preloader

Evler İçin Akıllı Güvenlik Sistemleri

14.04.2021
Evler İçin Akıllı Güvenlik Sistemleri

Yazı Boyutu:

Akıllı güvenlik sistemleri sayesinde hem ailenizi hem eşyalarınızı korumanız mümkün. Evlerin güvenliği için geliştirilmiş akıllı ev sistemlerini inceleyin.

Bir ev elbette sıcak bir yatak ve rahat bir kanepeden daha fazlasını ifade ediyor. Hayatın rutin koşturmacasının hafiflediği evimizi, sığınak olarak görüyoruz. Çoğumuzun en büyük endişesi de evde güvenliği tehlikeye atan faktörler oluyor. Yine teknoloji imdadımıza yetişiyor! Günümüzde satın alması ve kurması kolaylaşan akıllı güvenlik sistemleriyle evimizi çok daha güvenli hale getirebiliyoruz.

Akıllı güvenlik sistemleri sayesinde hem ailenizi hem eşyalarınızı korumanız mümkün. En özel alanınıza izniniz olmadan girilmesini önlemek için kendinize güvenlik duvarları oluşturabilirsiniz. Bu yazımızda akıllı güvenlik sistemleri konusunu, ihtiyaç ve çözümlere göre gruplandırarak açıklıyoruz.

Gözünüz Arkada Kalmasın: Güvenlik Kamerası

Evler İçin Akıllı Güvenlik Sistemleri

Satın Al

Akıllı güvenlik sistemleri söz konusu olduğunda elbette akla ilk gelen kamera oluyor. Farklı sebeplerle toplum değiştikçe güvenlik ihtiyacı da farklılaşıyor. Güvenliği sağlamanın en iyi yolu olarak görülen kameralar farklı özelliklerde olabiliyor. Kullanılacak yere göre iç ve dış mekân kameraları güvenliği sağlıyor. Kameraların gece görüş özelliği bulunanları güvenliği sürekli kılıyor. Kameralar bütçenizi aşıyorsa yanıp sönen LED ve gerçekçi kablo tasarımı ile gerçek bir kameradan ayırt edilmesi imkansız olan sahte güvenlik kameralarını da alabilirsiniz. Gece görüşlü görünümlü sahte kameralar gerçek monitör ve kamera gibi görünüyor ve hırsızlara karşı caydırıcı oluyor. Bebeğinizi izlemek için kameraya ihtiyaç duyuyorsanız yakınlaştırma, fotoğraf ve video olarak kayıt yapma özelliği bulunan bebek güvenlik telsizli kameraları tercih edebilirsiniz.

Huzurlu Uyumanın Yolu: Akıllı Alarm Sistemi

Evler İçin Akıllı Güvenlik Sistemleri

Satın Al

Ev güvenliğinde ışıklı da olabilen alarm sistemleri, güvenliği tehdit eden durumları kontrol altına almak açısından fayda sağlıyor. Akıllı alarm sistemleri ses ve görüntülü alarm sistemleri; alarmlı kapı kilitleri, hareket sensörlü alarm ve uzaktan kumandalı alarm çeşitlerinden oluşuyor. Özellikle büyük şehirde hırsız tedirginliği olmadan uyuyabilmek ve mal varlığınızı korumak için akıllı alarm sistemleri kullanabilirsiniz.

Hayat Kurtarıyor: Gaz Dedektö

Evler İçin Akıllı Güvenlik Sistemleri

Satın Al

Evinizde kombi, katalitik soba, fırın, şofben gibi cihazlar bulunuyorsa güvenliği tam olarak sağlayabilmek için dedektör kullanabilirsiniz. Patlayıcı gazları algılayan dedektörler devreye girdiğinde sesli uyarı sistemi de devreye giriyor. Böylece duruma hemen müdahale etmek mümkün oluyor.

Evler İçin Akıllı Güvenlik Sistemleri

Can ve Mal Güvenliği İçin Duman Dedektörü Yangın Alarmı

Evler İçin Akıllı Güvenlik Sistemleri

Satın Al

Yangın en sık görülen ev kazalarının başında geliyor. Ortamdaki duman partiküllerini algılayarak alarm veren dedektörler yangın gibi bir durum oluştuğu anda yüksek sesli uyarı vererek büyümeyi önleyip hemen müdahale etmeyi sağlıyor. Bazı modeller ani toz, duman gibi dış etmenleri tespit edip yanlış alarmı önlüyor.

{773259}

Güvenliğin Farklı Yönü: Su Baskını Dedektö

Evler İçin Akıllı Güvenlik Sistemleri

Satın Al

Evlerde güvenlik söz konusu olduğunda su baskını pek akla gelmiyor; fakat sudan kaynaklı hasar durumları sıklıkla yaşanabiliyor. Kimi zaman komşunun banyosundan gelen sızıntı kimi zaman patlamış borular can sıkıcı olabiliyor. Bu tür durumlarda önceden haber alınması daha az hasarla sonuçlanabilir. Su baskını dedektörleri, su ve nem belli bir seviyeyi geçtiğinde alarm veriyor. Bu sayede sorun anında çözülebiliyor.

Işığınızı Uzaktan Yönetin: Akıllı Aydınlatma

Evler İçin Akıllı Güvenlik Sistemleri

Satın Al

Uzun süre evde olunmayacağı durumlarda genellikle hırsızlara karşı önlem olarak ışıkların bir kısmı açık bırakılıyor. Bu elbette etkili bir yöntem; fakat ışığın uzun süre açık olması yüksek faturalara neden olabiliyor. Üstelik gece-gündüz, lambası yanan bir ev inandırıcılıktan epey uzak duruyor. Bu tür durumlarda uzaktan kontrol edilebilen aydınlatma sistemlerini kullanabilirsiniz.

Evde güvenliği artırmak için yedek anahtar bulundurmak, sosyal medya paylaşımlarına dikkat etmek, tatilde posta kutusunda veya kapının önünde broşür, dergi birikmesini önlemek için komşudan sizin yerinize almalarını rica etmek gibi küçük detaylara da dikkat etmelisiniz.

OGGUSTO Teknoloji Editörü Erdal Kaplanseren’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Erdal Kaplanseren
Erdal Kaplanseren Tüm Yazıları