preloader

Yapay Zeka Botu GPT-4o Hakkında Bilmeniz Gerekenler

14.05.2024
Yapay Zeka Botu GPT-4o Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

İlk halka açık gelişmiş yapay zeka sohbet robotu ChatGPT ve GPT-4o hakkında bilmeniz gerekenleri keşfedin.

Birkaç yıldır salgın hastalık, küresel enflasyon, iklim krizi ve savaş gündemleriyle boğuşurken; dünya devleri, kârlarını rekor seviyelerde artırarak elde ettikleri nakit gücünü teknoloji ve özellikle yapay zekâ yatırımlarına aktardı. Tüm bu gelişmeler olurken Microsoft’un büyük yatırım yaptığı yapay zeka tabanlı girişimi OpenAI, GPT-4o hizmetini kullanıma sunuyor. Gelin ilk halka açık gelişmiş yapay zeka sohbet robotu ChatGPT ve onun en gelişmiş hali GPT-4o hakkında bilmeniz gereken tüm detayları keşfedin.

Çok Yetenekli Yeni Asistan: GPT-4o

OpenAI, gerçekleştirdiği Spring Update etkinliğinde yeni GPT-4o modelini duyurdu ve bu modelin herkes için ücretsiz olacağını açıkladı. GPT-4o, ses, metin ve görüntü üzerinde mantık yürütme yeteneğine sahip olacak. Bu da gerçek zamanlı konuşma, duygusal durumları algılama ve canlı akışları yorumlama gibi yenilikleri beraberinde getiriyor. Bunun yanı sıra, masaüstü uygulaması ve gerçek zamanlı çeviri gibi özellikler de sunulacak.

Yeni GPT-4o modelinin öne çıkan özelliklerinden biri, ses, metin ve görüntü işleme yeteneklerini bir araya getirerek çok yönlü bir yapay zeka deneyimi sunması. Bu özellikler sayesinde kullanıcılar yapay zekayı gerçek zamanlı olarak sesli veya görsel olarak etkileşime geçirme imkanına sahip olacaklar. Ayrıca modelin masaüstü uygulaması ve gerçek zamanlı çeviri gibi pratik özelliklerle donatılması, kullanıcıların işlevselliği artırarak daha verimli bir deneyim yaşamalarını sağlayacak.

GPT-4o, matematik problemlerini çözmede kullanıcılara akıcı bir şekilde yardımcı oluyor. Gerçek zamanlı olarak videoları görebilen bu model, bir matematik problemini çözerken kullanıcıya adım adım rehberlik ederek sanki özel bir öğretmen gibi destek sağlıyor.

Etkinlikte, modelin grafikler okuma ve kod yazımı gibi görevlerde kullanım örnekleri sunuldu. Model, gerçek zamanlı olarak duyduğu ve gördüğü her şeyi yorumlayabiliyor. Ayrıca, GPT-4o’nun tercüme yetenekleriyle İtalyanca ve İngilizce arasında simultane tercüme yaptığı belirtildi. Model 50 dili destekliyor ve video görüntülerinden kişilerin duygularını okuyabiliyor.

GPT-4o’nun henüz net bir çıkış tarihi belirlenmemiş olsa da, OpenAI yakın bir zamanda yayınlanmasını planlıyor. Modelin ücretsiz olması, kullanıcıların yapay zeka teknolojilerine daha kolay erişim sağlamasını ve yeni özelliklerle deneyim kazanmalarını destekleyecek. Bu yenilikler, yapay zeka teknolojilerinin geniş kitlelere ulaşmasına ve günlük yaşamın çeşitli alanlarında kullanılmasına olanak tanıyacak.

GPT-4o Nedir?

Microsoft’un 10 milyar doların üzerinde yatırım yaptığı yapay zeka tabanlı girişimin OpenAI’ın GPT-4o hizmeti piyasaya sürüldüğünde yapay zekanın kullanımı oldukça artacak ve kolaylaşacak. Eski versiyonlarda olduğu gibi sadece yazılı bir dille iletişime geçilmeyecek. Telefona indirilen uygulama aracılığı ile yapay zeka sizi ve çevrenizi görerek sizinle sohbet edecek veya sorunlarınıza çözüm yolları üretecek.

GPT-4o Neler Yapabilir?

GPT-4o için Tony Stark’ın Jarvis’i gerçek oldu desek abartmış olmayız. Sizin gördüklerinizi görerek size insansı ve duygusal cevaplar veren çok yetenekli bu yapay zeka modelinin yapabileceği yüzlerce şeylerden bazıları şunlar:

  • Sizi görerek duygu durumunuzu tahmin edebiliyor ve bu konuda tavsiyeler veriyor.
  • Çevrenizde gördüğünüz şeyleri tanıyabiliyor ve size rehberlik edebiliyor.
  • Anlık tercüme yapabiliyor.
  • Taş kağıt makas oyununuza canlı bir şekilde sunuculuk ve hakemlik yapabiliyor.
  • Matematik problemlerini çözerek çocuğunuzun ödevlerine yardımcı olabiliyor.
  • Doğal sesle konuşarak metinleri duygusal bir şekilde okuyabiliyor.

{35094}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları