preloader

iOS 17’de Sunulan Yenilikler ve Öne Çıkan Özellikler

05.06.2023
iOS 17’de Sunulan Yenilikler ve Öne Çıkan Özellikler

Yazı Boyutu:

Apple’ın iPhone telefonları için sürekli geliştirdiği işletim sisteminin yeni versiyonu iOS 17 hakkında bilmeniz gerekenleri keşfedin.

Apple’ın özellikle kullanıcı geri bildirimlerini dikkate alarak geliştirmelerini tamamladığı yeni iPhone işletim sistemi iOS 17 nihayet gün yüzüne çıktı. Özellikle Kontrol Merkezi güncellemeleri, aktif widget’lar ve daha pek çok özellik güncellemede dikkat çekiyor. Yeni işletim sistemi AirDrop ile daha kolay paylaşım sağlıyor, daha akıllı metin girişi sunuyor ve Journal ve StandBy ile yeni deneyimler kazandırıyor.

iOS 17’in bir diğer dikkat çekici yeniliği olan Journal sayesinde, iPhone’un yan dururken ve şarj edildiğinde göz atılabilir bilgileri görüntülemenin yeni bir yolu olan StandBy çarpıcı bir deneyim sunuyor.

Başlangıçta hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri için planlanan bu güncelleme, süreç içinde kapsamlı bir değişimin sinyallerini vermeye başladı. Apple geliştiricilerinin bir süredir yeni AR/VR başlığında çalışacak “xrOS” işletim sistemine odaklanması, iOS 17’de bazı temel değişiklikleri eksik bırakmış olabilir. iOS 17‘deki özelliklere hızlıca bir göz atalım…

iOS 17’nin Özellikleri

iOS 17’de Sunulan Yenilikler ve Öne Çıkan Özellikler

Aramalar Artık Daha Eğlenceli

Kullanıcılar, gelen aramalara tamamen yeni bir görünüm kazandırarak nasıl göründüklerini özelleştirebiliyor. Fotoğraflar veya Memoji için hoş görünümlü düzenlemeler, göze çarpan tipografi ve font renkleri seçebiliyor.

Canlı Sesli Mesaj özelliğiyle kullanıcılara, birisinin sesli mesaj bıraktığında gerçek zamanlı transkripti görme ve arayan kişi mesajını bırakırken yanıtlama fırsatı sunuluyor. Taşıyıcılar tarafından spam olarak tanımlanan çağrılar Canlı Sesli Mesaj olarak görünmüyor.

Mesajlar Daha Sezgisel Hale Geliyor

Lansmanda gördüğümüz kadarıyla Apple, önümüzdeki döneme mesajlaşma uygulaması FaceTime’a biraz daha ilgi gösterecek. iOS 17’de FaceTime, kullanıcıların birlikte daha fazla şey yapmalarını sağlayan yeni özelliklerle dolu. Paylaşılan Bağlantılar, kullanıcıların planladıkları görüşmeyi kolayca paylaşmalarına olanak tanıyor.

FaceTime’da Artırılmış Gerçeklik (AR) filtreleri, kullanıcıların yüz ifadelerini veya arka planlarını kişiselleştirmelerine olanak sağlıyor. Artırılmış Gerçeklik desteği sayesinde kullanıcılar, FaceTime görüşmelerinde daha eğlenceli ve kişisel deneyimler yaşayabilecekler.

iOS 17 ile Mesajlar uygulamasını da güncelliyor. Mesajlar artık Kullanıcıların yüz ifadelerini ve jestlerini kopyalayarak ve onları Memoji’ye dönüştürerek daha gerçekçi ve duygusal hale getiren yeni Memoji özelliklerine sahip. Bu özellikler, yüz ifadelerinizi ve jestlerinizi algılıyor ve Memoji’nizin de aynı şekilde tepki vermesini sağlıyor.

AirDrop ile Paylaşmak Artık Daha Kolay

Apple cihazlar arasında dosya transferini kolaylaştıran AirDrop, yeni özellikleriyle daha güçlü hale geliyor. Artık kullanıcılar, bir dosyanın veya belgenin bir kısmını seçip doğrudan başka bir iPhone veya iPad kullanıcısına gönderebilecekler. Ayrıca, belge veya fotoğrafı kiminle paylaştığınızı ve nereden geldiğini gösteren yeni bir Bilgi Paneli de eklenmiş durumda.

Daha Akıllı Metin Girişi

iOS 17, yazma hızını ve doğruluğunu artıran Daha Akıllı Metin Girişi ile geliyor. Bu özellik, daha hızlı ve daha doğru bir yazım deneyimi için kullanıcıların el yazılarından ve sesli girişlerinden öğrenerek kendini gekiştiriyor.

Journal ve StandBy ile Yeni Deneyimler

Journal ile kullanıcılar, hayatlarının önemli anlarını not alabilecek ve özel anılarını saklayabilecekler. StandBy, iPhone’un yan dururken ve şarj edildiğinde, kullanıcılara göz atılabilir bilgileri görüntüleme olanağı sağlıyor. Bu bilgiler günün haberleri, hava durumu ve kişisel hatırlatmaları gibi önemli bilgileri içeriyor.

Birçok yeni özellik ve geliştirmeyle iPhone’u daha kişisel ve sezgisel hale getiren iOS 17, kullanıcıların iPhone deneyimlerini daha da zenginleştirme olanağı sağlıyor ve bu güncelleme ile Apple, kullanıcıların iPhone’larını her zamankinden daha çok seveceklerine inanıyor.

Akıllı Ev Kilit Ekranı

iOS 17’deki güncellenmiş Kilit Ekranı arayüzü, iPhone’u bir “akıllı ev ekranına” dönüştürecek. Yatay konumda kullanılmadığında iPhone takvim randevuları, hava durumu verileri, bildirimler ve daha fazlasını içeren bilgileri gösterecek ve bir ev veri merkezi gibi işlev görecek.

Örneğin, iPhone yatay konumda bir MagSafe şarj standına yerleştirildiğinde, akıllı ev arayüzü, kullanıcının bir cihazla görebileceği şekilde görünecek. Bu işlevsellik, Apple’ın iOS 16’daki kilit ekranına eklediği pencere öğelerine dayanacak. iPhone’ları aktif olarak kullanılmadıklarında ve bir masa veya komodin üzerine yerleştirildiklerinde daha kullanışlı hale getirmek isteyen Apple, ekrandaki bilgilerin daha iyi okunmasını sağlamak için koyu bir arka plan üzerine açık renkli metinler kullanıyor.

Diğer Kilit Ekranı Güncellemeleri

Kilit ekranında bazı küçük güncellemeler göze çarpıyor. Örneğin yazı tipi boyutunu değiştirme seçeneği bunlardan biri. Kilit ekranı tasarımcıları, özel Kilit ekranlarını diğer iPhone kullanıcılarıyla paylaşmak için yeni bir seçeneğe sahip olacaklar.

Ayrıca, iPad’in iPadOS 17’de iPhone tarzı kilit ekranı özelleştirmelerini benimsemesi mümkün. Bu da iPad sahiplerinin Kilit Ekranı widget’larını, özelleştirilebilir duvar kağıtlarını, özelleştirilebilir saatleri ve daha fazlasını kullanmalarına olanak tanıyor.

Kilit ekranı ayrıca Apple Haritalar için tüm ekranı kaplayan bir Canlı Etkinlik arayüzüne sahip oldu. Apple Haritalar’ın ayrıntılı adım adım yol tariflerine sahip olması da son derece dikkat çekici.

Kontrol Merkezi

iOS 17’de yerleşik Kontrol Merkezi’nin de önemli değişiklikler içerdiği görülüyor. iOS 17’deki en belirgin değişikliklerden biri olan Yenilenmiş Kontrol Merkezi, iOS 11’in piyasaya sürülmesinden bu yana önemli bir güncelleme almamıştı.

Günlük Tutma Uygulaması

Kullanıcıların etkinliklerini ve düşüncelerini günlük yaşamlarının bir günlüğü aracılığıyla izlemelerine ve kaydetmelerine olanak sağlayan bir günlük kaydı uygulaması geliştiren Apple, bir günün nasıl geçtiğini belirlemek için kullanıcı davranışını analiz ederek evde ne kadar zaman geçirildiği ve bir günün norm dışında bir şey içerip içermediği gibi konularda önerilerde bulunuyor.

Uygulama ayrıca metin mesajları ve telefon görüşmeleriyle entegre olabiliyor, ancak tüm veriler ve günlük analizler cihazda yapılıyor. Günlük kaydı uygulaması, iOS 17’nin bir parçası olarak geliyor.

Dynamic Island

Apple’ın “daha fazlasını yapabilmek” için geliştirdiği Dynamic Island, özellikle daha uygun fiyatlı iPhone 15 modelleriyle birlikte piyasaya sürüldüğünde daha fazla işlevsellik sunacak şekilde tasarlanmış.

Dynamic Island’a Siri arabirimi entegre edilebiliyor. Örneğin Siri’nin açılır penceresini iPhone’da daha az rahatsız edici hale getirmek mümkün. Siri’nin Dynamic Island’a taşınması ekrandaki içeriğin, ekranı kaplayan mevcut dairesel Siri arayüzü olmadan tam görünümde kalmasına izin veriyor.

Gelişmiş Arama ve Spot Işığı

iOS 17’de sistem genelinde arama ve Spotlight işlevlerinde önemli iyileştirmeler yapılmış durumda. Bu konuda detayları işletim sisteminin detaylı testiyle birlikte paylaşacağız.

{147685}

Sağlık Uygulaması Güncellemeleri

Apple Sağlık uygulaması, kullanıcıların ruh hallerini takip etmelerine, günlük soruları yanıtlamalarına ve sonuçları zaman içinde görüntülemelerine olanak tanıyan bir ruh hali izleme işlevini içermeye başladı. Ayrıca, görme sorunları olan kullanıcılar için yeni özellikler de mevcut.

Apple Müzik Özelleştirmeleri

Basitleştirilmiş arayüzüyle Apple Music, şarkı sözlerinin doğrudan kilit ekranında görüntülenebilmesine de izin veriyor.

El Feneri Ayarları

El feneri parlaklığı, üç parlaklık seviyesiyle sınırlı olmak yerine, ses düğmesi gibi bir kaydırıcı kullanılarak ayarlanabiliyor.

SharePlay

Bir FaceTime araması üzerinden aileniz ve arkadaşlarınızla içerik izlemek için iOS 17 yeni SharePlay işlevini de içeriyor.

AirPlay

AirPlay için yaptığı iyileştirmelerle Apple, konukların AirPlay içeriğini sahip olmadıkları TV’lere ve cihazlara aktarmalarını kolaylaştırıyor.

Cüzdan Uygulaması

Cüzdan uygulamasına da bir dizi güncelleme geldi. Wallet uygulamasının altında, uygulamada mevcut olan farklı işlevleri ayıran bir gezinti çubuğu yer alıyor. Kartlar, Nakit, Anahtarlar, Kimlikler ve Siparişler gibi kategoriler burada listeleniyor.

Kullanıcılar, belirli bir kart veya geçiş bulmak için bir arama arayüzüne erişmek için aşağı kaydırabiliyor ve belirli bir kartı çıkarmadan veya belirli bir geçişi açmadan bilgilerini kontrol edebiliyor.

{151226}

iOS 17’yi Destekleyen Cihazlar

iOS 17’de Sunulan Yenilikler ve Öne Çıkan Özellikler

Lansmanda yapılan açıklamaya göre, iOS 17 güncellemesini alacak iPhone’ların listesi aşağıdaki gibi şekillendi. Artık iPhone 8, 8 Plus ve iPhone X için destek olmadığını da hatırlatalım.

 • iPhone 14 Pro Maks
 • iPhone 14 Pro
 • iPhone 14 Artı
 • iPhone 14
 • iPhone SE (2022)
 • iPhone 13 Pro Maks
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13
 • iPhone 13 küçük
 • iPhone 12 Pro Maks
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12
 • iPhone 12 küçük
 • iPhone 11 Pro Maks
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11
 • iPhone SE (2020)
 • iPhone XS Maks
 • iPhone XS
 • iPhone XR

{107167}

Erdal Kaplanseren
Erdal Kaplanseren Tüm Yazıları