preloader

Leonardo da Vinci'nin Salvator Mundi'si NFT Olarak Satışa Çıktı

06.04.2021
Leonardo da Vinci'nin Salvator Mundi'si NFT Olarak Satışa Çıktı

Yazı Boyutu:

2021’in başına kadar dünyanın en pahalı sanat eseri ünvanını taşıyan Leonardo da Vinci’nin Salvator Mundi isimli tablosunun, NFT versiyonu satışa sunuldu.

Yazar ve sanat tarihçisi, aynı zamanda “The Last Leonardo” kitabının da yazarı Ben Lewis, Leonardo da Vinci’ye ait olan ünlü “Salvator Mundi” isimli tablonun yeniden tasarlanmış haliyle bir NFT versiyonu yaratıp, satışa çıkardı. Orijinalinin neredeyse birebir kopyası olarak sunulan eserdeki figür, normalde bir elinde küre tutarken, NFT versiyonunda küre yerine 100 dolarlık bir banknot destesi tutuyor. NFT versiyonu da “Salvator Metaversi” ismini alıyor.

Leonardo da Vinci'nin Salvator Mundi'si NFT Olarak Satışa Çıktı

İlk olarak 2005 yılında New Orleans’ta küçük bir müzayede evinde kötü bir durumdayken keşfedilip Hendry ailesi tarafında 1175 dolara satılan eser, yıllar sonra Kasım 2017’de 450 milyon 300 bin dolara satılmıştı. Satılmış olduğu bu fiyat sebebiyle bir açık arttırmada satılan tüm zamanların en pahalı yağlı boya tablosu niteliği kazanmıştı.

NFT versiyonu için 450 milyon doları hedefleyen Ben Lewis (Crypto Leonardo), eserin satışından elde edilen geliri sanat piyasasındaki adaletsizliği işaret ederek, tabloyu 2005’te vergisiyle 1175 dolara satmış olan Hendry Ailesi arasında paylaştıracak.

Çalışma şu anda (6 Nisan’a kadar) OpenSea platformunda açık artırmaya açık.

{773900}

Salvator Mundi

Salvator Metaversi

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları