preloader

Sağlık ve Spor İçin Daha Fazla Özellik: Apple Watch Series 6

05.10.2020
Sağlık ve Spor İçin Daha Fazla Özellik: Apple Watch Series 6

Yazı Boyutu:

Sağlığına dikkat eden akıllı saat tutkunlarının yeni gözdesi Apple Watch Series 6 hakkında çarpıcı ayrıntıları sizler için derledik.

Yenilikçi tasarımı ve fonksiyonlarıyla kısa sürede akıllı saat pazarının en ilgi çeken serisi haline gelen Apple Watch, iPhone’larla bağlantılı olarak pek çok fonksiyonu kullanışlı hale getirmesinin yanı sıra, bağımsız olarak da önemli işler başarıyor. Özellikle sporu yaşam biçimi olarak benimseyenler ve sağlığını yakından takip edenler için serinin son modeli olan Apple Watch Series 6 önemli yenilikler vadediyor.

İki farklı boyutuyla hem kadınların, hem de erkeklerin tercih ettiği Apple Watch, farklı renk ve tasarımlarda sunulan kayışlarıyla birlikte kişiselleştirilebilir bir aksesuar halini alıyor. Serinin yeni modeli olan Apple Watch Series 6’i bu yazımızda detaylı inceliyoruz.

Apple Watch Series 6 modeli Apple’ın online olarak gerçekleştirdiği Time Flies etkinliğinde, Apple Watch’ın şimdiye kadar yayımlanan özellikleriyle ve başarı hikayeleriyle sunuldu. Apple Watch Series 6; kandaki oksijeni ölçen sensörü, tüm gün boyunca gerçek zamanlı yükseklik ölçümleri yapabilen altimetre özelliği, yüzde yüz geri dönüştürülebilir kasası, Watch Series 5e göre 2,5 kat daha parlak retina ekranı, “Solo Loop” isimli tasarımı ve aile paketi özellikleriyle en azından şimdilik en iyi Apple akıllı saat unvanını almış bulunuyor.

Parlak Ekran, Renkli Kayışlar

Sağlık ve Spor İçin Daha Fazla Özellik: Apple Watch Series 6

40 mm ve 44 mm olmak üzere iki farklı boyutla gelen altıncı nesil Apple akıllı saat, dikdörtgen yapısıyla geleneksel tasarımlı olsa da, dokuma naylondan oluşan Solo Loop kordonuyla farkını ortaya koyuyor. Örgü tasarımlı Solo Loop’lar beş farklı renkle geliyor ve akıllı saatin şıklığını tamamlıyor. Kilidi veya tokası olmadığı için rahatsızlık vermeyen Solo Loop bileğe tam oturuyor ve kolaylıkla çıkarılıp takılabiliyor.

Yüzde yüz geri dönüştürülebilir kasası kırımızı, lacivert, altın ve siyah renk seçenekleriyle hoş duruyor. Memoji özelliği yeni nesil Apple Watchta kadran olarak kullanılabiliyor. Mevcut Memoji iPhone üzerinden aktarılabiliyor. Yeni ara yüz tasarımları sayesinde akıllı saat kişiselleştirilebiliyor.

Bazı akıllı saat modellerinde güneş ışığında egzersiz yaparken ölçümleri kolu kaldırmadan görmek mümkün olmuyor. Apple Watch Series 6, bu noktada bir yenilikle karşımıza çıkıyor. Hep açık özellikteki retina ekran 2,5 kat daha parlak olduğundan ilerlemeyi hiç geri kalmadan izlemek mümkün oluyor.

Yüzde 20 Daha Hızlı

Apple’ın yeni çift çekirdekli S6 işlemcisi sayesinde yeni nesil Apple Watch, S5 işlemcisinden yüzde 20 daha hızlı çalışıyor. Akıllı saat bir buçuk saatten daha kısa sürede şarj oluyor ve 18 saat pil ömrü sunuyor. Dolayısıyla tüm gün boyunca kesintisiz kullanılabiliyor. Watch Series 6, watchOS 7 işletim sistemini kullanıyor.

Genel Sağlık Durumunu Ölçüyor

Sağlık ve Spor İçin Daha Fazla Özellik: Apple Watch Series 6

Uyku düzensizliği önemli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Altıncı nesil Apple Watch, uyku uygulaması sayesinde uykuyu düzene sokmaya olanak tanıyor. Otomatik el yıkama algılama ve yeni antrenman türlerini içeren sağlık ve fitness özellikleri de bulunuyor. Koşu, yüzme, yoga, bisiklet gibi aktiviteler arasında seçim yapıp hareketleri ve durumu gözlemlemeyi mümkün kılıyor.

EKG uygulamasıyla birlikte çalışan yerleşik elektrotlar, kalpten gelen elektrik sinyallerini okuyor. Bu sayede düzensiz kalp ritmi gibi bir sorun olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz. Tek derivasyonlu bir elektrokardiyografininkine benzer EKG sonuçları sunabilmesi sayesinde doktorlar için kritik verileri sunabiliyor ve teşhisleri kolaylaştırıyor.

Sağlık ve Spor İçin Daha Fazla Özellik: Apple Watch Series 6

Watch Series 6 özellikle de COVİD-19 ile mücadelede teşhis açısından önem taşıyan kandaki oksijen seviyesi ölçümünü yapmaya olanak tanımasıyla ilgi görüyor. Kanda Oksijen sensörü, kızılötesi LEDlerden oluşan dört kümeyi ve Apple Watchun arka kristalinde bulunan dört fotodiyotu kullanıyor. Kandaki oksijen seviyesi yüzde 95-100’ün altına düştüğünde uyarı veriyor.

Aile Paketi

Sağlık ve Spor İçin Daha Fazla Özellik: Apple Watch Series 6

Apple Watch S6 ile ebeveynlerin iPhoneları çocuğun akıllı saati ile eşleştirilebiliyor. Aile Kurulumu (Family Setup) adlı özellik sayesinde okul zamanı için rahatsız etmeyin modları eklenebiliyor. Bu sayede çocukların güvende olduğundan emin olmak mümkün oluyor. Bu özellik yaşlıların güvenliği için de kullanılabilecek bir özellik.

Apple Watch Series 6 Alınır mı?

Akıllı saati giyiminizle de uyumlu olacak şekilde kullanmak istiyorsanız beş farklı renkle gelen Solo Loop sizin için tercih sebebi olabilir. Apple Watch Series 6nın ekranı hep açık özelliğiyle sürekli izleme yapmak açısından avantaj sağlıyor. Egzersizleri otomatik algılayabilmesi ve verileri herhangi bir videonun içerisine bilgi kutucuğu olarak eklemeye olanak tanıması düzenli spor alışkanlığında avantaj sağlayabilecek özellikler olarak öne çıkıyor. Su geçirmez özelliği sayesinde yüzme esnasında da verileri izlemek mümkün oluyor.

COVID-19 ile mücadele ettiğimiz ve sağlığın öneminin anlaşıldığı bu dönemde kandaki oksijen seviyesini ölçebilmesi, genel sağlık durumunda etkisi olan uykunun düzenli olmasını sağlayan sensörleri ve EKG sonuçları sunabilmesi akıllı saati tercih edilebilir kılıyor.

Apple Watch Series 6 teknik özellikleri

 • İşlemci: Çift çekirdekli S6 işlemci
 • İşletim sistemi: watchOS 7
 • Su geçirmezlik: 50 metreye kadar
 • Bağlantı: Wi-Fi, Bluetooth 5.0, GPS
 • Hücresel: Sadece desteklenen ülkelerde, LTE
 • Dahili mikrofon ve hoparlör: Var
 • Kablosuz işlemcisi: W3
 • Kalp sensörü: İkinci nesil optik kalp sensörü
 • Kan oksijen ölçümü: Var
 • Ekran: Her zaman açık OLED Retina ekran
 • Boyutlar: 40-44 mm
 • Hafıza: 32 GB
 • Batarya: 18 saate kadar çalışma ömrü
 • Acil durum çağrısı: Var
 • EKG ölçümü: Var
Erdal Kaplanseren
Erdal Kaplanseren Tüm Yazıları