preloader

Yapay Zeka’nın Giyilebilir Hali: Humane AI Pin

06.07.2023
Yapay Zeka’nın Giyilebilir Hali: Humane AI Pin

Yazı Boyutu:

Eski Apple yöneticileri tarafından kurulan, yeni nesil giyilebilir teknoloji Humane AI Pin ile ilgili bilmeniz gerekenleri keşfedin.

Eski Apple yöneticileri tarafından kurulan Humane adlı gizemli bir teknoloji girişimi, yapay zekâ destekli bir mini projektör geliştirdiğini duyurmuştu. Humane yöneticilerinden Imran Chaudhri, geliştirdikleri bu ürünü yaptığı bir TED konuşması sırasında eşiyle gerçekleştirdiği telefon görüşmesiyle gün yüzüne çıkardı. Yaptığı konuşmada “Bilgisayarlar yok oluyor ve yapay zekâyı her yere götürebileceğiniz bir dünya geliyor” cümlesiyle şirketlerinin gelecek vizyonundan da bahsetti. Giyilebilir teknolojinin akıllı telefonların ve bilgisayarların yerini alabileceği tezi, Apple ve Meta gibi dev şirketlerin tanıttığı VR gözlüklerle ve bu tarz ilginç girişimlerin tanıttığı sıra dışı cihazlarla giderek sağlamlaşıyor. Bu ilginç giyilebilir cihaz hakkındaki tüm bilinenleri bu yazımızda bir araya getirdik.

Humane AI Pin Nedir?

Yapay Zeka’nın Giyilebilir Hali: Humane AI Pin

Humane AI Pin, TED konuşması sırasında görüldüğü kadarıyla temelde hoparlör ve mikrofona sahip bir akıllı projeksiyon cihazı. Asıl ilginç olan ise bu donanımlara sahip ve hatta yapay zekâ destekli bir cihazın kıyafete iliştirilebilecek kadar minimal ve hafif olması. Bu sıra dışı cihaz sayesinde insanların telefona veya bilgisayara gerek duymadan yapay zeka destekli tüm gündelik işlerini sorunsuzca halledebilmesi planlanıyor.

Humane AI Pin’in Özellikleri Neler?

Yapay Zeka’nın Giyilebilir Hali: Humane AI Pin

Humane AI Pin, bir dizi sensör kullanarak bağlamsal ve ambiyans etkileşimlerine imkân veren bir giyilebilir cihaz. Ekrana ihtiyaç duymayan cihaz duvara, perdeye, masaya ve hatta avucunuza yansıttığı arayüz paneliyle kullanıcısını bilgilendiriyor. Ayrıca barındırdığı hoparlör ve mikrofon sayesinde sesli asistan özelliği sunuyor, simultane çeviri yapıyor ve telefon görüşmesi imkânı sunuyor. Bunlara ek olarak, yapay zekâ desteğiyle bundan çok daha fazlasını önümüzdeki günlerde sunması bekleniyor.

Humane AI Pin Ne Zaman ve Nerede Çıkacak?

Yapay Zeka’nın Giyilebilir Hali: Humane AI Pin

Humane AI Pin gün yüzüne çıksa da ne zaman satışa sunulacağı henüz bilinmiyor. Şirket merkezinin bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde satışa sunulması beklenen cihaz, resmi web sitesi üzerinden ön kayıt kabul ediyor.

Humane AI Pin’in Fiyatı Nedir?

Yapay Zeka’nın Giyilebilir Hali: Humane AI Pin

Humane AI Pin’in fiyatı da henüz açıklanmadı. Daha fazla bilgi için şirketin resmi duyurusunu beklememiz gerekecek.

Mehmet Fatih Sözer
Mehmet Fatih Sözer Tüm Yazıları