preloader

Giyilebilir Teknoloji: Facebook x Ray-Ban Stories

13.09.2021
Giyilebilir Teknoloji: Facebook x Ray-Ban Stories

Yazı Boyutu:

Giyilebilir teknoloji ürünlerinin en önemli parçalarından biri olan akıllı gözlük sektörüne, Facebook, Ray-Ban Stories ile bir adım attı. Projeyi yakından inceleyin.

Giyilebilir teknoloji ürünlerinin en önemli parçalarından birinin akıllı gözlük olması bekleniyordu. Google’ın Glass hezimetinden epeyce büyük bir yara aldığını kabul etmeliyiz. Sonrasında farklı girişimler ortaya çıksa da hiçbiri Facebook’un, ünlü gözlük markası Ray-Ban ile iş birliği kadar dikkat çekici olmadı. Gündelik hayatta köklü değişikliklere sebep olabilecek akıllık gözlük işini Facebook kıvırabilecek mi? Bunu şu anda tahmin etmek zor ama gelin biz bu projeye biraz yakından bakıp daha iyi anlamaya çalışalım.

Klasik Gözlük Tasarımı Başarılı

Ray-Ban’in en beğenilen, klasikleşmiş gözlük serisi olan Wayfarer’ların bir gün teknolojiyle buluşup fotoğraf ve video için çift kamera, mikrofon ve hoparlöre sahip olacağını kim tahmin edebilirdi? Benim de çok uzun zamandır severek kullandığım ve biraz da kendime yakıştırdığım Ray-Ban gözlüklerde böylesine bir gelişme, benim için özellikle mutluluk verici. Özellikle de tasarım açısından bence önemli bir gelişme bu.

Giyilebilir Teknoloji: Facebook x Ray-Ban Stories

Google Glass’ın ilk defa gösterildiği Google I/O etkinliği için San Francisco’da bulunduğum günlerde bu akıllı gözlüğü deneyimlemiş ve açıkçası bir parça hayal kırıklığı yaşamıştım. Öncelikle tasarım yapısı yeterli değildi. Günlük hayatında gözlük kullanan biri olarak doğrudan kullanıcı deneyimine odaklanmıştım. Google Glass’ın beklenen başarıyı göstermemesinde teknolojik özelliklerden ziyade tasarımın büyük etkiye sahip olduğunu düşünüyorum. Elbette Google, Facebook ve Ray-Ban’in Stories adıyla anılan akıllı gözlük projesi bence şimdiden bir başarı yakalamış durumda. Aksesuar olarak insanların severek kullandığı gözlüğü, tarzını bozmadan tekrar kurgulamaları çok hoş.

Facebook Hayatı Instagram Hikâyelerine mi Taşıyacak?

Bu gözlüğe Stories adını vermiş olmaları ve işin başını Facebook’un çekiyor olması ister istemez akıllara Instagram Stories’i getiriyor. Tiktok’un dünya çapındaki çılgın başarısını Reels özelliğiyle sunan Instagram, belki de insanlara günlük hayatlarından çok daha fazla içeriği paylaştırmayı amaçlıyor. Instagram’ın sahibi olan Facebook’un böylesine uzun soluklu bir stratejisi olabilir. Hayatımız Truman Show’a mı dönüyor diye sorsak yeridir.

Giyilebilir Teknoloji: Facebook x Ray-Ban Stories

Mahremiyet Tartışmaları Alevlenecek

Giyilebilir teknolojiler ve özellikle de akıllı gözlüklerin mahremiyetle ilgili yarattığı tartışmalar önümüzdeki günlerde daha da alevlenecek gibi görünüyor. Adeta bir gizli kamera gibi, diğer insanların anlamayacağı biçimde çekim yapma imkanı, bazı işletmeler (restoran, bar, plaj, spor salonu, sauna vs.) için özel şartlar ve sınırlamalar koymak anlamına gelebilir. Google Glass’ın çok konuşulduğu dönemde de mahremiyet konusunda hararetli tartışmalar yaşanmıştı.

{773145}

Bu konuda tedbir almak için üretiminde bazı detaylara dikkat edilmiş. Örneğin kameraları ve mikrofonu kapatmak için bir güç anahtarı gibi donanım korumalarına yer verilmiş. Ayrıca fotoğraf veya video çekerken yakındaki insanları bilgilendirmek için beyaz bir ışık yayan kameraya bağlı yakalama LED’i konumlandırılmış.

Giyilebilir Teknoloji: Facebook x Ray-Ban Stories

Facebookun Gözü Gözümüzde!

En büyük sosyal ağlardan biri olan Facebook’un devri pek çok insan için geçmiş olsa da, şirketin sahip olduğu Instagram ve WhatsApp için henüz alınacak çok yol olduğu belli. Yüzümüzde kendine bir yer edinmek isteyen teknoloji devleri, insanların internete ayırdığı zamanın neredeyse 24 saat olması için canla başla çalışıyor.

Aslına bakarsanız bu yaklaşım pek yeni sayılmaz. Benzer bir girişimi Snapchat de hayata geçirmiş ve Spectacles akıllı gözlüğüyle kullanıcıları peşinden sürüklemeye niyetlenmişti. Snapchat’in evdeki hesabı çarşıya uymadı ama Facebook iddialı ve ders almış görünüyor. Bu elbette Facebook’un, genç şirketten büyük ölçüde ilham aldığı ilk sefer değil ve gözlüklerin adı bile yaraya tuz basacak gibi görünüyor: Görünüşe göre Snapchat tarafından icat edilen sosyal medya formatına saygıyla “Stories” olarak adlandırıldılar.

Giyilebilir Teknoloji: Facebook x Ray-Ban Stories

Tahmini Fiyat Bilgisi Verildi

Kullanıcının fiyat duyarlılığını da hesaba katmak zorunda olan Facebook, 300 dolar civarı bir fiyatı benimsemiş durumda. Snapchat’in güncellemelerle geliştirerek üçüncü neslini çıkardığı akıllı gözlüğünün internet fiyatı 150 dolar civarında seyrediyor. Paradan söz etmişken, Snapchat’in şimdiye kadar akıllı gözlük işinden 40 milyon doların üzerinde zarar ettiği bilgisini de eklemeliyim.

{774237}

Facebook ile Ray-Ban ortaklığının en büyük avantajı, teknolojisinden ziyade büründüğü tarz olacak. Moda objesi yaratma amacındaki ortaklar, bu gözlüğü insanların gerçekten takmak isteyeceği hale sokmak gibi bir amaca odaklanmış durumda.

OGGUSTO Teknoloji Editörü Erdal Kaplanseren’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Erdal Kaplanseren
Erdal Kaplanseren Tüm Yazıları