preloader

Google I/O 2024'te Duyurulan En Yeni Teknolojiler

14.05.2024
Google I/O 2024'te Duyurulan En Yeni Teknolojiler

Yazı Boyutu:

Google’ın en son ürünleri ve platformları tanıttığı Google I/O 2024’te duyurulan en yeni teknolojileri keşfedin.

14 Mayıs günü, Türkiye saati ile 20:00’da Mountain View’daki Shoreline Amfitiyatrosu’nda gerçekleşen Google’ın yeni dijital dünyayı derinden etkileyecek gelişmelerini takip ediyor ve geleceğin teknolojisine odaklanıyoruz. Sundar Pichai ve Google’ın liderlik ekibinden konuşmacıların yer aldığı oturum Kaliforniya’da gerçekleşiyor ve canlı yayınlarla dünyanın dört yanından takip ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda ağırlıklı olarak developer’ları yani program geliştiricilerini ilgilendiren I/O oturumları artık dijital ile iç içe yaşadığımız günümüzde hepimizin odak noktasında. Teknoloji dünyasının dinamizminin ve yapay zeka geliştirmelerinin günlük hayatımızı nasıl değiştireceğini gözlemlemek heyecan verici.

AI Teknolojisi Herkes İçin

Google’ın yapay zeka aracı Gemini, yapay zeka asistanınız olmak için tasarlanan yeni yapısıyla telefonunuzu aramak, makbuzlarınızı bulmanıza yardımcı olmak ya da çok daha fazlası için kullanılabilir. Bir seyahat planlıyorsanız bugüne kadarki en akıllı ve kişiselleştirilmiş Gemini versiyonu 1.5 Pro ile birlikte yararlı ve eğlenceli aktiviteler planlayabilirsiniz. Pichai, Google’ın “Yapay zekayı herkes için yararlı hale getirdiğini” söylüyor.

Gemini ayrıca Google’ın Gmail gibi çalışma araçlarına entegre olabiliyor. Artık Gemini’yi postalar içerisinde arama yapmak, bir Google Meets toplantısından önemli anları almak ve çok daha fazlası için kullanılabilecek. En uzun bağlam penceresi hacmine sahip olan güncel Gemini versiyonu Gemini Advanced’in birden fazla büyük belgeyi toplamda 1.500 sayfaya kadar dosyaları anlamlandırabileceği veya 100 e-postayı özetleyebileceği anlamına geliyor.

Google I/O 2024'te Duyurulan En Yeni Teknolojiler

Google Fotoğraflar ise Gemini’nin Ask Photos özelliği ile bağlamsal yanıtlara göre fotoğraf arayabiliyor, bu sayede daha alakalı arama sonuçları sunabilecek. Google CEO’u Sundar Pichai, “Gemini’nin yapabileceklerinden herkesin faydalanmasını istiyoruz” diyerek uygulama özelliklerinin nasıl basit ve anlaşılır olduğunu gösteriyor. Google aramaları her zamankinden daha fazla uzun kuyruklu (long tail search), bunun için yapay zeka ile desteklenen özellikler öncelikle Amerika’daki herkesin kullanımına sunulacak ardından tüm dünyaya ulaşacak. Bu gelişmelerin ardından Gemini, bir sohbet robotundan yapay zeka ajanına dönüşüyor. Örneğin, en sevdiğiniz restorandaki bir yemeğin fotoğrafını çekip tarifini isteyebilirsiniz. Ayrıca Gemini ile konuşmak da daha sezgisel hale geliyor. Advanced abonelerinin kullanımına sunulacak Gemini Live’da Gemini ile konuşup seçeceğiniz çeşitli doğal seslerden biriyle yanıt alabilirsiniz. Hatta insanlarla sohbet ederken olduğu gibi kendi belirlediğiniz hızda konuşabilir, yanıtın ortasında açıklayıcı sorular sormak için Gemini’ın sözünü kesebilirsiniz.

Google Music FX

Google MusicFX‘teki DJ Modu her seferinde yeni bir ses oluşturmak yerine değişikliklere gerçek zamanlı olarak tepki vererek size AI tarafından oluşturulan ses üzerinde ayrıntılı bir kontrol sağlıyor. Henüz belki şarkı oluşturamıyor ama video için destek parçaları veya bir oyun için müzik üretebiliyor.

Gemini Belleği Artıyor

Gemini’nin adı hala Bard iken de konuşulan bir konu olan bellek meselesi yeniden gündemde. Bu özellik ile Gemini’nin hatırlamasını istediğiniz detayları kaydedebilir ve bunları daha sonra gelecekteki konuşmalarda hesaba katarak içerik üretebilir ya da sizinle iletişime geçebilir.

Görsel Araçların Yapay Zeka ile Gelişimi

Project Astra, alakalı yanıtları daha iyi sunmak için video kullanmayı amaçlıyor. Google’ın yeni projesi Astra, gerçek zamanlı duyabilen ve görebilen bir yapay zeka aracı olarak tanımlanıyor.

Google Deepmind’ın yapay zekayı sorumluluk bilinciyle insanlığa fayda sağlayacak şekilde geliştirme misyonu çerçevesinde en baştan beri hedefledikleri şey, insanların günlük yaşamlarına dair çözümler geliştirmek olmuştu. Yapay zekanın geleceğine dair vizyonunu yansıtan yeni girişim Project Astra’da Google I/O 2024 etkinliğinde tanıtıldı.

Örneğin, telefonunuzun kamerasını kullanarak neye baktığınızı sorabileceksiniz. Ayrıca, nereye bıraktığınızı unutursanız eşyalarınızı bulmanıza bile yardımcı olmak için videoda bağlam ipuçlarını görsel olarak kullanacak kadar akıllı bir sistemden bahsediliyor.

Fotoğraf ve videolara yönelik yeni üretken medya modelleriyle daha yaratıcı fikirleri hayata geçmeye devam ediyor. İçerik üreticileri ile birlikte onların ihtiyaçlarına yönelik geliştirmeler de devam ediyor. Yüksek çözünürlüklü video üretmek için şimdiye kadarki en yetenekli modeli Veo ve en yüksek kalitede metinden görüntü üretme modelimiz Imagen 3 de bu etkinlikte tanıtıldı. Ayrıca Music AI Sandbox ile oluşturulan yeni demo kayıtlar da sunuldu.

Google’dan Doug Eck, sıfırdan oluşturulmuş yeni görüntü modeli olan şirketin en yetenekli görüntü modeli Imagen 3‘ü açıklıyor. Daha gerçekçi ve ayrıntılı görüntüler üretmek için üretken yapay zekayı kullanacak. Ayrıca metin oluşturmak için de kullanılabilecek.

Google I/O 2024'te Duyurulan En Yeni Teknolojiler

Veo, Google’ın 1080p video oluşturabilen üretken video modeli. Video editörlerine ve yaratıcılara video oluşturmanın yeni bir yolunu sunan VideoFX aracında kullanılabilir. Film yapımcısı Donald Glover, yakında yayınlanacak olan videolarını hazırlamak için Veo’yu kullandı. Sıfırdan video oluşturmak, yapay zekanın sınırlarını ilerletmeye yardımcı oluyor.

Bulut Teknolojisi Gelişiyor

2024 sonlarında bulut teknolojisi kullanıcılarına sunulacak Trillium, yeni nesil bir TPI. Özel tabanlı bir CPU olarak karşımıza çıkacak yeni teknoloji Google’ın veri merkezlerinde çığır açan bir süper bilgisayar mimarisi.

Google Genel Özellikleri Gelişiyor

Google arama sonuçları daha iyi hale geliyor. Google’ın tüm araştırmayı sizin için yapmasına olanak tanıyan çok adımlı akıl yürütmenin temelinde ise yine Gemini var. Geçtiğimiz yıl Gemini’a eklenen uzantılar, halihazırda kullanmakta olduğunuz Google uygulama ve hizmetleriyle daha fazla iş yapmanıza yardımcı olmuştu. Şimdi gücü biraz daha artırmak var sırada.

Örneğin Google Arama‘daki Gemini, bir gün içindeki tüm öğünlerinizi, tüm yemeklerin tarifleriyle birleştirerek yemek planınızı yapabilir. Bunları kendiniz yapmak zor gelecekse Gemini’nin yardımıyla bu yemekleri nereden satın alabileceğinizi bulmanıza da yardımcı olabilir.

Google I/O 2024'te Duyurulan En Yeni Teknolojiler

Arama sonucu sayfanız da Gemini’nin yardımıyla değişecek; canlı müzik restoranları bulmak ve hatta mevsime göre öneriler almak gibi da artık Google ile hayatınızın bir parçası.

Mobil cihazlar için Gmail uygulaması, Gemini entegrasyonu ile hız kazanıyor. Gemini, farklı e-postalarda bulunan makbuzları bir araya toplamak gibi daha karmaşık görevleri bile yapabilir ve bunları tek bir yerde düzenleyen bir elektronik tablo oluşturabilir. Tüm bu e-postaları ve makbuzları takip etmek yerine Gemini tüm işi sizin için yapabilir. Android’inizde daha iyi arama yapmak, Gemini’yi sizin yapay zeka asistanınız haline getirebilir. Circle to Search, artık Samsung Galaxy ve Google’ın Pixel telefonlarıyla sınırlı olmayacak ve daha fazla Android telefona sunulacak. Gemini Advanced aboneleri yakında Gemini’ın özelleştirilmiş sürümleri olan Gem‘leri kullanarak daha da kişisel bir deneyim yaşayabilecek. İstediğiniz Gem’i oluşturabilmenize olanak tanıyan yapıda kişisel bir spor salonu arkadaşı, aşçı yardımcıdı, kod yazma ortağı ya da yaratıcı yazarlık asistanı oluşturabilirsiniz.

Google’dan Josh Woodward, Gemini 1.5 Pro ve Flash’ın fiyatlandırmasını da etkinlikte paylaşıyor. Gemini 1.5 Flash’ın fiyatı 1 milyon jeton için 35 sent olarak belirlendi.

Gelişmelere dair Demis Hassabis‘in (CEO ve Kurucu Ortak, Google DeepMind) notları ise şöyle oldu;
“Aralık ayında, ilk yerel çok modlu modelimiz olan Gemini 1.0‘ı Ultra, Pro ve Nano olmak üzere üç farklı seçenekle kullanıma sunduk. Yalnızca birkaç ay sonra, gelişmiş performansa ve 1 milyon parça (token) ile kayda değer biçimde uzun bağlam penceresine sahip olan 1.5 Pro‘yu piyasaya sürdük.
1.5 Pro’yu şaşırtıcı şekillerde kullanan geliştiriciler ve kurumsal müşteriler; uzun bağlam penceresini, çok modlu akıl yürütme özelliklerini ve etkileyici performansını çok faydalı bulduklarını aktardı.
Kullanıcılardan aldığımız geri bildirimlerden, bazı uygulamalarda düşük gecikme süresine ve daha uygun yayınlama maliyetlerine ihtiyaç duyulduğunu biliyoruz.

Bu bize yenilik yapmaya devam etme konusunda ilham verdi; bu nedenle bugün Gemini 1.5 Flash’ı tanıtıyoruz: 1.5’tan daha hafif, geniş ölçekte hizmet vermek üzere hızlı ve verimli olacak şekilde tasarlanmış bir model. Hem 1.5 Pro hem de 1.5 Flash, Google AI Studio ve Vertex AI’de 1 milyon parçalık bağlam penceresiyle genel önizlemede mevcut. 2 milyon parçalık bağlam penceresi de bekleme listesi aracılığıyla API kullanan Geliştiricilerin ve Google Cloud müşterilerinin erişimine açtık.”

Bahar Ergel
Bahar Ergel Tüm Yazıları