preloader

Teknoloji Şovu CES 2022’de Öne Çıkan Teknolojik Ürünler

22.12.2021
Teknoloji Şovu CES 2022’de Öne Çıkan Teknolojik Ürünler

Yazı Boyutu:

Geçen yıl koronavirüs tedbirleri sebebiyle online olarak gerçekleştirilen dünyanın en büyük teknoloji fuarı CES, 5 Ocak 2022’de ABD’nin Las Vegas şehrinde yüz yüze yapılıyor. Her yıl en yeni teknolojik ürün ve çözümlerin ilk defa sahne aldığı bu etkinlikte tanıtılacak ürünler arasında en dikkat çekici olanları seçtik.

Sonraki 12 ay piyasaya sunulacak teknolojik ürün ve hizmetlerin, tüketici ve sektör temsilcilerine ilk defa duyurulduğu Tüketici Elektroniği Şovu (Consumer Electronic Show) 38’inci defa düzenlenecek. Hazır ürünlerin yanı sıra, şu anki halleriyle raflarda görünmeleri pek olası olmayan, ancak tamamen bizi teşvik etmek için gösterilen pek çok prototip ve konsept de CES 2022’de görülebilecek.

Pandemi tedbirleri sebebiyle online düzenlenen CES 2021’de ziyaretçi sayısı yaklaşık %50 oranında düşmüştü. Bu yılki plan etkinliğin hibrit yapılması yönünde. Fiziksel katılım sağlayamayacak kişi ve kurumlar için uzaktan katılım konusunda çözümler sunulacak. Yapılan araştırmaya göre pek çok kişi bu sene de online olarak CES’e katılmayı düşünüyor. Bu sebeple 2020’de görülenden daha küçük bir etkinlik bekleniyor. Fakat bu durum, tanıtılacak ürün ve çözümlerin önemine gölge düşürmüyor.

CES 2022’ye Yeni Eklenenler

Teknoloji Şovu CES 2022’de Öne Çıkan Teknolojik Ürünler

CES’te son yılların parlayan yıldızları olan televizyonlar, otomobiller, VR ve AR çözümleri, oyun yenilikleri ile ev elektroniği ürünleri yine önde olacak. Bu yıl yapılan yeni eklemeler arasında uzay teknolojisi, gıda teknolojisi ve dijital varlıklar yer alıyor. Uzay teknolojisi bölümünde katılımcılar, sınırları zorlayacak yapay zeka (AI) ve robotiği entegre etmek için Bosch ve Nasa arasında yürütülen ortak çalışmayı keşfetme fırsatı bulacak. Astronotlar için şişirilebilir bir yaşam alanı olan “Large Inflatable Fabric Environment (LIFE) Habitat”ın yaratıcısı Sierra Nevada Corporation ve Dream Chaser’ın uzay uçağı da bu kategoride sergilenenler arasında yer alacak. Sektörün tüm büyük oyuncularının çok sayıda yeni cihaz getireceği CES 2022’de LG, Samsung ve Sony gibi markalardan bazı son teknoloji TV teknolojilerinin yanı sıra yeni dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, giyilebilir cihazlar ve kulaklıklar da göreceğiz.

Pandemi Tedbirleri ve Güvenlik

Teknoloji Şovu CES 2022’de Öne Çıkan Teknolojik Ürünler

COVID-19’un Omicron varyantının etkinlik üzerindeki etkisi de merak edilen konulardan biri. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ile Dünya Sağlık Örgütü’nün yanı sıra ilgili federal, eyalet ve yerel hükümet kuruluşları da bu etkinliğe özel tedbir ve tavsiyeler yayımladılar. Bunun sonucu olarak pek çok global marka, temsilci düzeyinde veya online katılım konusunda yatırıma gitti. Bu yüzden Las Vegas’ta düzenlenecek şovun, fiziksel katılım konusunda 2020 öncesi döneme göre cılız kalacağı tahmin ediliyor. CES 2022’ye ister çevrimiçi ister yüz yüze katılmaya karar verin, anlıyoruz ki yine de haberler ve duyurularla dolu olacak ve biz de OGGUSTO olarak sizleri tüm güncel yeniliklerden haberdar edeceğiz.

CES 2022 Ne Zaman ve Nerede Olacak?

Teknoloji Şovu CES 2022’de Öne Çıkan Teknolojik Ürünler

Resmi olarak CES 2022, 5 Ocak Çarşamba ile 8 Ocak 2022 Cumartesi tarihleri arasında ABD’nin Las Vegas şehrinde gerçekleşecek. Gösteri katındaki etkinliklere ve stantların bulunduğu alanlarda bu tarihler arasında, resmi belgeleriniz olduğu sürece dolaşabileceksiniz. Kişinin aşı olduğunu belgeleyen uluslararası geçerlilikte aşı pasaportuna sahip olması öncelikli bir şart. Detaylı bilgiyi CES web sitesindeki Sağlık Protokolleri sayfasından okuyabilirsiniz. Peki orada neler göreceğiz? Haydi bunlara kategorik bazda hızlıca bir göz atalım.

CES 2022’de Tanıtılacak Telefonlar

Teknoloji Şovu CES 2022’de Öne Çıkan Teknolojik Ürünler

Öteden beri CES, mobil telefonlar konusunda çok iddialı olmadı. Bunun sebebi, Mobil Dünya Kongresi’nin (MWC)hemen sonrasında, Şubat ayı içinde gerçekleşiyor olması. Ancak yine de bazı markalar, yılın bu ilk büyük gösterisinde bazı yeni telefonlarını piyasaya sürmeyi tercih ediyor. Bazı amiral gemisi telefonlat görsek de biliyoruz ki şirketler ağır toplarını MWC için saklıyor. CES’te bu sebepten daha çok orta sınıf ve bütçe dostu telefonlar göreceğiz.

Bu seneki CES’te Samsung ve TCL’nin birkaç cihazını görmeyi bekliyoruz. Samsung Galaxy A52 ve Samsung Galaxy A72’nin devamı niteliğinde orta sınıf modeller ile Samsung Galaxy S21 FE’nin ilk defa duyurulması güçlü ihtimal. TCL’in ise TCL 30 serisindeki ilk cihaz turunu gerçekleştirmesi, diğerlerini ise yıl içinde tanıtması bekleniyor.

Motorola, geçmiş yıllarda Moto G telefonlarında yaptığı gibi, piyasadaki mevcut iddialı modellerini sergilemişti. Bu sene CES’te daha fazla markayı bu şekilde geleneksel cihazlarıyla görebiliriz. Ancak geleneksel olmayan telefonlar, özellikle esnek ekranlı cihazlar da bekliyoruz. TCL Rollable ve LG Rollable CES 2021’de gösterildi ve ikisi de pazara ulaşmamış olsa da akıllarda yer ettiler. Rollable ekranlar, kağıt inceliğinde bir esnek yüzey sunuyor. Bu seneki CES’te belki ilk rollable telefonları görebiliriz.

CES 2022’de Tanıtılacak Ses Ürünleri

Teknoloji Şovu CES 2022’de Öne Çıkan Teknolojik Ürünler

Tüketici elektroniği dünyasında ses ürünleri her zaman büyük bir yere sahip oldu. Dev elektronik markalarının genel kullanıma dönük ürünlerinin yanı sıra, yeni hi-fi kulaklıklar ve hoparlörlere daha çok NAB, The Bristol Hi-Fi Show ve CanJam etkinliklerinde şahit oluyoruz. CES’in de bu konuda geri kalır yanı yok.

Bir sonraki adımı görme konusunda eşsiz bir fırsat sunacak olan CES 2022’de deneysel bazı ses ürünleriyle de karşılaşacağız. Geçmiş yıllardan buna Creative’in Super X-Fi teknolojisini ve Sony 360 Reality Audio’yu dahil edebiliriz. Bu yılki etkinlikte her iki teknolojide de daha fazla gelişme göreceğiz.

Kulaklıkların ötesinde, LG, Samsung ve Sony’den çok sayıda yeni Bluetooth hoparlör ve sound bar; ayrıca Klipsch, JBL ve daha pek çok markadan dev hoparlörler görmeyi bekleyin.

CES 2022’de Tanıtılacak Televizyonlar

Teknoloji Şovu CES 2022’de Öne Çıkan Teknolojik Ürünler

Daha büyük, daha parlak, daha fazla piksel, daha iyi kontrast… Bu şekilde ayrı başlıklara ayırınca kulağa çok basit geliyor, ancak şu anda tüm dünyadaki TV yapımcılarının peşinde olduğu dört özellik bu. Daha büyük ekranlar CES’te her zaman bir trend olmuştur, ancak son birkaç yılda 90 inç’e ulaşan gerçekten süper boyutlu bazı modeller gördük. Bu segmente geçmek zor ve pahalı olacak, ancak uygun fiyatlı 100 inç TV’ler görmemiz de an meselesi.

Parlaklık ve kontrast açısından, her iki cephede de sınırları zorlamak için yeni Mini LED TV’ler sahne alacak. Bu yılki CES’te LG ve Samsung’dan Samsung QN90A QLED TV ve LG QNED99 şeklinde ilk modellerin bilgisini aldık. İlgi çekecek iki TV ürünü bunlar olabilir.

Görüntü teknolojileri için bir sonraki adımın ne olabileceği konusunda ortalıkta dolaşan bazı ilginç söylentiler var. Holografik ve şeffaf TV’lerden bahsediliyor son zamanlarda. Ancak üç büyüklerin bizim için neler sakladığını öğrenmek için Vegas’a gidene kadar beklememiz gerekecek.

CES 2022’de Tanıtılacak Akıllı Ev Ürünleri

Teknoloji Şovu CES 2022’de Öne Çıkan Teknolojik Ürünler

Ev elektroniğinin son yıllarda yükselen yıldızı, Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) ürünleri oldu. Ev eşyalarını akıllandıran yeni nesil cihazlar, CES’te bu sene de önemli bir kategoriyi oluşturacak. CES 2021’de pandemi etkisiyle temassız teknoloji ürünlerine çokça şahit oldu. Kohler’ın su açıp kapamayı otomatikleştiren ürününden, Arlo’nun kapınızın önünde biri durduğunda kapı zilini çalmak yerine sizi uyarabilen görüntülü kapı ziline kadar etkileyici ürünler gördük. Küresel pandeminin devam eden etkileri sebebiyle, CES 2022’de çok daha fazla temassız teknoloji görmeyi bekliyoruz.

Ayrıca daha iyi çözünürlüğe sahip ev güvenlik kameraları ile istenmeyen hareket uyarılarından rahatsız olmanızı engelleyecek daha akıllı yapay zeka dahil olmak üzere, akıllı ev cihazlarının geçit türenini izleyeceğiz. Kaçak çorap tekleri ile telefon şarj kablosu gibi engellerden dikkatli bir şekilde kaçınarak, evinizde gezinmek için daha iyi emiş sağlayan ve yapay zekayı kullanan çok sayıda robot elektrikli süpürge görmeyi de umuyoruz.

CES 2022’de Tanıtılacak Giyilebilir Cihazlar

Teknoloji Şovu CES 2022’de Öne Çıkan Teknolojik Ürünler

Fitness takip bilekliği devlerinin çoğu (Garmin ve Fitbit gibi), CES’te büyük bir duyuru yapmak yerine, kendi özel ürün lansmanlarını gerçekleştirmek üzere farklı ajandalar belirlemiş durumda. Bu durum Fitbit’in CES 2022’de tamamen olmayacağı anlamına gelmiyor. Fitbit bir süredir, tüm sağlık ve egzersiz çözümlerini kendi akıllı saat işletim sistemi WearOS’a getirmek için çalışan Google’a ait. CES, geleneksel olarak yeni WearOS saatleri için bir vitrin işlevi görecek ve Skagen, Suunto ve Withings gibi şirketlerin tümü Google destekli en yeni cihazlarını sergileyecek. Bu nedenle CES 2022 bize, Fitbit entegrasyonunun nasıl çalışacağına dair ilk bilgileri verebilir.

Bu seneki teknoloji şovunda, standardın biraz dışında olan bazı fitness cihazlarını da görebiliriz. İngiltere merkezli DNABand CES 2021’de; özel tavsiyeler vermek için tükürük örneğinden elde edilen verileri kullanan bir saat tanıtmıştı.

Muhtemelen 2022 fuarında aynı derecede olağandışı bir şey göreceğiz ve bir yatırımcının dikkatini çekme umuduyla tuhaf ve harika giyilebilir ürünler sergileyen startup’ları yakından takip edeceğiz. Ayrıca giyilebilir teknolojinin en yoğun alanlarından birin olan sağlık ve fitness konusunda yeni hizmetler de karşımıza çıkabilir.

Erdal Kaplanseren
Erdal Kaplanseren Tüm Yazıları