preloader

Tolga Yücel ile Geleceğin Teknolojileri Üzerine

20.05.2022
Tolga Yücel ile Geleceğin Teknolojileri Üzerine

Yazı Boyutu:

Geleceğin teknolojilerinin konuşulacağı NFT Summit öncesinde Tolga Yücel ile gelişmekte olan heyecanlı sektörü konuştuk.

Tolga Yücel ile Geleceğin Teknolojileri Üzerine
Tolga Yücel

28 – 29 Mayıs’ta Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Türkiye’de ilk olan NFT Summit İstanbul etkinliği düzenlenecek. OGGUSTO olarak basın sponsorluğunu üstlediğimiz NFT Summit İstanbul öncesi etkinliğin düzenleyicisi ve New York merkezli Meta Venture Fund’ın kurucu ortağı Tolga Yücel’den etkinlikte neler olacağını ve geleceğin teknolojilerinde bizleri neler beklediğini dinledik.

NFT Summit İstanbul’u sizden dinleyebilir miyiz? Networking imkânından workshop’lara, katılımcıları nasıl bir deneyim bekliyor?

Bizim hedefimiz, Türkiye’de bir farkındalık yaratmak. Yurt dışındaki tecrübeleri ülkemize getirmek. Ayrıca, küresel bir etkinlik düzenleyerek Türkiye’deki değerleri de yurt dışından gelen katılımcıların beğenisine sunmak. Hedefimiz İstanbul’u yeni gelişen bu sektörün ve teknolojinin merkezi haline dönüştürmek.

Bu etkinlikte yüksek profilli teknoloji uzmanları ve şirketlerinin gündemindeki en önemli konular, çeşitli oturum ve panel etkinliklerinde uzman isimler tarafından ele alınacak. NFT Summit İstanbul’daki temel odak noktaları, Dijital Sanatlar ve NFT, WEB 3.0, Metaverse ve Tasarım, Blockchain, DEFI–CEX/DEX, Akıllı Kontratlar, işin ekonomisi, yasal haklar ve yatırımlar olacak. Konusunda uzman küresel konuşmacılar, başarılı olmuş projelerin liderleri, farklı ülkelerden başarılı NFT sanatçıları, web3 ile ilgili her alandan önemli isimler deneyimlerini paylaşacaklar.

Ayrıca dünyanın dört bir yanından sanatçıların içinde olduğu sergi alanı tasarlıyoruz. Farklı kürasyonlar katılımcıların beğenisine sunulacak. Aynı zamanda müzik, sinema gibi konularda sanatçılar NFT dünyasını anlatacaklar. NFT Summit İstanbul kapsamında düzenlenen sergi, atölye çalışması, ağ geliştirme buluşmaları ve sosyal aktiviteler gibi birbirinden keyifli etkinliklerle katılımcılar ve ziyaretçiler bir araya gelerek networklerini genişletme fırsatı da yakalayacak.

{773900}

NFT, metaverse ve blok zincir teknolojilerinin yakın geleceğinde bizleri neler bekliyor?

Bu pazarı aslında “web3 teknolojileri” pazarı olarak tanımlayabiliriz. İçinde bulunduğumuz günleri, 1997 yılında internetin yeni yeni kullanılmaya başlandığı yıllar gibi düşünebiliriz. Her şey yeniden şekilleniyor. Özellikle blockchain teknolojisinin, dijital paralar dışında ve merkeziyetsiz bir şekilde kullanılmaya başlanması ile her sektör, her marka bu dönüşümden etkilenecek. Alt pazarlar olarak bakarsanız, NFT pazarı 2021 yılını dünya genelinde 40 milyar dolar büyüklükle kapattı. Bu yıl da %30-%40 büyümesi bekleniyor. Bir başka alt başlık olarak Metaverse’ü ele alırsak 2026 yılına kadar 759 milyar dolarlık değerinde yeni bir pazardan bahsediyoruz. Bu pazar, 2020 yılında 107 Milyar dolardı. Yeni çıkacak olan token’lar, dijital paralar, online etkinlikler ve oyun sektörünü de eklediğinizde web3 teknolojileri pazarının 10 yıl içerisinde 5 trilyon dolar barajını hızla aşacağını söyleyebiliriz.

NFT Summit İstanbul hem ekonomik hem de değer olarak bize neler katacak?

Türkiye’deki ekosistemin bir araya geleceği en büyük etkinlik. Farkındalık konusunda çok önemli bir mesafe kat edilmesine yardımcı olacağını düşünüyorum. Bunun dışında, İstanbul’u bu alanda bir merkez olarak konumlandırmaya büyük katkısı olacak. Şu an bile dünya genelinde yayımlanan takvimlerde, bu sayede “İstanbul” ibaresini görüyoruz. İş birlikleri kurulacak. Yabancı konuşmacılarımız, Türkiye pazarını ve özellikle üreticilerini tanıyacak. Daha kurumsal bir yapı oluşturmak adına, ekosistemin her parçası bu enerji ile daha büyük işler ve projeler yapmak için bir ivme yaratacaklar.

NFT henüz yeni yeni tanımaya başladığımız bir tanım. Hiç bilmeyenler için NFT’yi nasıl anlatırsınız?

NFT aslında, tüm dijital haklarınızı bir dijital dosyaya yüklemenizi sağlayan, çoklanamaz, tekil bir şekilde saklanmasına imkân veren ve en önemlisi bu hakkın ve bilginin sanal ortamda takas edilmesini sağlayan bir araç. Sanat ile hayatımıza girdi. Üzerinde taşıdığı fayda ile şimdilerde ise yeni kullanım alanlarına şahit oluyoruz. Kısacası web3 dünyasına giriş bileti ve alışveriş aracı…

{774827}

NFT ve NFT Summit İstanbul için Türkiye’deki ilgi nasıl?

Türkiye de dünyadaki eğilimlerden birebir etkileniyor. Ama özellikle ABD bu konuda çok ileride. Hızlıca kurumsallaşıyorlar. Bu açıdan, bizim de ekosistemin tüm parçalarını birbiri ile koordineli çalışan bir yapıya dönüştürmemiz lazım. İlgiye bakarsanız, Türkiye’de de çok büyük ilgi var. Bu ilginin, sonuç odaklı bir yapıya dönüşmesi çok önemli. Etkinlik açısından sorarsanız, üç ay önce hızlıca karar verip çıktığımız yolda, ekosistemin tüm oyuncuları bize destek veriyor. Her alanında yer almak için ellerinden geleni yapıyorlar. Büyük bir buluşma olacak sanırım.

NFT Summit İstanbul boyunca etkinlikte ne kadar ziyaretçi ağırlamayı planlıyorsunuz?

Bine yakın ya da binin biraz üzerinde misafirin bizimle olacağını tahmin ediyoruz.

NFT Summit İstanbul’dan sonraki planlarınız neler? Bir sonraki etkinlik için hazırlıklar başladı mı?

Dediğim gibi, biz üç ayda bu noktaya geldik. Ama çok yorulduk. Seneye daha büyük ve daha kapsamlı, herkesin daha fazla işin içinde yer aldığı bir etkinlik planlıyoruz. Bu sebeple, 2022 etkinliği biter bitmez, çalışmalara başlıyoruz. Hedefimiz, bu etkinliğin de bir ortak aklın ortak ürünü haline getirmek. Ayrıca yıl içinde de farklı iş ortakları ile daha küçük ama hedef kitlesi belli etkinlikler yapmayı düşünüyoruz. Sonraki yıllarda da hedefimiz, başka başkentlerde bu etkinliği yapmak.

{775017}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları