preloader

Apple’ın Karma Gerçeklik Gözlüğü: Vision Pro

04.02.2024
Apple’ın Karma Gerçeklik Gözlüğü: Vision Pro

Yazı Boyutu:

Apple’ın uzun zamandır beklenen hamlesi olan, görüntü işleme, yapay zekâ teknolojilerini birleştiren ve akıl sağlığını tedavi etmesi geliştirilen Apple Vision Pro‘yu keşfedin.

Apple Vision Pro Nedir?

Apple’ın Karma Gerçeklik Gözlüğü: Vision Pro

Apple’ın her yıl gerçekleşen konferansı WWDC’nin (Apple Worldwide Developers Conference) Haziran 2023’te gerçekleşmişti. Apple ürünlerine ait güncellemelerin ve yeni ürünlerin tanıtıldığı bu konferansta tabii en çok ilgi gören ürün, tüm teknoloji dünyasının heyecanla beklediği karma gerçeklik gözlüğü olmuştu. Tim Cook ürünü “Geleceğin ürünü” ve “İlk giyilebilir bilgisayar” olarak sunmuştu.

Gözler, ses ve ellerin konuya dahil olduğu karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro’da sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik bir arada sunuluyor. Apple’ın yeni çipleri M1 ve M2’nin gücüyle bizi yeni bir dünyayla tanıştırıyor karma gerçeklik gözlükleri.

Yeni Apple Vision Pro Satışta

Geçtiğimiz yıl düzenlenen Apple Worldwide Developers Conference’ta tanıtılan Apple Vision Pro, 2 Şubat 2024 tarihinden itibarense satışa sunuldu. Şu an için sadece Amerika’da yer alan fiziksel mağazalarda ve ABD App Store’da satışı gerçekleşecek olan Vision Apple Vision Pro’nun satışı ise minimin 3.499 Dolar olarak belirlendi. Apple CEO’su Tim Cook, Apple Vision Pro’nun şimdiye kadar yaratılmış en gelişmiş tüketici elektroniği cihazı olduğunu ifade ediyor.

Geleceğin teknolojisini belirleyeceğine inanılan Apple Vision Pro hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilir ve ABD App Store üzerinden sipariş oluşturabilirsiniz.

{147685}

Apple Vision Pro’nun Özellikleri

Apple’ın Karma Gerçeklik Gözlüğü: Vision Pro

Apple Vision Pro, dijital içeriği fiziksel alanınızla sorunsuz bir şekilde harmanlıyor ve ve yeni bir uzamsal çağın kapılarını aralıyor. Tüm Apple ekosistemi ile uyumlu çalışması planmış olan cihazın en dikkat çeken özelliği ise uzamsal FaceTime deneyimi sunacak olması.

Gözlüğün yüze temas edecek bölümü tamamen kumaş ile tasarlanmış ve yumuşak kafa pedleriyle eşsiz bir ergonomi sunmak üzere hazırlanmış. Ürünün dış tasarımı, üç boyutu olarak şekillendirilmiş lamine cam ve yüze tam uyum sağlayan alüminyum alaşımlı çerçeveden oluşuyor. Kafa Bandı yastıklama, nefes alabilirlik ve esneklik sağlıyor. Fit Dial, Vision Pro’yu tam olarak kafanıza göre ayarlamanızı mümkün kılıyor. Light Seal ise yüzünüze nazikçe uyum sağlayarak, saçılan ışığı engellerken hassas bir uyum oluşturuyor.

Üzerinde yer alan crown sayesinde tek bir buton üzerinden çoklu yönetim imkânı bulunacak. Bunun yanı sıra ses, göz ve eller ile tam entegre çalışarak da komut alabilecek. Bir dizi gelişmiş kamera ve sensör birlikte çalışarak dünyayı net bir şekilde görmenizi, çevrenizi anlamanızı ve el hareketlerini algılamanızı sağlıyor.

Apple’ın Karma Gerçeklik Gözlüğü: Vision Pro

Ultra gelişmiş ve eşsiz bir film izleme imkânı ile birlikte çoklu ses algısı ile daha önce deneyimlenmemiş anlar vadediyor Apple Vision Pro. Hoparlörler, gerçek dünya sesleriyle sorunsuz bir şekilde karışan zengin bir Uzamsal Ses sunarak daha önce tecrübe etmediğiniz bir deneyim sunuyor.

iPhone Pro’larda yer alan Lidar sensör ve yüz tanımada kullanılan TrueDepth özellikleri bir arada yer alıyor gözlükte. Bir çift özel mikro-OLED ekran, çarpıcı netlik için her bir göze 4K TV’den daha fazla piksel sağlıyor.

Ayrıca 23 milyon piksele sahip görüntü kalitesini ise M1 ve M2 çiplerle birlikte Apple’ın yeni işletim sistemi VisionOS destekleyecek.

Ürünün tüm özelliklerini Apple’ın web sitesinden inceleyebilirsiniz.

{115156}

Apple Vision Pro’nun Akıl Sağlığı Sorunları İçin Çözümü

Apple’ın Karma Gerçeklik Gözlüğü: Vision Pro

Apple, kullanıcıların akıl sağlığı sorunlarını tespit etmek ve tedavi etmek için bir dizi sensör ve kamera ile donatılmış olan “Vision Pro” adlı gözlükle önemli bir adım atıyor. Bu yenilikçi cihaz, kullanıcıların yüz ifadelerini, duygularını ve hislerini ölçerek anksiyete, depresyon, travma sonrası stres bozukluğu gibi ruh sağlığı sorunlarını tespit etme amacını taşıyor. Ayrıca, Vision Pro’nun ağırlıktaki değişiklikleri ve göz bebeği genişlemesini ölçebilme yeteneği sayesinde, Parkinson hastalığının belirtilerini potansiyel olarak tespit edebildiği bildiriliyor. Bu teknolojinin sadece sorunları teşhis etmekle kalmayıp, aynı zamanda tedavi etmek için de kullanılabileceği belirtiliyor.

Apple’ın bu adımı, ruh sağlığı alanında daha önceki girişimleriyle uyumlu bir şekilde geliyor. Haziran ayında Sağlık uygulamasında ruh sağlığı özelliklerini tanıtarak, iPhone, iPad ve Apple Watch kullanıcılarına fiziksel aktivitelerinin yanı sıra ruh hallerini takip etme ve ruh sağlıklarını izleme imkanı sunmuştu. Ürünün ilk olarak satışa çıkacağı ABD’de ruhsal hastalıklarla mücadele eden kişi sayısının oldukça yüksek olduğu düşünülürse, Apple’ın bu teknolojik yeniliği ruh sağlığı sorunlarının teşhisi ve tedavisi açısından önemli bir adım olarak görülebilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, ABD’de her beş kişiden biri ruhsal hastalıklarla mücadele ediyor ve her 25 yetişkinden biri ciddi akıl hastalıklarıyla karşı karşıya. Apple Vision Pro, bu önemli sorunlara daha fazla çözüm sunma potansiyeli taşıyor.

Apple Vision Pro’nun Fiyatı

Şu an için sadece Amerika’da yer alan fiziksel mağazalarda ve ABD App Store’da satışı gerçekleşecek olan Vision Apple Vision Pro’nun satışı ise minimin 3.499 Dolar olarak belirlendi. Ürünün detaylı sunumunu aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

{44015}

Bahar Ergel
Bahar Ergel Tüm Yazıları