preloader

CES 2023’te Öne Çıkan En Yenilikçi Teknolojiler

09.01.2023
CES 2023’te Öne Çıkan En Yenilikçi Teknolojiler

Yazı Boyutu:

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2023’te karşımıza çıkan en yenilikçi teknolojileri keşfedin.

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2023, 5 – 8 Ocak tarihleri arasında Las Vegas Convention Center’da gerçekleştirildi. CES’i düzenleyen Consumer Technology Association (CTA)’nın 100 bin katılımcı beklediği etkinliği bu yıl 115 binden fazla katılımcı takip etti. Yaklaşık 2,2 milyon metrekarelik bir alana yayılan CES 2023 fuar alanı 3200 firmaya ev sahipliği yaptı. Geçen sene bu sayı 2200 civarında idi. CES 2023 hem ziyaretçilerin hem de katılımcı firmaların yoğun ilgisi ile bu yıl pandemi dönemindeki nispeten ilginin düştüğü havadan çıkarak eski şaşalı günlerine kavuştu dersek abartmış olmayız.

Metaverse ve Web3 Alanlarına Yoğun İlgi

CES 2023’te Öne Çıkan En Yenilikçi Teknolojiler

CES bu yıl ilk kez bir tema çatısı altında gerçekleşti. Organizasyonun “Herkes için İnsan Güvenliği” teması kapsamında, CES ve Birleşmiş Milletler İnsan Güvenliği Güven Fonu ortaklaşa özel etkinlikler düzenlediler. CES 2023’ün en ilgi çeken noktalarından biri sürükleyici, etkileşimli dijital dünyalar inşa eden en son duyusal teknolojileri odağına alan özel bir Metaverse alanı idi. CoinDesk tarafından sunulan Web3 Studio, CES’te Web3, metaverse ve blockchain teknolojilerinin kesişimini yansıtan diğer ilgi çekici alanlardan oldu.

Mobilite, dijital sağlık ve sürdürülebilirlik CES 2023’ün diğer alt temaları olarak öne çıkarken; Sony, Samsung, TCL , Hisense ve Panasonic gibi markalar video oyuncuları hedefleyen etkileyici yeni televizyonlarını sergilediler. Birkaç yıl önce yeniden trend olan pikaplar etkinlikte bu sefer daha güçlü bir şekilde sahne aldılar. Japon Audio-Technica Corp. İle birlikte Panasonic de yeni pikaplarını görücüye çıkardı.

Ünlü Yönetmen M. Night Shyamal’dan CES’te Karma Gerçeklik Deneyimi

CES 2023’te Öne Çıkan En Yenilikçi Teknolojiler

CES’teki en büyük sürprizlerden biri, 3 Şubat’ta gösterime girecek merakla beklenen gerilim filmi Knock at the Cabin’in yönetmeni M. Night Shyamalan’ın katılımı oldu. Paul Tremblay’in çok satan romanından uyarlanan filmde Canon’un video teknolojilerinden yararlanan Shyamalan, CES’te katılımcıların filmden sahneleri mümkün olan en sürükleyici şekilde keşfedebilecekleri sürükleyici bir karma gerçeklik deneyimi yarattı.

Samsung’dan Canlı Yayın Yapan Fırın

CES 2023’te Öne Çıkan En Yenilikçi Teknolojiler

Samsung’un yapay zekâlı fırını Bespoke AI Oven, içinde bulunan kameralarıyla ne pişirmek istediğinizi otomatik olarak algılıyor. Yapay zekâ teknolojisi ile en uygun sıcaklığı, zamanı ve pişirme seçeneğini kullanıcılara sunan fırın, 7 inçlik dokunmatik ekranında 106 farklı yemek tarifini gösterebiliyor. Samsung’un SmartThings Cooking platformu üzerinden kontrol edilebilen WiFi destekli fırının en ilginç özelliği kullanıcıların içinde kullanılan kamerayı sosyal medya platformlarında canlı yayın yapmak için kullanabilecek olması. Böylece özellikle yemek içeriği üreten içerik üreticilerine yeni bir araç sunulacak.

Dünyanın İlk Laboratuvar Kalitesinde Evde Kan Testi Platformu SiPhox Home

CES 2023’te Öne Çıkan En Yenilikçi Teknolojiler

Khosla Ventures ve Ycombinator tarafından desteklenen SiPhox Health, tanı testlerini 100 kat daha hızlı, daha mikro boyutlarda ve daha ucuz hale getirmek için silikon fotonik çiplerden yararlanan ilk sağlık şirketi olarak dikkat çekiyor. CES’te görücüye çıkan ve ev ortamında laboratuvar kalitesinde kan testi imkânı veren SiPhox Home, tek bir numunede enflamasyon, metabolizma, hormonal ve kalp sağlığının temel biyobelirteçleri için bir dizi immün test yapabilmek üzere tasarlanmış. Şu anda yalnızca araştırma amaçlı kullanım için mevcut olan SiPhox Home, bir damla kandan daha azını gerektiriyor ve sonuçları 5 dakikanın altında bir sürede veriyor.

Acer’dan Kullanıcıların Çalışırken Egzersiz Yapmasına İmkan Veren Bisiklet Masası eKinekt BD 3

CES 2023’te Öne Çıkan En Yenilikçi Teknolojiler

Acer’ın CES 2023’te duyurduğu sürdürülebilir ve sağlıklı yaşam tarzlarını desteklemek için kondisyon bisikleti ile birleştirilmiş bir masa olan eKinekt BD 3 bisiklet masası, kullanıcıların çalışırken egzersiz yapmasına olanak sağlıyor. Sürücünün pedal çevirerek ürettiği kinetik enerji, hem makineye güç sağlıyor hem de istenilen cihazları şarj ediyor. LCD ekran ve yardımcı bir akıllı telefon uygulaması, kullanıcıların egzersizlerini veya çalışma dönemlerindeki ilerlemelerini takip etmelerine yardımcı olacak bilgiler sağlıyor. Kullanıcılar, çalışırken veya antrenman yaparken daha fazla esneklik ve rahatlık sağlamak için sürüş direncini, koltuğu ve masa yüksekliğini istenen yerleşime göre sorunsuz bir şekilde ayarlayabiliyor.

Asus’tan Gözlüksüz Üç Boyutlu Görüntü Sunan Dizüstü Bilgisayar ProArt StudioBook 16 3D OLED

CES 2023’te Öne Çıkan En Yenilikçi Teknolojiler

CES 2023 kapsamında duyurduğu ProArt StudioBook 16 3D OLED dizüstü bilgisayar ile Asus, gözlüksüz üç boyutlu görüntü sunan dizüstü pazarında ‘ben de varım’ dedi. 16 inç’lik 3.2K çözünürlükte bir OLED ekranla gelen cihazda Asus, Spatial Vision adını verdiği ve göz takibi ve özel bir lens katmanından oluşan gözlüksüz 3D teknolojisi ile derinliğe sahip görüntüler sunabiliyor. Yeni nesil Intel işlemciler ve Nvidia grafik kartlardan güç alan dizüstü bilgisayar, güçlü performans özellikleri ile dikkat çekiyor.

Ring’den Otomobilinizin Güvenliği Artıran Yenilikçi Bir Araç Kamerası

CES 2023’te Öne Çıkan En Yenilikçi Teknolojiler

Akıllı ev güvenlik sistemleri alanında sunduğu yenilikçi ürünlerle dikkat çeken Ring, CES’te yol güvenliğine odaklanan yeni ürününü duyurdu. CES’te görücüye çıkan ve yerleşik NightVision algılama özelliği sayesinde iki HD kameraya sahip bu araç kamerası, arabanıza video ve hareket güvenliği sağlıyor ve aracınızın iç güvenliği dışında aynı zamanda dış çevrede meydana gelebilecek olası tehlikeleri de takip ediyor. Bu sayede tehlike durumunda telefonunuza bildirim gönderiyor.

Displace’den Dünyanın İlk Kablosuz TV’si

CES 2023’te Öne Çıkan En Yenilikçi Teknolojiler

Bir ev içi eğlence girişimi olan Displace, dünyanın ilk gerçek kablosuz TV’sini CES 2023’te görücüye çıkardı. Şu anda piyasada bulunan diğer TV’lerin aksine, Displace 55″ 4K TV’ler değiştirilebilir pil sistemiyle geliyor. 9 kg’dan hafif olan taşınabilir cihaz, herhangi bir montaj gerektirmeden tescilli aktif döngü vakum teknolojisi sayesinde herhangi bir yüzeye kolayca sabitlenebiliyor.

Standart Kapı Kilidini Akıllı Hale Getiren Ürün; Flex Touch Pro

CES 2023’te Öne Çıkan En Yenilikçi Teknolojiler

Flex Touch Pro, sıradan bir kapı kilidini akıllı kilide dönüştürmenin en hızlı ve en kolay yolu olarak CES’in ilgi çeken ürünleri arasında yer aldı. En yaygın sürgü tipleriyle uyumlu olan ve kurulumu son derece kolay olan ürün mevcut sürgüye sorunsuz bir şekilde takılıyor. Kilidin korumayı artırmak için Secure Link Wi-Fi Hub teknolojisi ile geliyor. Uzaktan kumanda ve her yerden gerçek zamanlı izleme gibi özelliklerin yanı sıra Alexa veya Google Asistan aracılığıyla sesle kontrol imkanı sunuyor.

Nanoleaf Sense+ Kontrolleri ile Kişiselleştirilmiş Aydınlatma Deneyimi

CES 2023’te Öne Çıkan En Yenilikçi Teknolojiler

Akıllı aydınlatma sistemleri şimdi, Nanoleaf’in Sense+ Kontrolleri ile daha da akıllı hale geliyor. Bu akıllı anahtarlar, size ve yaşam tarzınıza hem duyarlı hem de uyarlanabilir aydınlatma için yerleşik hareket ve ortam ışığı sensörleri ile tasarlanmış. Yaşam alanınızda “öğrenmeyi” sağlamak için Nanoleaf Uygulamasında Sense+ Kontrollerinizi Nanoleaf’in Otomasyon Öğrenim Asistanı Nala ile bağladıktan sonra, dünyanın en kusursuz, eller serbest akıllı aydınlatma deneyimi için Nala’nın ultra kişiselleştirilmiş aydınlatma otomasyonun keyfini çıkarıyorsunuz.

13. Nesil Intel Core İşlemciler ile Yeni ve Benzersiz Bir Performans Sunmaya Geliyor

CES 2023’te Öne Çıkan En Yenilikçi Teknolojiler

CES’te Intel, mobil platformlara üstün performans ve deneyimler getiren 13. Nesil Intel® Core™ mobil işlemcilerini duyurdu. Intel, tüm dizüstü bilgisayar segmentleri için zengin özelliklere ve yeteneklere sahip 32 yeni 13. Nesil Intel Core mobil işlemcisi tanıttı. Intel Müşteri Bilgi İşlem Grubu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Michelle Johnston Holthaus, “13. Nesil Intel Core mobil işlemci ailesi, tüm dizüstü bilgisayar segmentlerinde rakipsiz, ölçeklenebilir performans sunuyor” dedi. “Sektör lideri teknolojilerimiz ve benzersiz küresel iş ortağı ekosistemimiz sayesinde, kullanıcılarımız yeni ve benzersiz form faktörlerinde yüksek kaliteli bir mobil deneyim yaşayabilecekler” dedi.

BMW’nin Yeni Renk Değiştiren Arabası BMW i Vision Dee

CES 2023’te Öne Çıkan En Yenilikçi Teknolojiler

Son yıllarda sunduğu yenilikçi araçlarla CES etkinliklerine damga vuran Alman otomobil üreticisi BMW bu yıl, BMW iX Flow modeli ile fuar katılımcılarının karşısına çıktı. BMW’nin yeni renk değiştiren otomobil konsepti, dış kısmı kaplayan 240 E-Ink ekran seti sayesinde birden fazla desende 32 renk arasında geçiş yapma imkânı sunuyor. Yeni konsept artırılmış gerçeklik ve yapay zekâ teknolojilerini bir araya getiriyor.

Savaş Önemli
Savaş Önemli Tüm Yazıları