preloader

Twitter Kurucusundan Twitter’a Rakip: Bluesky

06.07.2023
Twitter Kurucusundan Twitter’a Rakip: Bluesky

Yazı Boyutu:

Elon Musk’ın Twitter’ı almasının ardından, Bluesky gibi alternatif sosyal medya platformlarına ilgi artıyor.

Son günlerde sosyal medya platformları, güvenilirlik ve içerik kontrolü konularında büyük tartışmalara sebep oluyor. Bu tartışmalardan biri, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla tetiklendi. Twitter, dünya genelinde milyonlarca insanın iletişim kurduğu, fikirlerini paylaştığı ve haberleri takip ettiği önemli bir platformu. Ancak, Musk’ın yeni hamleleri, kullanıcıların güvenini sarstı ve alternatif bir sosyal mecra arayışına girmelerine neden oldu. İnsanlar doğal olarak daha açık ve özgür bir iletişim ortamı sunan, sansürden ve merkezi kontrolden uzak bir platform arayışına yöneldi. Bu arayışın sonucunda, Bluesky adlı bir uygulama dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bluesky, Twitter’ın kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey ve blockchain uzmanı Jay Graber tarafından geliştirilmekte olan bir merkezi olmayan sosyal medya platformu. Bu yeni platform olan Bluesky hakkında tüm merak edilenleri sizin için bir araya getirdik.

Bluesky Nedir?

Twitter Kurucusundan Twitter’a Rakip: Bluesky

Bluesky, merkezi olmayan bir sosyal medya protokolü. Bu protokol, Twitter’ın mevcut merkezi kontrolünden kaçınarak kullanıcıların verilerini ve iletişimlerini daha güvenli ve özerk bir şekilde yönetmelerini hedefliyor. Bluesky, Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey ve blockchain uzmanı Jay Graber tarafından geliştiriliyor. Bu platform, kullanıcıların bağımsız olarak sosyal ağlarını oluşturmasını ve yönetmesini sağlamayı amaçlıyor.

Bluesky’ın Özellikleri Neler?

Twitter Kurucusundan Twitter’a Rakip: Bluesky

Temelde Twitter benzeri metin tabanlı bir sosyal medya platformu olan Bluesky, Twitter’dan farklı olarak merkezi olmayan bir protokol kullanıyor. Bu sayede paylaşımlar sansüre uğramıyor. Musk’ın Donald Trump’a uyguladığı sansür ve engel sonrası özellikle bu tarz merkeziyetsiz bir platform arayışına giren kullanıcılar tarafından bu özellik oldukça beğenildi.

Bluesky Daveti Nasıl Alınır?

Twitter Kurucusundan Twitter’a Rakip: Bluesky

Bluesky şu anda geliştirme aşamasında olduğu için erişimi sınırlı. Ancak, platformun beta sürümüne katılmak isteyen kullanıcılar, davetiyeler aracılığıyla erişim sağlayabiliyor. Davetiyeler, platformun geliştiricileri veya mevcut kullanıcılar tarafından paylaşılıyor.

Bluesky Hesabı Nasıl Açılır?

Twitter Kurucusundan Twitter’a Rakip: Bluesky

Bluesky hesabı açmak için öncelikle davet koduna sahip olmanız gerekiyor. Bu kodu edindikten sonra mobil uygulamaya veya internet sitesine giderek önce sahip olduğunuz kodu giriyorsunuz. Daha sonra e-posta, kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi girerek hesabınızı oluşturuyorsunuz.

Bluesky Nasıl İndirilir?

Twitter Kurucusundan Twitter’a Rakip: Bluesky

Bluesky deneyimini mobil cihazlarda yaşamak isteyenler Android işletim sistemli cihazlar için Google Play Store, iOS işletim sistemli cihazlar için ise App Store üzerinden “Bluesky Social” uygulamasını indirebilir.

Bluesky Ne Zaman Açılacak?

Twitter Kurucusundan Twitter’a Rakip: Bluesky

Şu an beta sürümde olan ve yalnızca davetiye sahibi kullanıcılar için aktif olan platformun ne zaman herkese açık bir platform haline geleceği henüz bilinmiyor. İlerleyen günlerde Bluesky tarafından net bir tarih açıklanması bekleniyor.

{163037}

Mehmet Fatih Sözer
Mehmet Fatih Sözer Tüm Yazıları