preloader

Çağımızın En Devrimci Teknolojisi Yapay Zeka Nedir?

05.10.2022
Çağımızın En Devrimci Teknolojisi Yapay Zeka Nedir?

Yazı Boyutu:

Çoğu uzmana göre henüz emekleme aşamasında sayılan yapay zeka, hayatın tüm alanlarında devrimler gerçekleştirmeye aday. Kimileri için korkutucu gelse de, pek çok kolaylık ve iyileşmeyi getirmesi beklenen yapay zekanın bilinmesi gereken yönlerine bu yazımızda ışık tutuyoruz.

Tarihin akışını değiştiren buluşları hepimiz biliriz. Elektrik, telefon, penisilin, internet ve günümüz için yapay zeka… Teknoloji otoriteleri için yapay zeka, birçok endüstriyi dönüştürebilecek bir kavram. Çağımıza damgasını vuran bu kavram ilk defa 1956’da bilgisayar bilimcisi John McCarthy tarafından kullanıldı. O tarihten bugüne dek pek çok çalışmanın konusu, kurulan cümlelerin öznesi haline geldi. Bu yazımızda yapay zeka nedir sorusuna genel anlamda cevaplar vereceğiz.

Hastalıklara tanı koymak ve doğru tedaviyi bulmak, araçları kontrol etmek, istenmeyen e-postaları filtrelemek, çiftçilere tavsiyelerde bulunmak… Yapay zeka, tüm alanlarda hayatı kolaylaştırmaya yardımcı oluyor. Günümüzde yeni uygulamalarla uygulamaları yapay zekanın hünerleri çeşitleniyor ve gelişiyor.

Yapay zeka nedir?

Çağımızın En Devrimci Teknolojisi Yapay Zeka Nedir?

Literatürde “Artificial Intelligence” olarak adlandırılan yapay zeka; kimileri için elektromekanik bir robot, kimileri için insanın yerini alacak bir makine. Bilgisayar mühendisliği, felsefe, bilişsel bilim, elektronik bilimleri başta olmak üzere pek çok disiplinin alanına giren yapay zeka nedir sorusunun cevabını biraz daha derinleştirelim.

Yapay zeka nedir sorusunu basit şekilde “makineleri akıllı kılan teknoloji” şeklinde tanımlayabiliriz. Derin öğrenme, makine öğrenimi gibi alt dalı olan terimlerle de anılan yapay zekayı tek bir kalıba sokmak mümkün değil. Doğal zekadan farklı olarak, kolaylıkla kopyalanarak geniş kitlelere yayımlanabiliyor olması da onu ayrıştıran bir özellik. Bunun yanı sıra daha kalıcı olması, değişken ve düzensiz olmaması, dokümante edilebilmesiyle de doğal zekadan ayrılıyor.

İşletmelerin varlığını devam ettirmesinde ve ülkelerin kalkınmasında önemli bir payı bulunan inovasyonun temel taşı haline gelen yapay zeka, veriye ilişkin kapsamlı bir anlayış sunuyor ve karmaşık veya gündelik görevleri otomatikleştiriyor.

Yapay zekanın uygulama ve kullanım alanları

Çağımızın En Devrimci Teknolojisi Yapay Zeka Nedir?

Çok miktarda veri kullanarak doğru tahminlerde bulunabilen yapay zeka, sunduğu pek çok özellik ve beceri ile daha iyi kararlar alınmasını imkan tanıyor. Bu sayede maliyetlerin düşürülmesi, risklerin azaltılması, pazara giriş süresinin hızlandırılması gibi pek çok avantaj elde ediliyor. Makine öğrenimi ve bilişsel etkileşimlerin entegre edildiği yazılımları kullanan işletmeler kullanıcı deneyimini iyileştirerek üretkenliği artıran yapay zeka; ses tanıma, görüntü işleme, doğal dil işleme, muhakeme yeteneği ile geniş alanlarda kullanılıyor.

Gündelik hayatta yapay zeka; sanal asistanlar, oyunlar, akıllı arabalar, anti virüs yazılımları, sohbet ve destek botları, finansal analizler, güvenlik sistemleri, sağlık uygulamaları, müzik ve seyir öneri robotları ve akıllı ev sistemleri olarak karşımıza çıkarak hayatımızı kolaylaştırıyor.

Türkiye’de yapay zeka uygulamaları

Çağımızın En Devrimci Teknolojisi Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka teknolojisinin 2030 yılına kadar küresel çapta 15 trilyon dolarlık bir ekosisteme sahip olacağı öngörülüyor. Türkiye’de yapay zeka uygulamaları geliştiren şirketlerin varlığı, küçük işletmelerin rekabette öne çıkmak için teknoloji şirketlerinden hizmet alması Türkiye’de yapay zekanın önemsendiğini ortaya koyuyor. Araştırmalara göre Türkiye’deki şirketlerin %25’i yapay zekayı stratejik dijital öncelikleri, yüzde yüzde 60’ı ana faaliyetleri için gereklilik olarak görüyor. Bununla birlikte Türkiye’deki şirketlerin çoğu Türk mühendislerinin beyin göçüne engel olabilecek atılımlarda bulunmuyor.

Erdal Kaplanseren
Erdal Kaplanseren Tüm Yazıları