preloader

En Etkileyici Teknolojik Ürün ve Uygulama Tasarımları

19.01.2022
En Etkileyici Teknolojik Ürün ve Uygulama Tasarımları

Yazı Boyutu:

Teknoloji her geçen gün hızlı bir biçimde gelişmeye devam ederken; çağa ayak uydurmanızı sağlayacak 2022’nin teknolojik ürün ve uygulama tasarımı trendlerini keşfedin.

Teknolojik gelişmelerin hızına yetişemediğimiz bir çağda, ışık hızındaki yeniliklere yetişmeye çabalıyorken çoğu zaman kendimizi geride kalmış hissettiğimiz oluyordur. Bu geride kalma hissine, sürekli yeni teknolojik ürünlerin çıkması, yazılımların yenilenmesi ancak bizim aynı cihazlarda ve uygulamalarda kalmamız sebep olabilir mi? Çok fazla düşünmeden cevap verilebilecek bir soru. Aslında kişiselleştirme de tam olarak bunun için var.

Teknolojik Ürün ve Uygulamaların Tasarımları Sizi Ne Kadar Yansıtıyor?

En Etkileyici Teknolojik Ürün ve Uygulama Tasarımları

Kendinize, zevklerinize, çağın gerekliliklerine uygun bir cihazın tek tipte sunuluyor olması çok can sıkıcı değil mi? Neden günlük hayatımızda dekorasyondan modaya, stilimizden sosyal çevremize dek her şey büyük hızla değişiyorken, teknoloji kendisinden beklenmeyecek ölçüde sabit kalsın? Büyük data destekli algoritmalar hayatı bizim için kolaylaştırırken; aynı zamanda bize adapte olan tasarımları da sunabilmeli. Tüketiciler olarak istediğimiz seçme özgürlüğü. Ve teknoloji firmaları da bunun üstesinden tasarımla geleceklerini çok iyi biliyor. Peki teknolojik ürün ve uygulama tasarımında hangi tasarım trendleri 2021’de baskındı ve hangileri 2022’de de devam ediyor olacak?

WGSN tarafından yayımlanan Expressive Tech isimli araştırmadan bu konuyla ilgili çıkan satır başları şöyle sıralanmış:

Kişiselleştirme: Dijital uygulama ve teknolojik ürün tasarımı, benzersiz ve tam size göre ürünlerin, tasarımların ve kampanyaların çekiciliğinden daha çok yararlanmaya devam edecek.

Oyun Etkisi: Markalar müşterilere daha fazla yaratıcı kontrol sağladığından, oyun ürünleri giderek daha fazla özelleştirilebilir hale geliyor. Bu da oyunların estetik dünyasının teknolojinin diğer alanlarını da etkileyeceğini işaret ediyor.

En Etkileyici Teknolojik Ürün ve Uygulama Tasarımları

Öne Çıkan Tasarım: Hepsi birbirine benzeyen ürünler yerine taze, benzersiz, daha önce görülmemiş tasarım estetiğine sahip olanlar diğerlerinden sıyrılmak için yarışıyor.

Etkileyici UX: UX yani User Experience (Kullanıcı Deneyimi) ürünlere en çok yön veren şey. Sizin onu kullanım şeklinizden, sesinizden, tepkilerinizden ve etkileşiminizden kazandıkları data onları daha kişisel hale getirmeye devam ediyor.

Dekoratif Stil: Evlerimizde kullandığımız teknolojik cihazlar, giderek daha eklektik ve etkileyici ev dekorasyonumuza uyum sağlamak için daha cesur renk, desen ve ayrıntılarla tasarlanıyor.

Apple, Tasarım Trendlerini Belirlemeye Devam Ediyor

En Etkileyici Teknolojik Ürün ve Uygulama Tasarımları

Apple’ın yeni iMac masaüstü bilgisayarlarının metalik tonlardaki yeni renkleri ve tasarımları buna en güzel örneklerden birisi. Zaten yeni teknoloji tasarımında ve onun geniş seçenekler sunmasında uzman bir firma Apple ve bunu özellikle giyilebilir teknolojilerde de ispatlıyor. Apple Watch artık alırken de kasa şekline, rengine ve kayışına karar verebildiğiniz bir ürün. Bunun yanında Homepod ve sunduğu yeni rengarenk versiyonları da yukarıda bahsi geçen trendlere uyuyor.

Nostaljik Cihazların Çağı Yakalayan Modern Yorumlarını Keşfedin

En Etkileyici Teknolojik Ürün ve Uygulama Tasarımları

Yeni nesil teknolojik ürün tasarımlarından özellikle bazıları hem minimal tasarımları hem de dikkat çekici renkleri bir arada sunuyorken aynı zamanda nostaljiyi de sunuyorlar. Geçmişin analog teknolojilerine yeniden bağlanmayı mümkün kılan “We Are Rewind” bunlardan birisi. Eski kasetçalar cihazların özellikle de Sony Walkman’in mirasını yeniden canlandıran cihazın renkleri bir albeni uyandırıyor şüphesiz. Fransız firmanın bu kulvarda yalnız olduğunu düşünmeyin çünkü NINM isimli Hong Kong’dan başka bir start-up “It’s OK” isimli bir başka kasetçalarla yükselen analog trendine uyuyor. O da daha nötr ama öne çıkan renkleri ve şeffaf kapağıyla alıştığımız teknolojik ürün tasarımından farklı.

En Etkileyici Teknolojik Ürün ve Uygulama Tasarımları

Bunun yanında teknolojik ürünlerle etkileşime girerken kullandığımız uygulamalardaki gözle görünür değişimler de var. Bunlar da tıpkı ürünün kendisi gibi özel olarak tasarlanıyor ancak burada firmalarca toplanan dataların verimli kullanılması sayesinde daha çok bizi anlayan ve zevklerimize yakın tasarımlar mümkün. Aynı zamanda bunların zamanla adapte olması ve değişmesi de. Uygulama tasarımı konusunda çalışan Hindistanlı firma itechindia.co, websitesinde yayımladığı bir makalede mobil uygulamaların tasarım trendlerini kısaca iki aşamada tanımlıyor: Skeuomorfizm ve Neomorfizm.

Buna göre, akıllı telefonlar ve diz üstü bilgisayarlar yeni ortaya çıkmaya başladığında, uygulama tasarımı henüz emekleme aşamasındaydı. Bu yüzden tasarım da gerçek dünyadaki nesneleri taklit etmek üzerine kuruluydu. Örneğin; bir takvim veya hesap makinesinin gerçek dünyadakine benzer tasarımları sayesinde işlevlerini sezgisel olarak anlayabildik. Buna Skeuomorfizm deniyor. Ancak artık acemi değiliz ve tasarım da buna göre evrilerek Neomorfizm trendiyle sürüyor. 2020’den beri yaygın olan bu trend hem bir websitesinde hem de mobil uygulamadaki öğelere “kayan” bir efekt getirmek için çoklu kutu gölgeleri ve arka plan rengi değerleri kullanılmasıyla elde ediliyor. Gölgelerin varyasyonları, tasarım unsurlarına ayırt edici “yumuşak” bir görsel tasarım kazandırıyor. Yani onları yeniden gerçeğe çok yakın bir şekilde oluşturuyor. Şu anda tasarımcıların en sevdiği trendlerden birisi ve bir süre daha yaygınlaşacağına kesin gözle bakabiliriz.

En Etkileyici Teknolojik Ürün ve Uygulama Tasarımları

Gerçekçi ürün görselleri ve uygulama arayüzleri elde etmek başka şekillerde de mümkün elbette. Coşkulu, eğlenceli animasyonlar, pop renkler, kromatik geçişler, canlı tipografi veya geometrik cesur geçişlerle desteklenmiş uygulamalar son dönemin gözdesi. Özellikle çok fazla uygulama tasarımına ayıracak parası ve zamanı olmayan start-up’lar bunlardan bir veya ikisiyle harikalar yaratabiliyor. Önümüzdeki dönemde, teknolojik ürün ve uygulamalarda albenili olanların ve tüketiciye en yakın durup, onu anlayarak tasarımlarını buna adapte edebilenlerin kazandığını göreceğiz. Bunlara giyilebilir teknolojik cihazlar, sosyal medya uygulamalarının arayüzleri, websiteleri, oyunlar ve pazarlama kampanyalarında kullanılan uygulama ve araçların gibi gündelik hayatta temas ettiğimiz tüm teknolojik ürünler dahil.

Canlı, eğlenceli ve bizi daha çok içine çeken bir teknoloji deneyimi şimdiden etrafımızda, denemek için çekingen olmanınsa hiç sırası değil!

OGGUSTO Konular Editörü Oktay Tutuş’un diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Admin
Admin Tüm Yazıları