preloader

Çiçek Bakımını Kolaylaştıran Teknolojik Ürünler

01.09.2020
Çiçek Bakımını Kolaylaştıran Teknolojik Ürünler

Yazı Boyutu:

Evde çiçek bakımı gözünüzde büyüyorsa tekrar düşünün! Siz tatildeyken bile çiçeklerinizin bakımını sağlayacak teknolojileri keşfedin.

Evde çiçek bakımı; saksı seçiminden toprak seçimine yer seçiminden sulamaya birçok detaya dikkat etmeyi gerektiriyor. Çiçeklerin narin yapıları gereği türüne ve saksının boyutuna göre sulamak çok önem. Peki, ya evde yoksanız? Çiçek bakımı için teknoloji ve akıllı cihazlardan yararlanarak çiçeğinizin hayatta kalmasını sağlayabilirsiniz. Otomatik çiçek sulama sistemleri, toprağın nemini ölçen cihazlar, çim biçme makineleri… İster odanızda ister bahçenizde çiçekleriniz teknoloji sayesinde siz tatildeyken kurumayacak.

Sulukent, menekşe, orkide, begonya, ametist, sardunya, barış çiçeği… Evinizi, ofisinizi renklendirebileceğiniz, evin havasını temizleyen yüzlerce çiçek bulunuyor. Çiçeklerin varlığını devam ettirebilmesi için doğru oranda sulamak çok önemli. Çiçeklerinizi sularken kil bakımından zengin, kaliteli toprak kullanmalı, suyu alanın tamamına dağıtmalı, ara vererek tekrar tekrar sulama yapmalı, yaprakları kuru tutmalı ve nemin eşit şekilde dağılmasını sağlamalısınız. Bu yazıda bahsettiğimiz teknolojik ürünler bu işlemleri sizin yerinize yapabiliyor. İşte çiçek bakımı için teknolojik ürünler:

Akıllı Saksı

Çiçek Bakımını Kolaylaştıran Teknolojik Ürünler

Çiçekler susuz kaldığında kuruyup soluyor, fazla sulandığında ise çürüyor. Akıllı saksılar farklı özellikleriyle çiçeğin olması gerektiği kadar su almasını sağlıyor. ABS içermeyen kaliteli plastikten üretilmiş bir akıllı saksı ile çiçeği olması gerektiği kadar sulayabilirsiniz. Kimi akıllı saksı modelleri su seviye göstergesinin yanı sıra farklı ışık modlarına sahip olabiliyor. Bazı modeller hoparlör ve gece aydınlatması olarak da kullanılabilirken, bazı modeller LED ekranında emojiler kullanarak çiçeğin durumunu öğrenmeyi sağlıyor.

{77971}

Otomatik Sulama Sistemleri

Çiçek Bakımını Kolaylaştıran Teknolojik Ürünler

Çiçek bakımı için teknoloji ürünleri arasında en çok kullanılan otomatik sulama sistemleri oluyor. Suyun belirli periyotlarda ve zaman aralıklarında verilmesini sağlayan bu cihazlara park, bahçe, villa, bina sitesi, yeşil alan, çim alanı, spor tesisleri, özel mülkler gibi noktalarda ihtiyaç duyuluyor. Bu cihazlar aydınlatmalı LCD ekran, yıkanabilir filtre gibi farklı ek özelliklerle de sunulmakla birlikte genel olarak zamanlama seçeneği ile sisleme ve serinletme için kullanılıyor.

Çim Biçme Robotu

Çiçek Bakımını Kolaylaştıran Teknolojik Ürünler

Çim biçme robotu kullanarak bahçenizin emek harcamadan da bakımlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Çim biçme robotları; hızlı bıçak durdurma, navigasyon sistemi, takvim fonksiyonu, alarm sistemi gibi ek fonksiyonlara sahip olabiliyor. Hava şartları kötüleştiğinde ve pili azaldığında şarj yuvasına dönüp kendini şarj edebiliyor.

{772019}

Toprak PH Ölçüm Cihazı

Çiçek Bakımını Kolaylaştıran Teknolojik Ürünler

Toprak nem ölçer cihazı modelleri topraktaki ph değerini, nem değerini, sıcaklık değerini ve ortamdaki ışık yoğunluğunu ölçmeye olanak tanıyor. LCD ekranında verilerin okunabildiği bu cihazlar sayesinde bitkileri en doğru şekilde yetiştirilmesi mümkün oluyor.

Mobil Uygulama

Çiçek Bakımını Kolaylaştıran Teknolojik Ürünler

Bir çiçeksever olarak sizler de tarım arazisinde veya doğa yürüyüşünde karşılaştığınız bitkileri merak ediyorsunuzdur. PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu merakı gidermek için geliştirilmiş bir çözüm. Fotoğrafı çekilen bitkinin hangi türe ait olduğunu tespit eden uygulama, bitkinin adını ve özelliklerini gösteriyor.

Erdal Kaplanseren
Erdal Kaplanseren Tüm Yazıları