preloader

İzlemeniz Gereken En İyi Metaverse Temalı Film ve Diziler

14.03.2023
İzlemeniz Gereken En İyi Metaverse Temalı Film ve Diziler

Yazı Boyutu:

Gelişen teknolojinin hayal gücüne yansıdığı, sanal gerçeklik ve metaverse dünyasını konu alan en iyi dizi ve filmleri keşfedin.

Son 15-20 yılda izlediğimiz ismini zikretmeden metaverse dünyasını konu eden onlarca film ve dizi bizi emin olun bugünlere hazırladı. Hatta eminim birçoğunuzun bu konu özelinde favori yapımları dahi vardır. Şimdi gelin içinde metaverse geçen bu filmleri ve dizileri beraberce hatırlayalım.

Minority Report (Azınlık Raporu), Apple TV – IMDb: 7.6

Philip K. Dick’in kısa hikayesinden aynı adla senaryolaştırılan ABD yapımı “Minority Report” (Azınlık Raporu) bilim kurgu sevenlerin liste başı filmlerinden. 2054 yılında geçen filmi hatırlamaya çalışınca gözümüzün önüne o zamanlar için fütüristtik olan göz tarama teknolojileri, uçan arabalar geliyor. “Azınlık Raporu”, Adalet Bakanlığına bağlı olarak çalışan Pre-cog (bilişsel öncesi) adlı kahinlerin yaşanacak adlî olayları önceden bilmesi ve suçlar işlenmeden bu rüya kesitlerinden yola çıkarak suçluların yakalanmasını konu ediyor. Filmde Tom Cruise’un oynadığı şef John Anderton karakteri, holografik bir ekran karşısında raporları incelerken bilgisayarını özel bir ışıklı eldiven ile kumanda ediyor. Bu eldiven, kullanıcının üçüncü boyut üzerinde hakimiyet kurmasına yardımcı olan bir artırılmış gerçeklik ara birimi aslında. Suçun daha işlenmeden cezalandırıldığı bu kurgusal dünyanın yapay zekadan artırılmış gerçekliğe tüm bu öğeleri gerçek anlamda metaverse dünyasını işaret ediyor.

Avatar, Apple TV – IMDb: 7.9

22. yüzyılda dünyada enerji kaynaklarının tükenmesi ile ortaya çıkan enerji krizini çözmek için arayışa başlayan insanlık, Na’vi adında soyları giderek tükenmekte 3-4 metre boylarında, mavi tenli, akıllı insansı görünümlü olan bir halkın yaşadığı Pandora uydusunda değerli bir mineral olan unobtanium madenini bulur. Bilim adamları, Pandora’nın biyosferini keşfetmek için genetik olarak eşleşen insanlarca sinirsel bağlantı aracılığıyla kontrol edilebilen, “Avatar” adı verilen Na’vi-İnsan melezi biyolojik bedenleri kullanırlar. Hikayesi ile akıllara kazınan ve tüm zamanların hasılat rekortmeni unvanını elinde bulunduran “Avatar” filminde, insan bilincini başka bir türe taşıma teknolojisine dair detaylar son derece ilgi çekici bir şekilde sunuluyor. “Avatar”, AR ve VR teknolojisine ait öğeleri sergilemenin yanı sıra metaverse konseptinin iyi bir örneği olarak karşımıza çıkıyor.

{105970}

Her (Aşk), Diğer – IMDb: 8.0

Eşi ile ayrıldıktan sonra büyük bir boşluğa düşen Theodore, benzersiz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi aracılığıyla, sadece bir sesten ibaret sanal bir varlık olan Samantha ile tanışır. Arkadaşlık hızla ilerler ve aşka dönüşür. Theodore’un bir bilgisayar simülasyonu ile ilişkisi, teknoloji ile olan etkileşimlerimizin, meta veri tabanındaki ilişkiler gibi, gerçek yaşamımız üzerinde etkileri olduğunu ve yapay zekanın ne kadar güçlü olabileceğini gösteriyor.

The Matrix (Matrix), Netflix – IMDb: 8.7

Simülasyon teorisi üzerine yapılmış en başarılı filmlerden olan “Matrix”, bu bağlamda metaverse evrenini en iyi anlatan yapımlardan bir diğeri. Tüm insanların doğduğu andan ölümüne dek bir sanal gerçeklik içerisinde olduğu bir kurgu içinde geçen filmde, hikayenin kahramanı Neo’nun yaratılan bu evrenin liderlerine karşı mücadelesi anlatılıyor. “Matrix”, metaverse dünyasının yanında yapay zeka ve sanal gerçeklik teknolojisinin öne çıktığı bir düzene dair sorduğu felsefi sorularla izleyicisine geleceği sorgulatıyor.

Lucy, Netflix – IMDb: 6.4

“Beyninizin %100’ünü kullanırsanız ne olur?” sorusundan yola çıkan filmde, kaçırılan ve vücudunun içine kurye olması için bir tür sentetik uyuşturucu yerleştirilen Lucy’nin hikayesi anlatılıyor. Beyninin tamamını kontrol etme ve telekinezi güçlerini kullanma yeteneğini geliştiren Lucy’nin, kafasındaki tüm bilgileri bir bilgisayara yükleyebilmesi, izleyiciye “Acaba zihnimizdeki verileri meta veri tabanında depolayabilir miyiz?” sorusunu sordurarak metaverse evrenine göz kırpıyor.

{17945}

Person of Interest (Şüpheli Şahıs), Diğer – IMDb: 8.5

Person of Interest” dizisi dünyadaki her bir insanı cep telefonu, e-posta ve güvenlik kameraları aracılığıyla izleyerek yapılması planlanmış terör saldırılarını tespit edebilen bir yapay zekaya ve bu sistemi inşa eden Harold Finch karakterine odaklanıyor. Potansiyel suçları, daha düşünce aşamasındayken önlemeyi hedefleyen “Makine” olarak adlandırılan bu sistem, yapay zekanın potansiyel gücüne dair çok iyi bir örnek olarak hafızalardaki yerini alıyor.

Black Mirror, Netflix – IMDb: 8.8

Netflix’in en sevilen yapımlarından distopik bilim kurgu dizisi “Black Mirror”, yapay zekadan sanal gerçekliğe her bölümünde metaverse evreninin bir alanına dalıyor. Ancak özellikle iki bölüm var ki bu teknolojiyi anlamak isteyenler için tekrar tekrar izlenebilecek detaylar içeriyor. Bunlardan ilki; “The Entire History of You” (Senin Tüm Geçmişin). Bu bölümde insanların gördükleri ve duydukları her şeyi kulaklarının arkasına takılmış bir çip ile kaydedebildikleri bir gelecek konu ediliyor. Hikaye, Liam ile Ffion çiftinin hafıza çipleri ile sürdürdükleri yaşama odaklanıyor. Çiftin, gün içerisinde ne yaşarsa yaşasın gerçekte olanların akabinde yaşananların kayıtlarını izleyerek hayatlarına devam ettiklerine tanık oluyoruz. “Black Mirror”ın 3. sezon bölümlerinden Nossedive’de (Dibe Vuruş) sunulan Metaverse dünyasında insanların, içinde bulundukları her toplumsal etkileşim için birbirlerine 1 ile 5 arasında puan verebildikleri bir ortam karşımıza çıkıyor. Bu bölümde sosyal puanını yükseltmek için çabalayan Lacie karakterinin davet edildiği gösterişli düğün yolcuğunda başına gelenleri izliyoruz.

Love Death + Robots, Netflix – IMDb: 8.4

Bilim kurgu, fantastik, korku ve komedi türlerindeki kısa animasyon öykülerden oluşan, yetişkinlere yönelik bir Netflix derlemesi olan “Love Death + Robots”da, teknolojinin hayatımıza getirebilecekleri üzerinden robotlara dair distopik hikayeler anlatılıyor. Dizi özellikle yapay zekanın farklı kullanımlarına dair benzersiz bakış açıları sunuyor.

{28748}

Ready Player One (Başlat) – Netflix – IMDb: 7.4

Ernest Cline’ın aynı isimli romanından uyarlanan, Steven Spielberg’in yönetmenliğini üstlendiği “Ready Player One”, yakın gelecekte revaçta olan sanal gerçeklik evreni OASIS’teki büyük yarışmaya katılan genç Wade Watts’ın hikâyesini anlatıyor. Yıl 2045, dünya kaos ve yok olmanın eşiğinde…

The Congress (Son Şans)– Diğer – IMDb: 6.4

Yaşlı ve işsiz bir aktrise, son bir iş teklifi gelir. Kadın, bu işi kabul ederken verdiği kararın nelere sebep olabileceğini asla tahmin edememiştir. İleride çekilecek filmler için, hatırı sayılır bir para karşılığında, görüntüsünün dijitalleştirilerek kendisinin bir kopyasının yapılmasını kabul eder.

Surrogates (Suretler), Diğer – IMDb: 6.3

FBI ajanları bir üniversite öğrencisinin gizemli cinayetini araştırmaktadır. Bu öğrenci insanların kendilerinin kusursuz robot versiyonlarını sahip olmalarını sağlayan yüksek teknoloji ürünü suret olgusunun yaratıcısı olan kişiyle bağlantılıdır. Sağlıklı, iyi görünümlü ve uzaktan kumandalı makineler olan suretler, insanların yerini almakta ve böylece insanların evlerinin rahat ve güvenli ortamından çıkmadan dışarıdaki hayatı yaşamalarına imkan tanımaktadır. Cinayet beraberinde cevap arayışını getirir: maskelerle dolu bir dünyada kim gerçektir ve kime güvenebilirsiniz?

{23784}

Ghost In The Shell (Kabuktaki Hayalet), Netflix – IMDb: 6.3

Vücudu kurtarılamayan genç kadına dünyanın en tehlikeli suçlularını durdurmaya kendisini adayan kusursuz bir asker, siber-geliştirilmiş insan türünün ilk örneği olması adına yepyeni bir vücut yapılır.

Avalon, Diğer – IMDb: 6.4

Gelecekte, Avalon isimli bir tür savaş simulasyonu, özellikle gençler arasında bağımlılık yaratmaktadır. Bir koltuğa oturup, kafaya geçirilen bir kask ile oynanan bu son derece gerçekçi oyunun yıldızlarından biri de Ash isimli bir oyuncudur. Ash, oyunun daha ileriki bir safhasının bir yerlerde gizli olduğunu öğrenince, meraklı bir gruba katılarak aramaya başlar. Gelecek seviyeye geçebilse bile, geri dönmeyi başarabilecek midir?

The Lawnmower Man (Bahçıvan), Diğer – IMDb: 5.4

Amerikan halkından sıradan sayılabilecek bir adam bir gün içinde büyük bir değişim geçirir. Bunun sebebi de bilgisayar teknolojisiyle gelen bir uygulamadır. Bu uygulama sıradan insanları birer dahiye çevirmektedir.

{103512}

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları