize ve takibi bırakmanıza olanak tanıyor. Uygulama anatomiden, soyuta ve hayvanlara kadar çok sayıda kanalı kapsıyor. Uygulama, bir sanat eseri seçtiğinizde, ilgili tüm aramalar ve sanatçının ayrıntıları altta görünerek tüm süreci sizin için daha kullanıcı dostu hale getiriyor.

Assembly

Sanatçı Gibi Hissetmenizi Sağlayacak Mobil Uygulamalar

Herkes için grafik tasarım mottosuyla yola çıkan Assembly, özel yetenekler olmadan vektörel tasarımlar oluşturabilmek ve bunu da en kolay yoluyla yapmak üzere geliştirilmiş. Basit arayüzü ile öne çıkan Assembly’de yüzlerce temel şekil ve temayı kendi hayal gücünüzle birleştirerek kendi tasarımınızı oluşturabilir, sunumlarda ya da web sitenizde kullanabilirsiniz. Tasarımlarına daha fazla yaratıcılık katmak ve adeta sanatsal projeler ortaya koymak isteyenler için ideal olan uygulama kullanıcı deneyimi odaklılığı ile öne çıkıyor.

Google Arts & Culture

Sanatçı Gibi Hissetmenizi Sağlayacak Mobil Uygulamalar

Google Arts & Culture uygulaması, 70’den fazla ülkede 2000’den fazla kurumun hikâyelerine, bilgilerine ve kültürüne erişmenizi sağlıyor. Bu uygulama sanata, tarihe ve kültüre giriş için size yeni bir dünyanın kapılarını açıyor. Uygulama, sanat aktarımı, sanat selfie’leri, renk paletleri ve sanat projektörleri kullanarak sanat eserinizi zenginleştirmenin yolları gibi birçok yaratıcı ilham kaynağı sunar. Ayrıca 360 derece videolar, sanal gerçeklik turları ve sokak görünümleri kullanarak uygulama aracılığıyla farklı yerleri ve kültürleri ziyaret etmenizi sağlıyor. Google Arts & Culture size yakınınızdaki müzeleri veya sanat yerleri hakkında bilgi veriyor ve öneriler yapıyor. Sanat Tanıyıcı özelliğini kullanarak, onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için kameranızı seçili müzelerdeki sanat eserlerine doğrultabilirsiniz. Uygulamayla ilgili en iyi şey, her gün size yeni öneriler sunması.

Procreate

Sanatçı Gibi Hissetmenizi Sağlayacak Mobil Uygulamalar

Photoshop gibi platformlardaki güçlü araçları bir araya getiren Procreate bir çizim programından çok daha fazlası. Yaratıcılığa katkı yapan yetenekleri ile sanatçıları etkilemeyi başaran uygulama, pek çok araç ve özellik desteği ile en iyi çizim programları listemizde bulunuyor. Tasarım ve arayüz anlamında da oldukça başarılı olan Procreate iPad Pro ve Apple Pencil kombinasyonundan tam performans almak için tasarlanmış. Ücretli olan uygulama özgün eserler ortaya çıkarma konusunda sanatçılar tarafından çok tercih ediliyor.

Savaş Önemli
Savaş Önemli Tüm Yazıları