preloader

NASA’nın İlk Elektrikli Uçağı: X-57 Maxwell

15.03.2021
NASA’nın İlk Elektrikli Uçağı: X-57 Maxwell

Yazı Boyutu:

NASA, sıfır emisyonlu, tamamı elektrikli uçağı X-57 Maxwell ile tarihi bir adım attı!

NASA’nın X-57’yi geliştirmedeki ana hedefi, banliyö uçaklarının daha temiz, daha sessiz ve daha sürdürülebilir hava yolculuğu için geleneksel yanmalı motorlardan elektrik motorlarına nasıl geçebileceğini göstermek. X-57 Maxwell aslında orijinal iki pistonlu motor yerine 14 elektrik motoruyla donatılacak değiştirilmiş bir Tecnam P2006T uçağıdır.

Fizikçi James Clerk Maxwell’den adını alan X-57 Maxwell, ilk olarak Ekim 2019’da uzay ajansına teslim edildi ve kısa süre önce Kaliforniya’daki Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi’nde yüksek voltajlı fonksiyonel zemin testine başladı.

Mühendislerin ‘uçuş koşulları için aracın bütünlüğünü incelemelerine ve doğrulamalarına’ yardımcı olacak yüksek voltajlı fonksiyonel zemin testinden önce NASA, ayrıca X-57’yi, pervane tasarımını kontrol etmek için zorlu rüzgar tüneli testlerinden geçirdi. İki hafta boyunca, pervaneler sıfırdan 90 deniz miline kadar rüzgar hızlarına maruz bırakılarak, pervanelerin uçuş sırasında nasıl davranacağı ve performans göstereceği konusunda hayati bilgiler üzerinde çalışıldı.

NASA, uçağın uçuştaki sürtünmeyi azaltarak verimliliği artıracak kanatlara sahip olduğunu ve şarj edilebilir lityum iyon pillerle çalıştığını da açıkladı.

NASA’nın İlk Elektrikli Uçağı: X-57 Maxwell

{771668}

NASA, yaptığı açıklamada bu konu hakkında X-57 uçağı, hava akışını artırmak için kanat boyunca bulunan 12 küçük motor kullanıyor. Elektrik gücü verimli ve güvenilir. Elektrik motorları verimliliği artırmak için uçakta herhangi bir yere yerleştirilebilir. Yakıt ve yanmalı motor yok” ifadelerini kullandı. Bunlara ek olarak yeni uçak, tamamen bitirildiğinde gelecekteki tüm elektrikli uçaklar için standardı belirlemek ve bu uçakların lisanslanması için kurallar sağlamak amacıyla kullanılacak.

NASA’nın İlk Elektrikli Uçağı: X-57 Maxwell

Daha fazla esnek olmasını sağlamak için karbon fiber kompozit malzemeden yapılan X-57 Maxwell, deneysel bir uçak olarak adlandırılıyor. Bunun yanında uçak, yeni teknolojileri ve aerodinamik kavramları test eden deneysel Amerika Birleşik Devletleri uçakları gibi X serisinin bir parçası.

İpek Uslu
İpek Uslu Tüm Yazıları