preloader

Google Android Deprem Uyarı Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

07.02.2023
Google Android Deprem Uyarı Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Android akıllı telefonların çoğunda bulunan ivmeölçerleri kullanarak deprem sarsıntılarını erkenden algılayan Android Deprem Uyarı Sistemi’ni keşfedin.

Birçok alandaki gelişmeleri etkileyen teknoloji, son olarak afet yönetimindeki önemli rolünü de ortaya koydu. Teknoloji şirketi Google, altyapısı ve teknolojisinden faydalanarak tüm dünyadaki depremleri algılayan ve kullanıcılarına uyarı gönderen bir sistem geliştirdi. Android akıllı telefonların çoğunda bulunan ivmeölçerleri kullanarak sarsıntıyı algılayan bu sistem, depremden etkilenen bölgedeki Android kullanıcılarına uyarı gönderiyor. Ücretsiz olan Android Deprem Uyarı Sistemi, şimdilik sadece Android akıllı telefonlarda kullanılabiliyor.

Android kullanıcılarına uyarı bildirisi gönderen ve dünya çağındaki herkesin merakla takip ettiği bu sistemi birlikte keşfedelim.

Google Android Deprem Uyarı Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Android Deprem Uyarı Sistemi, dünya genelinde geniş bir kullanıcı sayısına sahip Android akıllı telefon ekosistemini ve sunucuların hızını temel alan Google tarafından geliştirilen bir sistem. Bu sistem, dünya çapında kullanılan 3 milyardan fazla Android akıllı telefonun çoğunda bulunan ivmeölçerleri kullanarak kullanıcılarına erken deprem uyarıları veriyor.

{120462}

Google Android Deprem Uyarı Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İvmeölçeri olan Android akıllı telefonlar prize takılıyken, tamamen hareketsizken ve internete bağlıyken çalışan bu sistem, mini bir sismometreye dönüşerek depremi algılayabiliyor ve kullanıcılarına uyarı gönderebiliyor. Küresel sismik ağlardan bilgi toplayan bu sistem, tüm sinyal ve raporları inceleyerek depremin olup olmadığını tespit ediyor. Depremin olması durumunda da nerede olduğunu ve ne kadarlık bir bölgeyi etkilediği kullanıcılarına gösteriyor.

Google Android Deprem Uyarı Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Android Deprem Uyarı Sistemi, “Farkında Ol” ve “Harekete Geç” olmak üzere iki tür uyarıyı kullanıcılarına gönderiyor. Şirketin yaptığı açıklamaya göre 4.5 ve üzeri büyüklükteki depremler için uyarı gönderen bu sistemde; 4.5 altındaki depremlerde “Farkına Var” uyarısı, 4.5 üzeri depremlerde ise “Eyleme Geç” uyarısı geliyor. Sistem ile ilgili açıklama yapan Google Ürün Yöneticisi Boone Spooner, deprem anında aynı uyarıyı birden fazla kez göndermediklerini ancak sarsıntı yoğunluğunun artmasıyla birlikte yeniden uyarı gönderdiklerini belirtti. Erken uyarı sistemi ile kullanıcılara deprem anında zaman kazandırmayı amaçlayan Google, aynı zamanda sistem üzerinden kullanıcılarının deprem anında zarar görmemesi için yapması gereken talimatları da gösteriyor.

Google Android Deprem Uyarı Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Android Deprem Uyarı Sistemi, şu an Android OS 5.0 ve üzeri tüm akıllı telefonlarda çalışıyor. Sistemin iPhone’lara ne zaman geleceği bilinmiyor ancak Android Deprem Uyarı Sistemi’ni kullanmak isteyen Android akıllı telefon kullanıcıları “Ayarlar” kısmından “Konum” seçeneğine tıklayarak “Acil Durum Konum Hizmeti”ni açıp sistemi telefonlarında aktifleştirebilirler.

Türkiye, Yeni Zelanda ve Yunanistan ile birlikte Android deprem uyarılarını ABD dışında kullanan ilk ülkeler arasında yer aldı. Android Deprem Uyarı Sistemi’nin ileriki dönemlerde ise Filipinler, Kırgiztan ve Özbekistan gibi ülkelerde de kullanılmaya başlanması planlanıyor.

{121746}

Sinem Genç
Sinem Genç Tüm Yazıları