preloader

En Popüler İnternet Tarayıcıları

03.01.2023
En Popüler İnternet Tarayıcıları

Yazı Boyutu:

Kullanıcılar tarafından en çok tercih edilerek popülerleşen internet tarayıcılarının öne çıkan özelliklerini keşfedin.

En popüler internet tarayıcılarını bulmak için çalışmalar yapan uluslararası araştırma şirketi Statcounter tarafından yayınlanan son raporlara göre Apple Safari, Microsoft Edge’in ikinciliğini elinden aldı. Microsoft her ne kadar yapay zeka gibi son teknoloji özellikleri Edge tarayıcısına entegre etse de Apple cihazlarda standart olarak gelen tarayıcı Safari, popülerliğini artırmayı başardı. Apple cihazlar arasındaki gelişmiş senkronizasyon özellikleri ve Apple’ın güvenlik konusundaki yıllardan beri süren haklı ünü bu başarının arkasındaki sebepler arasında. Yapılan bu araştırmalar doğrultusunda en popüler masaüstü ile mobil internet tarayıcılarını ve bunların öne çıkan özelliklerini sizler için bir araya getirdik.

En Popüler Masaüstü Tarayıcıları

En Popüler İnternet Tarayıcıları

Google Chrome

Web tarayıcısı pazarının en popüler ismi olan Google Chrome, kişiselleştirilebilir arayüzü, hızlı gezinme deneyimi sunması ve geniş eklenti desteğiyle öne çıkıyor. Bunlara ek olarak, kullanıcılarına sunduğu farklı cihazları senkron bir şekilde kullanma özelliği diğer pek çok tarayıcıda bulunmuyor. Son dönemlerde yapılan Chat GPT senkronizasyonu ile birlikte yapay zeka desteği alan Chrome, çoğunlukla kişisel ve iş amaçlı internet kullanımları için tercih ediliyor.

Apple Safari

Masaüstü tarayıcı pazarında ikinci sıraya yükselen Apple Safari, Apple kullanıcıları arasında oldukça popüler. Gizlilik özellikleri ve Apple ekosistemiyle uyumlu olmasıyla öne çıkan tarayıcı, Mac cihazlarda standart olarak yüklü halde geliyor. Safari’nin popülaritesinin artma sebebinin son dönemde gizlilik odaklı tarayıcılara olan talebin artması olduğu düşünülüyor.

Microsoft Edge

Microsoft Edge, Windows işletim sistemiyle çalışan bilgisayarlarda standart tarayıcı olarak hazır halde geliyor. Yapay zeka gibi pek çok gelişmiş özelliklerle donatılan Edge, performansı ve güvenliğiyle öne çıkıyor. Pazar payında bir miktar kayıp yaşasa da hala popüler bir tarayıcı olarak kabul ediliyor.

Firefox

Mozilla Firefox, popüler bir açık kaynaklı web tarayıcısıdır. Kullanıcıların güvenliğine ve gizliliğine önem veren Firefox, gelişmiş güvenlik özellikleri ve gizlilik kontrolleri sunuyor. Ayrıca, esneklik açısından zengin olan tarayıcı, kişiselleştirme seçenekleri ve eklenti desteği sayesinde kullanıcıların gezinme deneyimlerini özelleştirmelerine imkan sağlıyor.

Opera

Opera, genelde birden çok uygulama veya program ile kullanılan özellikleri entegre olarak tek çatı altında toplamasıyla dikkat çekiyor. Reklam engelleme ve veri tasarrufu gibi kullanışlı özelliklere sahip olması, kullanıcıların Opera’yı tercih etme sebepleri arasında. Ayrıca, VPN hizmetlerini tarayıcı üzerinden sunması, internete erişimin kısıtlı olduğu bölgelerde özellikle tercih edilmesini sağlıyor.

{142743}

En Popüler Mobil Tarayıcılar

En Popüler İnternet Tarayıcıları

Google Chrome

Masaüstü tarayıcılarda olduğu gibi mobil tarayıcı pazarında da lider Google Chrome. Geniş kullanıcı tabanına sahip olan tarayıcı, Android işletim sistemiyle çalışan cihazlarda önceden yüklü olarak geliyor. Aynı zamanda iOS cihazlar için App Store’dan indirilebiliyor. Google Chrome hızı, kullanıcı dostu arayüzü ve senkronizasyon özellikleriyle popülerlik kazanmış durumda.

Apple Safari

iOS işletim sistemli cihazlar için varsayılan tarayıcı olan Apple Safari, iPhone ve iPad kullanıcıları arasında yaygın olarak tercih ediliyor. Hızlı gezinme, kullanıcı gizliliği ve Apple ekosistemi ile uyumlu olması Safari’nin popülerliğini sürdürmesini sağlıyor. Sadece Apple cihazlarına özel olan tarayıcı, ne yazık ki Android işletim sistemli cihazlarda kullanılamıyor.

Samsung İnternet

Samsung’un kendi tarayıcısı olan Samsung İnternet, özellikle Samsung cihaz kullanıcıları arasında tercih ediliyor. Hızı, geniş özellik yelpazesi ve Samsung cihazlarıyla entegrasyonuyla dikkat çeken tarayıcı, Samsung mobil cihazlarda hazır olarak geliyor. Dünyada en çok akıllı telefon satan ilk üç markadan biri olan Samsung için bu başarı hiç de sürpriz değil.

Opera

Opera’nın mobil versiyonu da giderek popülerlik kazanıyor. Hızlı gezinme, reklam engelleme, veri tasarrufu ve ücretsiz VPN gibi özelliklere sahip olması, kullanıcılar arasında tercih edilen bir mobil tarayıcı haline gelmesini sağlıyor. Normalde kullanıcıların ek ücret ödeyerek ve ekstra uygulamalar indirerek kullanabildiği bu özellikleri tek uygulama ile sunması, Opera’nın başarısındaki en büyük etken.

UC Tarayıcı

Çin ve Singapur merkezli UCWeb şirketinin kullanıcılara sunduğu UC Browser, özellikle Asya bölgesinde olmak üzere giderek popülerleşiyor. Bu durumun sebepleri arasında hızı, tasarruflu veri kullanımı ve reklam engelleme özellikleri olsa da başlıca sebep, UC Tarayıcı’nın kolay video indirme özelliği. Böylelikle kullanıcılar, harici uygulamalar veya internet siteleri olmadan istedikleri videoları kolayca mobil cihazlarına indirip internet bağlantısı olmadığı zaman favori dizi veya filmleri izleyebiliyor.

{128776}

Mehmet Fatih Sözer
Mehmet Fatih Sözer Tüm Yazıları