preloader

Akıllı Telefonlara Ekran Altı Kamera Teknolojisi

31.12.2020
Akıllı Telefonlara Ekran Altı Kamera Teknolojisi

Yazı Boyutu:

Akıllı telefonlara ekran altı kamera teknolojisi geliyor! Xiaomi’nin 2021’in akıllı telefon trendini inceleyin.

Gündelik hayatın vazgeçilmezi haline gelen cep telefonlarının ekran, kamera, performans, dayanıklılık ve güvenlik özellikleri son yıllarda önemli aşamalar kaydetti. Üreticiler yeni modellerini ayrıştıracak fonksiyon arayışları karşımıza fantastik sayılabilecek bazı geliştirmeler çıkarıyor. Bunlarcan sonuncusu, kamerayı ekranın altına gömmek oldu.

Piyasadaki üst seviye telefonların ekran kalitesi, hız, tasarım ve benzeri konularda giderek birbirine benzemesi, tüketicide kararsızlığa sebep oluyor. Arka bölüme 3-4 kamera koymak da artık neredeyse standart haline geldi. Parmak izi okuyucunun ekranda olması fikri de çabuk eskidi çünkü iris ve yüz tanıma daha tercih edilir oldu.

Akıllı Telefonlara Ekran Altı Kamera Teknolojisi

Ekranın altı selfie kamerası

Son birkaç yılın modası, ekranın üst bölümündeki çentik içindeki kameralar olmuştu. Aranan yeni ekran ve kamera modasını, Çinli teknoloji şirketi Xiaomi ortaya çıkardı. Kullanıcıyı büyülemesi beklenen yeni kamera teknolojisi sayesinde ön bölümde kamera için ayrı bir yer ayırmaya gerek kalmıyor. Doğrudan ekranın içine gömülü olacak ön kameranın estetik bir görünüm kazandıracağı kesin.

{773261}

2021’in akıllı telefon trendi olacak

Xiaomi’nin araştırma ve geliştirme birimi tarafından üzerinde çalışıldığı öğrenilen ekran altı kameranın 2021 yılı modellerinde boy göstermesi bekleniyor. Önümüzdeki yılın akıllı telefon trendi olması beklenen bu teknolojisinin mobil fotoğraf deneyimini etkilemesi bekleniyor.

Xiaomi kaynaklı video sayesinde ortaya çıkan üçüncü nesil ekran altı kamera teknolojisi hakkında şirket yöneticileri Bu teknoloji bugüne kadar bizim tarafımızca yapılan en iyi şaheserdir” notunu paylaştı.

Akıllı Telefonlara Ekran Altı Kamera Teknolojisi

Şimdiye kadarki denemelerden çok daha iyi

Ekran altı kamera teknolojisinde özellikle piksel yoğunluğunun nasıl korunacağı merak ediliyor. Xiaomi Mi 10 Ultra sürümüyle ortaya çıkan üçüncü nesil ekran altı kamera teknolojisinde kamera, ekran panelinin alt kısmında bulunacak. Xiaomi piksel yoğunluğundan ödün vermeden eksiksiz bir RGB alt piksel düzeni geliştirmiş görünüyor.

Ekran panelinin alt kısmında bulunan kamerada mevcut sistemlerde selfie kamera performansı olumsuz etkileniyor. Xiaominin ekran altı teknolojisinde ekranın altındaki selfie kamerası neredeyse anlaşılmıyor. Kameranın yer aldığı dairenin üzerinde iki kat daha fazla piksele yer verilmesi sayesinde ekranın geri kalanıyla aynı piksel yoğunluğu ve renk doğruluğu sağlanabilecek. Xiaominin paylaştığı fotoğraflar kameranın ekran panelinin altında olduğunda görüntü kalitesinin bozulmadığını ortaya koyuyor.

Seri üretim 2021de

Xiaomi, üçüncü nesil ekran altı kamera teknolojisi kullanılan telefonların seri üretimine 2021de başlayacak. Bu teknolojiyi merakla beklenen Xiaomi Mi 11 akıllı telefon modelinde kullanabileceğiz gibi görünüyor.

Akıllı Telefonlara Ekran Altı Kamera Teknolojisi

Daha fazla bilgi için tıklayın

{773580}

OGGUSTO Teknoloji Editörü Erdal Kaplanseren’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Erdal Kaplanseren
Erdal Kaplanseren Tüm Yazıları