preloader

Zahmetsiz Temizliğin Yolu: Akıllı Robot Süpürgeler

17.09.2020
Zahmetsiz Temizliğin Yolu: Akıllı Robot Süpürgeler

Yazı Boyutu:

Tüplü TVlerden 4K televizyonlara, büyük kasalı bilgisayarlardan tabletlere, tuşlu telefonlardan dokunmatik akıllı telefonlara evrilen ürünlerle hayatı kolaylaştıran teknoloji, ev ve ofislerdeki temizlik kültürünü de yeniden şekillendiriyor. Son yıllarda torbalı veya şarjlı süpürgelerin yerini akıllı robot süpürge alıyor. Bu yazımızda robot süpürgelere yakından bakıyoruz. Satın alma ipuçlarının yanı sıra piyasadaki en iyi modelleri de yazımızda paylaşıyoruz.

Toz torbalı, torbasız, dikey, şarjlı… Elektrikli süpürgelerin pek çok çeşidi mağazalarda boy gösteriyor. Elbette farklı özellikleriyle fayda sağlıyorlar; ancak her odayı ayrı ayrı süpürmek, zorlu yerler için farklı aparatlar kullanmak, torbayı veya hazneyi boşaltmak gibi bir dizi zahmetli işlem yapmak gerekiyor.

Zahmetsiz Temizliğin Yolu: Akıllı Robot Süpürgeler

Yeni nesil robot süpürgeler, algoritmaları sayesinde tüm bu işlemleri kendisi yapıyor; hatta şarjı bitmek üzereyken şarj yuvasına kendiliğinden giderek ne kadar akıllı” bir süpürge olduğunu gösteriyor. Engelleri algılayan, ev sahibi evde yokken bile süpüren; hatta paspas işlevi de gören robot süpürgeler adeta bilim kurgu filminin içinde hissiyatı veriyor. Peki, en iyi robot süpürge hangisi, robot süpürge satın alırken nelere dikkat etmek gerekiyor? Yanıtları öğrenmek için yazımızın devamını okumanızı öneririz.

Robot süpürge özellikleri

Robot süpürgeler otonom süpürge olarak da biliniyor. Elektrikli veya şarjlı çalışan robot süpürge modelleri ıslak vakum, kuru vakum, paspaslama ve cilalama gibi temizleme seçenekleri sunuyor. Akıllı robot süpürge mobil uygulamalar veya sistemindeki program seçeneklerinden kontrol ediliyor. Sensörleri sayesinde kablo, obje ve halı püskülü gibi nesnelerin üstünden geçebiliyor, geçemediğinde engelin etrafından dolaşıyor.

Lokalizasyon teknolojisiyle temizlenmesi gereken noktaları temizleyen şarjlı robot süpürgeler, şarj bittiğinde bittiğinde otomatik olarak şarj istasyonuna giderek kendini şarj ediyor. Robot süpürgelerin zamanlama özelliği bulunan modelleri özellikle yoğun çalışma temposu nedeniyle evde vakit geçiremeyenler tarafından tercih ediliyor. Robot süpürge kullananlar hem kullanım kolaylığı, hem de temizlik performansı açısından memnun kaldıklarını ifade ediyor.

Robot süpürge alırken dikkat edilmesi gerekenler

Robot süpürgeler farklı markalar tarafından geniş bir yelpazede sunuluyor. Çeşitliliğin fazla olması seçimi zorlaştırabilse de, robot süpürge seçiminde emiş gücü, pil ömrü ve fırça özelliklerini göz önünde bulundurmak önemli. Bazı modeller sadece halı temizliği yaparken, bazı modeller sert zeminlerde de kullanılabiliyor. Halı temizliği yapan modellerde engel yüksekliği fazla olan modellerin seçilmesi kalın halı kullanılan alanlarda avantaj sağlayabilir. Paspas özellikli robot süpürgeler yerleri silme ve parlatma işlemi için de kullanılabiliyor.

Zahmetsiz Temizliğin Yolu: Akıllı Robot Süpürgeler

{773266}

En iyi robot süpürge tavsiye

Robot süpürge yorum ve inceleme yazıları en doğru seçimi yapmada etkili olsa da biz de bu yazımızla sizlere bu konuda ışık tutmak istedik. Robot süpürge alternatifleri arasından seçim yapmakta zorlanıyor ve robot süpürge tavsiye ihtiyacı duyuyorsanız, sizin için hazırladığımız listedeki modelleri değerlendirmelisiniz. İşte, piyasadaki en iyi robot süpürgeler:

iRobot Roomba i7+

Zahmetsiz Temizliğin Yolu: Akıllı Robot Süpürgeler

Geçmişi 1996 yılına dayanan robot süpürge iRobot; Samsung, Dyson gibi markaların yeni nesil teknolojilerle donatılmış modelleriyle popülerliğini artırıyor. Robot süpürge konseptinin mucidi konumundaki markanın Roomba i7+ modeli, temizliği sadece belirlenen alanlarda yapmaya olanak tanıyan, dışarda bırakma fonksiyonuyla dikkat çekiyor. Zemini saç ve evcil hayvan tüylerinden arındırmayı kolaylaştıran çift kauçuk fırçaları bulunuyor. Kir ve tozları üç aşamalı olarak filtreleyen robot süpürge, akıllı haritalama özelliğini kullanıyor. Otomatik olarak şarj oluyor.

Anker Eufy RoboVac L70

Zahmetsiz Temizliğin Yolu: Akıllı Robot Süpürgeler

Emiş gücü ile dikkat çeken robot süpürge, mobil uygulama ile kontrol edilebiliyor. Akıllı haritalama özelliğini kullanan süpürge, zemine göre güç ayarı yapmaya olanak tanıyarak otomatik su kontrolü özelliği sayesinde detaylı temizlik yapmayı mümkün kılıyor. Şarjı bittiğinde kaldığı yerden devam edebilmesi de bir başka öne çıkan özelliği. Silme modu sayesinde çok yönlü temizlik yapılabiliyor.

{773263}

Xiaomi Roborock S6

Zahmetsiz Temizliğin Yolu: Akıllı Robot Süpürgeler

Slam algoritması sayesinde kaçırılmış nokta olmadan S şeklinde temizlik yapabilen bu robot süpürge, gürültü azaltıcı hava perdesi ve susturucu pamuğu ile donatılmış olması sayesinde sessiz çalışıyor. Pil kapasitesi sayesinde uzun süre kullanılabilen Roborock S6, 250 metrekare alanı temizleyebiliyor. Islak temizlik için tek kullanımlık bez kullanan süpürge, HEPA filtresiyle öne çıkıyor. Şarjı bittiğinde kendiliğinden şarj oluyor.

Samsung Powerbot R7070

Zahmetsiz Temizliğin Yolu: Akıllı Robot Süpürgeler

Samsung robot süpürge, fırçanın etrafında toplanan evcil hayvan tüylerini otomatik olarak açıp temizleyebiliyor. Kenarların temizlenmesini kolaylaştıran özel alanı bulunan akıllı süpürge, haritalama özelliğiyle temizleme yolunu oluşturabiliyor, sessiz çalışıyor ve akıllı telefon üzerinden kontrol edilebiliyor.

Roborock S5 Max

Zahmetsiz Temizliğin Yolu: Akıllı Robot Süpürgeler

Kir algılama sensörü sayesinde kire göre temizlik yapabilen Roborock S5 Max, farklı yüzeylere göre farklı temizleme modlarıyla temizlik yapıyor. Hem uzaktan hem de manuel olarak kumanda edilebiliyor ve her zemine uygun sıvı kullanım miktarı ayarlanabiliyor. Üç saat kesintisiz temizlik imkanı sunan robot süpürge, otomatik park sensörü sayesinde şarj ünitesine geri dönüyor.

Erdal Kaplanseren
Erdal Kaplanseren
editörün tüm yazıları