preloader

Hayatımızda Köklü Değişimler Yaratacak 10 Teknolojik Gelişme

10.11.2020
Hayatımızda Köklü Değişimler Yaratacak 10 Teknolojik Gelişme

Yazı Boyutu:

Dünya hangi teknolojilerle kuşanarak dönmeye devam edecek? Zaman yolculuğuna çıkıp hepimizin hayatını değiştirecek teknolojileri keşfe çıkmaya ne dersiniz?

Teknoloji insanoğlunun tüm yaşam evrelerinde devinim yaratarak hükmünü sürdürmeye tüm hızıyla devam ediyor. Hemen her gün yeni bir teknoloji ortaya çıkıyor ve hayatı kolaylaştırıyor, dönüştürüyor, geliştiriyor. Bugün teknolojinin yararları ve zararları tartışılırken iş dünyası, tüketici profili, üretim ve eğitim başta olmak üzere tüm sektörler radikal koşullarla karşı karşıya kalıyor. Böylece gelecek hakkında ipuçları ortaya çıkıyor. Gelecek hakkında ipucu veren, bugünün yeni nesil teknolojilerini yazdık.

İnovasyon, Endüstri 4.0, Toplum 5.0… 20. Yüzyıl’ın son çeyreğindeki, baş döndürücü teknolojik gelişmelerle birlikte yeni kavramlar hayatımıza giriyor. En son teknolojik gelişmeler hem fiziksel boyutu hem de kuramsal boyutuyla, ekonomik ve sosyo-kültürel pek çok değişimi tetikleyerek insanoğlunun yaşamını değiştiriyor. Bugün ayak seslerini duyduğumuz 3D yazıcı modelleri, insansız hava araçları, otonom araçlar, endüstriyel robotlar ve daha birçok teknoloji gelecekten haber veriyor.

1. 3D Yazıcıların Yetenekleri Artacak

Hayatımızda Köklü Değişimler Yaratacak 10 Teknolojik Gelişme

3D yazıcıların hacmi çok hızlı bir şekilde büyüyor. Üretim sektöründe hızlı prototipleme, maliyetleri azaltma ve daha kaliteli ürünler çıkarma gibi birçok avantaj sunan 3D yazıcıların 2025 yılında 49 milyar dolarlık hacme sahip bir sektör haline geleceği öngörülüyor. Üç boyutlu baskı teknolojisinin üretim bandında geniş yer bulacağı anlaşılıyor.

Yapılan bir araştırmaya göre seri üretim yapan firmaların yüzde 513D baskıyı alternatif bir üretim metodu olarak görüyor. Tıp alanındaki birçok uzman da 3D yazıcıların sorunların çözüm yolu olarak kullanılabileceğini, 3D yazıcılar aracılığıyla komplike olmayan organlar, kıkırdak dokular üretilebileceğini öngörüyor. Üç boyutlu bir yazıcı tarafından 24 saatten kısa bir sürede bir barınak üretilmiş olması evsizlik sorununun da önüne geçilebileceğini gösteriyor. Üç boyutlu yazıcıların gıda üretiminin NASA tarafından desteklenmesi gelecekte açlık sorununun önüne geçilebileceğine işaret ediyor.

2. Teslimat İşini Dronelar Üstlenecek

Hayatımızda Köklü Değişimler Yaratacak 10 Teknolojik Gelişme

Günümüzde drone teknolojileri, tarımdan film yapımına kadar uzanan endüstri alanlarını yeniden şekillendiriyor ve işi gökyüzüne taşıyor. Kamera ve sensörlerle donatılan dronelar karayolu taşıma araçlarına oranla çok daha düşük maliyete sahip olmasıyla kargo taşımacılığında devrim yaratma potansiyeli taşıyor. Amozonun Cambridgeteki müşterilerine drone vasıtası ile teslimat yapma denemesinin başarılı olması kargo taşımacılığında yeni bir dönemin kapılarını aralamış oldu. Pandemi sürecinde ilaç bulmanın zor olduğu bölgelere, teması sıfıra indirip drone ile hayat kurtaran ilaçlar götürülmesi drone ile teslimatın gelecekte sık kullanılabileceğini ortaya koyuyor. Elbette bunun için yüksek binalar, dar sokaklar, hukuksal sorunlar, droneların yarattığı gürültü kirliliği gibi bir dizi sorunun çözülmesi gerekiyor.

3. Yollar Otonom Araçlara Açılacak

Hayatımızda Köklü Değişimler Yaratacak 10 Teknolojik Gelişme

Teknoloji dünyasına öncülük eden şirketler ve otomotiv devleri otonom araçlar üretmek için yarışa giriyor ve yatırım hacmini artırıyor. Yapay zeka, kameralar, ağ altyapısı, radar ve lidar gibi sensör teknolojilerinden oluşan otonom araçların çeşitli kazalara karışmasının yarattığı soru işaretleri ortadan kaldırıldığında hız kontrolü, otomatik acil frenleme ve şerit-kalkış uyarısı gibi temel ADAS sistem yapı taşları bulunan otonom araçların yaygınlaşması bekleniyor. Ağ altyapısının gelişmesi de bilgisayarların sürüş görevini devraldığı sistemlerin önünü açıyor.

4. Robotlar Aramıza Katılacak

Hayatımızda Köklü Değişimler Yaratacak 10 Teknolojik Gelişme

Tekrarlanan görevlerin yerine getirilmesinden ağır yüklerin kaldırılmasına birçok avantaj sağlayan endüstriyel robotlar, işsizlik gibi kabus senaryolarına rağmen sağladığı avantajlarla üretim sektöründeki yerini sağlamlaştırıyor. Özellikle otomotiv endüstrisinde çok sayıda robot kullanılıyor. Teknolojide örnek alınan Çin, endüstriyel robot üretimi ve kullanımında dünyanın en büyük ülkesi haline geldi. Yapılan araştırmalar da önümüzdeki beş yıllık süreçte, Çindeki işçilerin yüzde 5ini robotların oluşturacağını ortaya koyuyor. Teknolojide dev olduğu kabul edilen Çindeki gelişmeler diğer ülkeler için de teşvik edici oluyor. Dünyanın en dinamik insansı robotu Atlas gibi insansı robotların da daha çok gündeme gelmesi mümkün görünüyor.

5. Şehirler Akıllanacak

Hayatımızda Köklü Değişimler Yaratacak 10 Teknolojik Gelişme

Akıllı şehir, 20. yüzyılın son çeyreğinden itibaren gelişen teknolojilerle oluşturulan yeni yapıların başında geliyor. Birleşmiş Milletler raporları, 2050de insanların 2/3’ünün şehirlerde yaşayacağını ortaya koyuyor. Bu bağlamda akıllı şehir teknolojileri zorunluluk haline geliyor. Elektronik veri toplama sensörleri sayesinde varlıkların ve kaynakların en verimli şekilde kullanılacağı akıllı şehirler ekonomik ve çevresel olarak büyük kazançlar elde edilmesiyle dünyayı daha yaşanılır kılma potansiyeli taşıyor.

6. Yapay Zeka Tüm Alanları Derleyip Toparlayacak

Hayatımızda Köklü Değişimler Yaratacak 10 Teknolojik Gelişme

Teslanın kurucusu Elon Musk ve Facebookun kurucusu Mark Zuckerberg arasında çıkan tartışmayla birlikte milenyum çağının en alevli tartışması haline gelen yapay zeka, birçok alanda dönüşüm yaratıyor. Devlet teşvikleri ile özel sektör yatırımlarıyla Türkiyede de yapay zekayı destekleyen çalışmalara imza atıyor. Tarihi 1950lere kadar giden yapay zeka, bugün tüm dünyanın yatırım yaptığı alanların başında geliyor. Yapay zeka, ekonomiden sağlığa ticaretten üretime birçok alanda köklü değişimler yaratma potansiyeliyle dikkat çekiyor.

7. 8K Görüntü Teknolojisiyle Televizyon Evrim Geçiriyor

Hayatımızda Köklü Değişimler Yaratacak 10 Teknolojik Gelişme

20li yıllarda mekanik televizyon devasa kutunun üzerinde bulunan minik bir ekrandan oluşuyordu. 30lu yılların ikici yarısında ses teknolojilerinde gelişmeler yaşandı. 1950li yıllarda renkleri daha gerçekçi veren yuvarlak ekranlı televizyonlar üretildi. 1960lı yıllarda renkli televizyonların satışında patlama yaşandı. 1970de oyuncak görünümünde kıvrımlı ekranlar üretildi. 1980li yıllarda ise büyük ekranlı LCD televizyonlar üretildi. 1990lı yıllarda Sonynin ürettiği radyo ve VCR oynatıcı barındıran Trinitron modeli, bir akımı başlattı.

Hayatımızda Köklü Değişimler Yaratacak 10 Teknolojik Gelişme

Televizyonda asıl büyük değişim 90lı yılların sonunda başladı. Düz ekranlı HD televizyonların ardından tüplü televizyonlar, plazmalar, 4K TV modelleri teknoloji dünyasına bomba gibi düştü. 2019da çevreyle ve duvarın rengiyle uyum sağlayan ambiyans televizyonlar karşımıza çıktı. Bugün “çerçevesiz” ibaresinin hakkını veren Samsung Q950TS QLED 8K TV modeli ile karşı karşıyayız. Siyah beyaz filmlerle başlayan yolculuk renkleri ve sesi hemen yanı başımızda hissettiğimiz bir TV deneyimiyle devam ediyor. Samsung Q800T QLED 8K TV, yapay zeka destekli özellikleriyle ev ortamını adeta sinema salonuna dönüştürüyor.

Hayatımızda Köklü Değişimler Yaratacak 10 Teknolojik Gelişme

Yeni nesil teknolojiler, televizyon sektörünü yeniden şekillendiriyor. Bu teknolojilerden biri olan ve bugün statü sembolü haline gelen 8K teknolojisi, en yüksek çözünürlük değeri olarak televizyonların geleceğine ışık tutuyor. Ultra ince form faktörüne sahip sektördeki ilk TV Samsung Q950TS QLED 8K TV, yüzde 99’a yakın ekran/gövde oranıyla yaklaşık 3-5 metre mesafeden çarpıcı bir Sonsuz Ekran etkisi yaratıyor. Bir dizi akıllı özellik sunan Samsung 8K teknolojisi, yapay zeka ile donatılmış işlemcisi ile içeriklerinizi 8K’ya yükselterek 8K içerik problemini ortadan kaldırıyor.

8. Kablosuz Enerji ile Yeni Bir Dönem

Teslanın 1900lü yılların başında ortaya attığı wireless power yani kablosuz enerji ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Teslanın hiç bir kablo ve temas olmadan WardenClyffe kulesiyle birkaç mil ötedeki elektrik lambalarını yakmayı başarması gibi bir çalışmaya imza atılamamış olsa da Intel ve Sony gibi firmalar bu alanda yatırımlarına devam ediyor.

9. Immersive Media (Sürükleyici Medya) Haber Sunumunu Değiştirecek

Hayatımızda Köklü Değişimler Yaratacak 10 Teknolojik Gelişme

Günümüz dijital çağında yoğun bilgi akışının gereği olarak habercilikte sanal gerçeklik uygulamaları kullanılıyor ve izleyicinin duygusal katılımı sağlanıyor. Daha çok empati kurulmasının önüne açan immersive gazetecilik, haberciliğin geleceği olma potansiyeli taşıyor. Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve karma gerçekliğin özelliklerini bir araya getiren ımmersive media küresel olarak yaygın olmamakla birlikte gelecek süreçte yerleşik medyayı şekillendirecek ve dönüşümüne farklı perspektif kazandıracak gibi görünüyor.

10. Uzay Turizmiyle Tatil Anlayışı Değişecek

Hayatımızda Köklü Değişimler Yaratacak 10 Teknolojik Gelişme

1962 yılında, Telstar1 uydusunun uzaya gönderilmesiyle gündeme gelen ticari uzay yeni bir serüvenin kapılarını aralıyor. 1981de başlatılan Uzay Mekiği programı, uzay turizminin temelini oluşturuyor. 1986 yılında uzaya çıkan ilk öğretmen Christa McAuliffe’ın Challenger’ın infilak olmasıyla hayatını kaybedişiyle 1997 yılına dek bu tür girişimde bulunulmadı. 1997de SpaceDevin kurulmasıyla özel sektörde girişimciler uzay turizmi ile daha çok ilgilenmeye başladı. Uzay endüstrisi, 21. yüzyıl heyecanıyla gündeme gelmeye devam ediyor. Milyonerlerin yeni vizyonu haline gelen uzay turizminin gelecekte tatil anlayışını değiştireceği anlaşılıyor. Amazonun kurucusu Jeff Bezos (Blue Origin), Virgin Grupun kurucusu Richard Branson (Virgin Galactic) ve Paypalin kurucusu Elon Musk (SpaceX) kendi aralarında bir uzay yarışı sürdürüyor.

Erdal Kaplanseren
Erdal Kaplanseren Tüm Yazıları