preloader

CES 2021’de Öne Çıkan 10 Teknolojik Ürün

22.01.2021
CES 2021’de Öne Çıkan 10 Teknolojik Ürün

Yazı Boyutu:

Bu sene ilk defa online düzenlen CES 2021’de yine pek çok çarpıcı ürün sahne aldı. Öne çıkan en yeni 10 teknolojik ürünle tanışın.

Her yıl Amerik Birleşik Devletleri’nin Las Vegas şehrinde görkemli stantlarla katılımcıları büyüleyen CES (Consumer Electronic Show) pandemi sebebiyle bu sene ilk defa online düzenlendi. Her ne kadar bu yıl adına yaraşır şovlara sahne olamasa da, CES 2021’de yine pek çok çarpıcı ürün ilk defa sahne aldı. Öne çıkanları sizler için derledik.

CES 2021’de akıllı telefonlardan giyilebilir teknolojilere, sağlık odaklı cihazlardan akıllı televizyonlara kadar birçok ürün ilk defa görücüye çıktı. İlk kez dijital olarak gerçekleştirilen fuarda 37 ülkeden 700 girişim yer aldı ve markalar hünerlerini sergiledi. Pandemi teknolojilerindeki artışın dikkat çektiği CES 2021de bakın hani ürünler öne çıktı.

1. JBL Bar 5.0 Multibeam Dolby Atmos Soundbar

CES 2021’de Öne Çıkan 10 Teknolojik Ürün

CES 2021de birçok ses sistemi tanıtıldı. Öne çıkanlardan biri de 27 inç genişliğe sahip yeni nesil JBL Bar oldu. Sanallaştırılmış Dolby Atmos için hüzmeleme teknolojisi kullanan JBL Bar, hem Google Assistant hem de Alexa ile çalışabiliyor. Birçok odaya uyum sağlayacağı düşünülen ses çubuğu 7500 mAh batarya içeriyor ve 20 saatlik oynatma sunuyor.

2. Samsung JetBot 90 AI Robot

CES 2021’de Öne Çıkan 10 Teknolojik Ürün

Samsung’un CES 2021de tanıttığı elektrikli ev aletleri arasında öne çıkan, JetBot 90 AI Robot oldu. Intel yapay zekâ destekli dünyanın ilk akıllı robot süpürgesi JetBot 90, sahip olduğu özel sensörlerle mesafeyi algılıyor ve konum takibi yapabiliyor. Nesneler arasındaki farkı algılayabilen JetBot 90, mobilyaların altına girerken kendi yüksekliğini azaltmasıyla dikkat çekiyor. 30W emiş gücüyle havadaki tozları ve yerdeki kirleri yakalayan akıllı robotun torbasını 2-3 ayda değiştirmek yeterli oluyor. JetBot kamerası ile Samsung SmartThings uygulaması eşleştirildiğinde güvenlik cihazı haline gelen akıllı robot süpürge, CES İnovasyon Ödülleri kapsamında ödüle de layık görüldü. Akıllı teknolojilerle donatılmış bu ürün 2021’in ilk yarısında ABD’de satışa sunulacak.

3. Cadillac eVTOL Uçan Taksi

CES 2021’de Öne Çıkan 10 Teknolojik Ürün

CES 2021deki sürpriz ürünlerden biri Cadillac eVTOL oldu. ABDnin en eski otomobil üreticilerinden General Motorsun otonom uçan arabası tek kişi taşıyor. Ön gösterim olarak öne çıkan elektrikli hava aracı eVTOL, dikey olarak havalanıp yere inebiliyor. 90kW gücünde elektrikli motor ve Ultium bataryaya sahip olan lüks otonom araç, ulaşımın geleceğine ışık tutuyor.

{773459}

4. Sony Bravia XR TV

CES 2021’de Öne Çıkan 10 Teknolojik Ürün

CES’te televizyonlar son yılların parlayan yıldızı oldu. Master Series Z9J 8K LED, Master Series A90J ve A80J OLED ile X95J ve X90J 4K LED modellerinden oluşan Bravia XR televizyonlar, bilişsel zekâya sahip ilk televizyon modelleri olarak bu seneki fuara damgasını vurdu. TV modelleri algoritmasıyla görme ve işitme duyularını taklit ediyor. İşlem gücü geleneksel yapay zekâdan farklı olduğunu ortaya koyuyor. Sony Pictures premium ve IMAX Enhanced koleksiyonu ile gelen BRAVIA XR modelleri gerçekliği son derece başarılı şekilde aktarıyor.

5. Honor Band 6

CES 2021’de Öne Çıkan 10 Teknolojik Ürün

CES 2021’de Honor da yeni akıllı bilekliğiyle boy gösterdi. 1,47 inç’lik Amoled ekran üzerine kurulu olan Honor Band 6, kalp ritmini takip ediyor ve kandaki oksijen seviyesini gösteren SpO2 ölçümü yapıyor. Huawei TruSleep detaylı uyku takibi gibi özellikleri de bulunan akıllı bileklik, 10 farklı profesyonel spor modu ve yeni spor dallarıyla ilgili egzersizleri de bünyesinde barındırıyor. Akıllı bileklik, egzersizi otomatik olarak tespit edebildiği gibi detaylı takip moduyla da öne çıkıyor. Honor Band 6 hem Android Authority tarafından CES 2021in En İyileri” ödülüne layık görüldü, hem de CES 2021in En İyi Giyilebilir Teknolojileri” arasında yer aldı.

6. Project Hazel

CES 2021’de Öne Çıkan 10 Teknolojik Ürün

İşlevselliği ve çarpıcı görüntüleriyle oyuncuların sevdiği bir donanım üreticisi olan Razer, koronavirüs başta olmak üzere tüm sağlık tehditlerine odaklanan akıllı maske Project Hazel ürününü CES 2021’de tanıttı. Açık ve şeffaf tasarımı sayesinde mimiklerin görülmesini ve işitme engellilerin dudak okumasını mümkün kılan akıllı maske, dahili bir mikrofon ve amplifikatör sayesinde başkaları tarafından duyulmayı kolaylaştırıyor. N95 solunum maskesi prototipi, kendini otomatik olarak temizleyebiliyor ve karanlıkta cihazda otomatik olarak ışık yanıyor.

{773259}

7. Vespera

CES 2021’de Öne Çıkan 10 Teknolojik Ürün

Stellina Akıllı Teleskop’un devamı Vespera, akıllı telefon aracılığıyla kontrol ediliyor. Kuruluma ihtiyaç bırakmayan akıllı teleskop sayesinde gece gökyüzünün ilginç kısımlarına odaklanıp görüntü kaydedilebiliyor. Amatör gözlemciler için astronomiyi erişilebilir kılan Vespera, CES 2021 İnovasyon Ödülü’nü almayı başardı.

8. Airvida

CES 2021’de Öne Çıkan 10 Teknolojik Ürün

Giyilebilir teknoloji ürünü Airvida, COVID-19 salgını ile mücadele sürecinde kullanılabilecek bir teknoloji olarak öne çıkıyor. Airvida, SGS (İsviçre), Japonya İyon Araştırmaları Derneği, Uzak Kızılötesi Derneği (Japonya) gibi profesyonel laboratuvarların onayını almış bulunuyor. Ozon ve radyasyon güvenliği Avrupa CE yönetmeliklerine ve standartlarına uygunluk gösteriyor. ible Technology Inc. firmasının geliştirdiği ürün boyutuyla dünyanın en küçük hava temizleyicisi unvanını elde etti. Firma görünmez bir maske” oluşturmak için negatif iyon teknolojisini kullanan ürün için ABD, Çin, Avrupa ve Japonyada patent başvurusunda bulundu.

9. Lenova ThinkReality A3

CES 2021’de Öne Çıkan 10 Teknolojik Ürün

Lenovo bilgisayarlarının yanı sıra artırılmış gerçeklik (AR) gözlüğü ThinkReality, A3 ürünüyle de öne çıktı. Katlanabilir akıllı gözlük; üç boyutlu görselleştirme, uzaktan yardım, oryantasyon gibi özellikleriyle kurumsal iş süreçlerinde verimlilik sağlama potansiyeli taşıyor.

{773257}

10. ZenBeam Latte

CES 2021’de Öne Çıkan 10 Teknolojik Ürün

Hem iş amaçlı projeksiyon cihazı, hem de hoparlör olarak kullanılabilen ZenBeam Latte, bu yılın dikkat çeken ürünlerinden biri olmayı başardı. Asusun kahve fincanı benzetmesini yaptığı kapsül projektör, 300 lümen LED ışığını kullanarak 720p çözünürlüklü görüntü yansıtıyor. 1 metre uzağa yerleştirildiğinde 40 inçlik, 2 metre uzağa yerleştirildiğinde 80 inçlik, 3 metrede ise 120 inçlik bir görüntü sağlayan projektör, yılın ikinci çeyreğinde satışa sunulacak.

OGGUSTO Teknoloji Editörü Erdal Kaplanseren’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Erdal Kaplanseren
Erdal Kaplanseren Tüm Yazıları