preloader

2030’da Video Eğlence Dünyasını Bekleyen Yenilikler

27.07.2022
2030’da Video Eğlence Dünyasını Bekleyen Yenilikler

Yazı Boyutu:

McKinsey&Company uzmanlarının tahminlerine göre, video eğlence endüstrisini, 2030 yılında nelerin beklediğini ilk öğrenen siz olun.

Eğlence sektörü her geçen yıl değişime uğruyor. Teknolojik gelişmeler, yeni kuşaklar gibi etkenlerin yanı sıra pandeminin devam eden etkileri de günümüzün eğlence sektörünü şekillendirmede önemli bir rol oynuyor. Toplu, yüz yüze etkinliklerin azalması, kullanıcıları dijital medya üzerinden eğlenceli vakit geçirmeye sevk ettiğinden yeni ve heyecan verici içerik arayışı hız kazandı. Tabii en rekabetçi alanlardan biri olan eğlence sektöründeki video eğlence de bu arayışa gelişmiş çözümler üretmek için en önemli araçlardan biri.

Peki son derece esnek ve hızlı adapte olma zorunluluğu bulunan video eğlence dünyasını önümüzdeki yıllarda neler bekliyor?

Üç Boyutlu Olacak

2030’da Video Eğlence Dünyasını Bekleyen Yenilikler

Çoğu zaman izlediğimiz filmlerin, oynadığımız oyunların hikâyelerine dahil olmak, karakterlerin yaşadıklarını deneyimlemek isteriz. McKinsey&Company uzmanlarının tahminlerine göre, bu 2030 yılında mümkün olacak. Bilgisayar tarafından oluşturulan bir görüntüyü, kullanıcının gerçek dünya görüşü üzerine bindirerek karma bir görünüm sağlayan artırılmış gerçeklik ve dilimize “Dokunsal teknoloji” olarak çevrilen, sanal bir nesneye dokunma duyusunu oluşturan Haptik teknolojiyle günümüzün görüntüleme deneyiminden farklı, benzersiz bir deneyim yaşayabileceğimiz ön görülüyor. Örneğin; izlediğiniz videoda bir patlama sahnesi var, siz bu patlamayı sanki oradaymışçasına hissedebileceksiniz. Ya da diyelim ki bir gerilim filmi izliyorsunuz, karakterlerden birinin gerçekten arkanızda olduğunu ve sizi yakalamaya çalıştığını hayal edin, kulağa biraz ürkütücü gelse de işte bu kadar gerçekçi bir deneyim tecrübe edebilecek, filmleri yaşayabileceksiniz.

Oyunlaşacak

2030’da Video Eğlence Dünyasını Bekleyen Yenilikler

Film izlerken elinize bir oyun konsolu aldığınızı ve hikâyeye yön verebildiğinizi hayal edin. Yakın zamanda bu hayali gerçekleştirmek mümkün olacak gibi görünüyor. Uzmanlara göre 2030 yılında izlediğimiz şeylerle oynadığımız şeylerin arasındaki çizgiler bulanıklaşacak ve hikâyelere birçok yolla müdahale edebileceğiz. Sinemaya gittiğinizde ilk 10 dakikanın ardından film, bir oyun deneyimine dönüşebilecek. Bu deneyim yalnızca gittiğiniz salonda değil, farklı birçok salonda ve hatta birkaç ay boyunca ev konforunda da devam edebilecek!

Kişiselleştirilecek

2030’da Video Eğlence Dünyasını Bekleyen Yenilikler

Deneyiminizi daha özel hale getirebilmeniz için birçok yenilik ortaya çıkacak. Bir şeyler izlemek için açtığınız yayın platformu ya da televizyon sizi yakından tanıyacak; böylece anlık ruh halinize ve zamana göre neler izlemek isteyebileceğinizi tahmin edecek. Bu sayede sayısız içeriği sizin yerinize eleyerek en uygun seçenekleri sunacak. Örneğin bir oyun oynamak istiyorsunuz, platform sizin kişisel oyun kalıplarınıza göre zorluk seviyelerini şekillendirirken deneyiminizi çok daha ilgi çekici ve inandırıcı hale getirecek.

{774827}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları