preloader

Akıllı Telefonlarda Ölçümleme Teknolojisi: MySizeID

23.12.2020
Akıllı Telefonlarda Ölçümleme Teknolojisi: MySizeID

Yazı Boyutu:

MySizeID Türkiye Ülke Müdürü Argun Erşen ile geliştirdikleri akıllı telefonlarda ölçümleme teknolojisi hakkında sohbet ettik.

Akıllı Telefonlarda Ölçümleme Teknolojisi: MySizeID

1985 yılı Ankara Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakültesi İktisat Bölümünden mezun Argun Erşen’in Perakende seköründe 25 yıllık satış deneyimi bulunmaktadır. Uluslararası birçok şirkette yöneticilik pozisyonlarında çalışmış olan Argun Erşen, 2016 yılı itibari ile MySize Inc.’de Avrupa, Orta Doğu ve Asya’daki Satışlardan sorumlu Ülke Müdürü olan Erşen ile uygulaması üzerine konuştuk.

Akıllı telefonlara ölçümleme teknolojisi getiren MySize’ın geliştirdiği MySizeID uygulaması kullanıcıların doğru bedeni bulmasına nasıl yardımcı oluyor?

Kullanıcılar, MySizeID uygulamasını IOS veya Android telefonlarına indirdikten sonra cep telefonlarını kullanarak 4 ana vücut ölçüsü alıyorlar. (1- Göğüş Derinliği, 2- Göğüs Çevresi, 3- Basen, 4- Ön Kol Boyu) Daha sonra MySize ile entegre diledikleri markadan ürün seçiyorlar. Almak istediği ürün sayfasında “Bedenimi Göster” butonuna basarak seçtikleri ürün için satın almaları gereken bedeni öğrenebiliyorlar. Örneğin; Bedenimi Göster butonuna bastıktan sonra Bedenim S olarak görebiliyor tüketiciler. Kullanıcılar bu uygulamayı kullanırken markaların beden, kalıp kesim farklılıklarını bilmek zorunda değiller. İlk kez bir markadan gönül rahatlığıyla online alışveriş yapabilirler.

MySizeID’nin yeni M2M (Made-to-Measure) özelliğinden bahseder misiniz?

Bu yeni özellik ile terzi usulü dikim yapan tasarımcı ya da firmalara özellikle Pandemi döneminde kişiler ile temas etmeden ve defalarca prova yapmadan işlerini sürdürebilme olanağı sağlıyor. Kullanıcılar cep telefonları ile oluşturdukları profillerini tasarımcı ya da firma ile paylaştıklarında firmanın web sitesinde ürün sayfalarına eklenecek “ölçülerimi paylaş”butonu ile yapabilirler. Böylece farklı lokasyonlardaki müşterilerin beden ölçülerini alan üretici maximum 1 prova ile ürünü hazırlayabilir. Bu özellik sayesinde ilerleyen yıllarda kişiye özel markalı ürünlerin online sipariş edilmesi de mümkün olacak.

Akıllı Telefonlarda Ölçümleme Teknolojisi: MySizeID

Biz tüketici olarak sizce bu uygulamayı neden kullanmalıyız?

Tüketiciler bu uygulamayı kullanarak almak istedikleri ürünün ölçüleri ile ilgili endişe duymayacaklar. Emin olmadıkları ürünleri dahi kolayca, doğru beden ölçüsüyle alabilecekler. En önemli etkisi de zaman tasarrufu diyebiliriz.

Değişim ve iade nedeniyle zaman kaybını da engelleyen bir uygulama. Tüketiciler beden konusunda emin olamadıklarında aynı üründen birkaç değişik beden satın alıyorlar. Üzerlerine olan ürünü dışındakileri de iade ediyorlar. Burada iki problem oluşuyor.

1- Tüm ürünlerin satın alınması ki bu kredi kart limitlerini gereksiz yere şişiriyor.

2- Birden fazla ürün satın alındığında iade ederken kargo kullanıyoruz ve burada çevreye ciddi bir zarar söz konusu oluyor.(Karbon Ayak İzi artıyor) Halbuki doğru beden ile yapılan alışverişler trafiği %50 daha az kullanmamıza yardımcı oluyor.

Aile hesabı özelliği ile de tüketiciler aile bireylerine hediye alırken hangi beden almalıyım endişesine kapılmıyor. Bu özellik ile aile bireylerinin beden ölçüsünü alarak profile kaydedebiliyorsunuz ve hediye almak isterken buradaki ölçülerle hediyenizi alabiliyorsunuz. Tek bir profilde birden fazla kişinin beden bilgisi profilinizde yer alabiliyor. Kim için alışveriş yapmak isterseniz onun beden bilgisine tıklayarak istediğiniz markadan sorunsuz alışveriş yapabilirsiniz.

Bu uygulamayı kullanmanın bir başka yararı ise KVKK’ya aykırı bilgi tutmadığımız ve beden ölçümü alırken kamera kaydı yerine akıllı sensörleri kullanmamız. Tüketiciler kişisel verileri konusunda endişe duygumadan beden ölçümü yaparak alışveriş yapabilir.

{772047}

Perakendeciler MySizeID’yi nasıl yönetebiliyor?

Perakendeciler MySizeID’yi kullanmadan önce MyDash uygulamasında hesap oluşturuyorlar. MyDash perakendecilerin beden tablolarını oluşturdukları ve yükledikleri bölümün adı. Burada perakendeciler sezon sonunda tabloları silerek yeni sezon için ilgili ürünlerin beden tablolarını yükleyebiliyorlar.

Akıllı Telefonlarda Ölçümleme Teknolojisi: MySizeID

Pandemi döneminin de etkisiyle tüketici davranışları ve alışveriş alışkanlıklarındaki değişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

İçinde bulunduğumuz bu zorlu dönemde, online alışveriş hacmi biraz da zorunluluktan ciddi bir artış gösterdi. Temassız uygulamaların sayısı arttı. Online alışverişin toplam ciro içerisindeki payı artsa da ağırlık halen offline tabir ettiğimiz fiziki mağazalarda. Pandemi sürecinde özellikle de tekstil hazır giyim alışverişinde MySizeID gibi inovatif çözümler, markaların kalıp, kesim farklılıklarını bilmeyen yeni müşteriler için çok önemli olmaya başladı. Bununla beraber dünyanın dört bir yanındaki perakende mağazaları yeniden açılırken, bir çok perakendeci zor bir soruyla karşılaşıyor: Müşteriler ve ürünler arasında minimum fiziksel temas ile kaliteli bir deneyim nasıl sağlanabilir ?
Mağazaların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri, giyinme/deneme kabinleri kullanılmadan ya da herhangi bir ürün denetmeden insanları mağazaya nasıl çekecekleri.

Bu konuda MySize olarak “Mağaza İçi Temassız Beden Önerisi” çözümümüzü geliştirdik.

MySizeID Türkiye Perakende Sektöründe ilk yapay zekayı kullanan uygulama. Sizce yapay zeka kullanımının markalar ve tüketiciler üzerinde ne gibi etkisi olacak?

Bildiğiniz gibi mağazaya gelen müşterilerin vücut tipi, satış görevlisi tarafından görülerek kendisine yaklaşık bir beden önerisinde bulunulabiliyor. Halbuki online alışverişlerde böyle bir olanak yok, marka müşteriyi görmüyor dolayısıyla da vücut tipini bilemiyor. Gelecekteki etkisi bir yana şu an bile etkiliyor aslında. Pandemi yapay zekanın etkisini hızlandıracak diye değerlendiriyorum. Biz her değişik vücut tipine göre geliştirdiğimiz öğrenebilen patentli algoritmalarımız ile akıllı telefonların sensörlerini kullanarak ölçüm yapıp andropometrik veri ile birleştiriyoruz. Böylece markaların beden tabloları ile eşleştirerek müşterilerin doğru beden ölçülerini ortaya çıkarıyoruz. Yapay zeka ile markaların beden tablolarının doğru hazırlanmasına da katkıda bulunuyoruz.

Akıllı Telefonlarda Ölçümleme Teknolojisi: MySizeID

Türkiye pazarını hizmet verdiğiniz diğer ülkelere göre nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye pazarı gerek hazır giyim, gerekse tasarım ve terzi usulü dikim açısından Dünya’nın önde gelen pazarlarından biri ve yeni teknolojileri kullanmaya çok açık. Bu nedenle şirket kurulumunu tamamladıktan sonra ilk yabancı pazar olarak Türkiye’yi seçti.

Teknolojimizi 2017 yılından beri Türkiye’de markaların kullanımına sunuyoruz. Çözüme ilgi çok yüksek olmakla beraber kullanıma geçme sürecinde bazı sıkıntılar yaşanıyor. En çok karşılaştığımız sıkıntı genelde online alışveriş için jenerik ve universal beden tablolarının kullanılması.

Ve yine bu kullanılan tabloların sadece ürün ölçülerini yansıtması. Halbuki biz seçilen ürünü giyecek kişinin beden ölçülerini (Göğüs, Bel, Basen vb.) istiyoruz, bu da birçok markada mevcut değil. Biz istediğimiz formattaki beden tablolarını sıfırdan hazırlayabiliyoruz ancak bu belirttiğim gibi süreci uzatıyor. Diğer pazarlarda bu ölçüleri bulmak bir nebze daha kolay. Türkiye, halen ABD ile birlikte Dünya’da en fazla iş yaptığımız pazar. 2021 yılından başlayarak iş hacmimizin daha da artacağını öngörüyoruz.

{772936}

Argun Erşen Kimdir?

1985 yılı Ankara Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakültesi İktisat Bölümünden mezun Argun Erşen’in Perakende seköründe 25 yıllık satış deneyimi bulunmaktadır. Uluslararası birçok şirkette yöneticilik pozisyonlarında çalışmış olan Argun Erşen, 2016 yılı itibari ile MySize Inc.’de Avrupa, Orta Doğu ve Asya’daki Satışlardan sorumlu Ülke Müdürüdür.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları