preloader

Apple’ın Karma Gerçeklik Gözlüğü Vision Pro ile Tanışın

06.06.2023
Apple’ın Karma Gerçeklik Gözlüğü Vision Pro ile Tanışın

Yazı Boyutu:

Apple’ın uzun zamandır beklenen hamlesi olan, görüntü işleme ve yapay zekâ teknolojilerini birleştiren yeniliği Apple Vision Pro‘yu keşfedin.

Apple Vision Pro Nedir?

Apple’ın her yıl gerçekleşen konferansı WWDC’nin (Apple Worldwide Developers Conference) 2023’ü dün gerçekleşti. Apple ürünlerine ait güncellemelerin ve yeni ürünlerin tanıtıldığı bu konferansta tabii en çok ilgi gören ürün, tüm teknoloji dünyasının heyecanla beklediği karma gerçeklik gözlüğü oldu. Tim Cook ürünü “Geleceğin ürünü” ve “İlk giyilebilir bilgisayar” olarak sundu.

Apple’ın Karma Gerçeklik Gözlüğü Vision Pro ile Tanışın

Gözler, ses ve ellerin konuya dahil olduğu karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro’da sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik bir arada sunuluyor. Apple’ın yeni çipleri M1 ve M2’nin gücüyle bizi yeni bir dünyayla tanıştırıyor karma gerçeklik gözlükleri.

{147685}

Apple Vision Pro’nun Özellikleri

Apple Vision Pro, dijital içeriği fiziksel alanınızla sorunsuz bir şekilde harmanlıyor ve ve yeni bir uzamsal çağın kapılarını aralıyor. Tüm Apple ekosistemi ile uyumlu çalışması planmış olan cihazın en dikkat çeken özelliği ise uzamsal FaceTime deneyimi sunacak olması.

Gözlüğün yüze temas edecek bölümü tamamen kumaş ile tasarlanmış ve yumuşak kafa pedleriyle eşsiz bir ergonomi sunmak üzere hazırlanmış. Ürünün dış tasarımı, üç boyutu olarak şekillendirilmiş lamine cam ve yüze tam uyum sağlayan alüminyum alaşımlı çerçeveden oluşuyor. Kafa Bandı yastıklama, nefes alabilirlik ve esneklik sağlıyor. Fit Dial, Vision Pro’yu tam olarak kafanıza göre ayarlamanızı mümkün kılıyor. Light Seal ise yüzünüze nazikçe uyum sağlayarak, saçılan ışığı engellerken hassas bir uyum oluşturuyor.

Üzerinde yer alan crown sayesinde tek bir buton üzerinden çoklu yönetim imkânı bulunacak. Bunun yanı sıra ses, göz ve eller ile tam entegre çalışarak da komut alabilecek. Bir dizi gelişmiş kamera ve sensör birlikte çalışarak dünyayı net bir şekilde görmenizi, çevrenizi anlamanızı ve el hareketlerini algılamanızı sağlıyor.

Apple’ın Karma Gerçeklik Gözlüğü Vision Pro ile Tanışın

Ultra gelişmiş ve eşsiz bir film izleme imkânı ile birlikte çoklu ses algısı ile daha önce deneyimlenmemiş anlar vadediyor Apple Vision Pro. Hoparlörler, gerçek dünya sesleriyle sorunsuz bir şekilde karışan zengin bir Uzamsal Ses sunarak daha önce tecrübe etmediğiniz bir deneyim sunuyor.

iPhone Pro’larda yer alan Lidar sensör ve yüz tanımada kullanılan TrueDepth özellikleri bir arada yer alıyor gözlükte. Bir çift özel mikro-OLED ekran, çarpıcı netlik için her bir göze 4K TV’den daha fazla piksel sağlıyor.

Ayrıca 23 milyon piksele sahip görüntü kalitesini ise M1 ve M2 çiplerle birlikte Apple’ın yeni işletim sistemi VisionOS destekleyecek.

Ürünün tüm özelliklerini Apple’ın web sitesinden inceleyebilirsiniz.

Apple’ın Karma Gerçeklik Gözlüğü Vision Pro ile Tanışın

{115156}

Apple Vision Pro’nun Fiyatı

Gelecek yıl satışta olması planlanan Apple Vision Pro’nun satış fiyatı ise 3.499 Amerikan Doları olarak belirlendi.

Ürünün detaylı sunumunu aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

{44015}

Bahar Ergel
Bahar Ergel Tüm Yazıları