preloader

Volvo’nun Çevreci Elektrikli Otomobilleri

Volvo’nun Çevreci Elektrikli Otomobilleri

Yazı Boyutu:

Volvo, çevreci elektrikli otomobillerinin üretim sürecine şeffaflık getiriyor.

Elektrikli otomobillerde kullanılan lityum iyon piller ne derece çevreci şartlarda üretiliyor hiç düşündünüz mü?

Elektrikli otomobiller hayatımıza hızlıca nüfus ederken, bu araçların sadece kullanılırken değil; üretiminin her aşamasında ne derece çevreci oldukları tartışılıyor. Elektrikli otomobillere sağlanan enerjinin nasıl üretildiği çevrecilik konusunda bu türden araçların gerçek amaçlarına hizmet ederken; bir diğer tartışma konusu da pillerin ne derece çevreyi koruyabilecek şekilde üretildiği. Bunun farkında olan Volvo, tüm bu aşamaların şeffaflığına dair bir programı devreye alarak merak edilenleri gözler önüne seriyor.

Volvo, yeni nesil elektrikli otomobillerinin akülerinde kobalt blockchain teknolojisi uygulayarak küresel olarak süreci takip eden ilk otomobil üreticisi oluyor. Bu duyuru, şirketin ilk tam elektrikli otomobili XC40 Recharge’ın lansmanından hemen sonra yapıldı. Volvo’nun “Recharge” ismi altında yer alan ve tamamen elektrikli otomobil ailesinin ilk üyesi olan XC40 Recharge, şirketin 2025 yılına gelindiğinde küresel satışlarının yarısının tam elektrikli otomobillerden, geri kalanının ise hibritlerden olması vizyonunun en son göstergesi. Volvo’nun 2025 yılında bu hedefe ulaşması halinde otomobil başına karbon salınımı günümüze göre yüzde 40 oranında azaltılmış olacak.

Volvo’nun Çevreci Elektrikli Otomobilleri

Volvo Cars, sadece son kullanıcının araçları kullanırken çevreci faktörlere destek vermesi ile yetinmiyor. Bu araçlarda kullanılan malzemelerin ham hallerinden nihai durumuna kadar olan sürecin takip edilebilmesi şeffaflığına da cesaret edebilecek şekilde iddialı. Şirket, tüm faaliyetlerinde ve tedarik zincirinde etik iş anlayışına bağlı kalmayı taahhüt eden iddialı bir iklim planı başlattı. Lityum iyon akülerin üretiminde kullanılan kobalt benzeri hammaddelerin izlenebilirliği, otomobil üreticilerinin karşılaştığı temel sürdürülebilirlik sorunlarından birisini oluşturuyor. Volvo Cars, müşterilerinin elektrikli otomobillerinin akülerinde kullanılan malzemelerin sorumlu bir şekilde tedarik edildiğini bilmelerini istiyor ve bunun için tam izlenebilirlik konusunda kararlılık gösteriyor. Diğer bir deyişle; çevreci sandığınız elektrikli otomobildeki pilin üretimi geri döndürülemez bir kirlilik yaratıyorsa, o zaman tüm bu uğraş ne için yapılsın?

Volvo’nun Çevreci Elektrikli Otomobilleri

Şeffaf ve güvenilir bir paylaşımlı veri ağı kuran Blockchain teknolojisi sayesinde, malzemenin kaynağı ile ilgili bilgiler değiştirilemediği için hammaddenin tedarik zincirinin şeffaflığı önemli ölçüde artıyor. Volvo Cars, bu yıldan başlayarak kobaltın izlenebilirliğini sağlamak için hem dünya çapındaki iki akü tedarikçisi Çin’den CATL ve Güney Kore’den LG Chem’i ile hem de dünyanın önde gelen blockchain teknolojisi firmalarıyla anlaşma sağladı. Teknoloji şirketleri Circulor ve Oracle, bu yaz başlarında gerçekleştirdikleri başarılı bir pilot çalışmanın ardından CATL’ın tedarik zincirinde blockchain teknolojisini kullanıyor; Sorumlu Tedarik Blokchain Ağı (RSBN), sorumlu tedarik uzmanları RCS Global ve IBM ise birlikte LG Chem’in tedarikinde yine blockchain teknolojisi kullanıyor.

Volvo’nun Çevreci Elektrikli Otomobilleri

CATL ve LG Chem, dünya çapındaki otomotiv endüstrisine lityum iyon pil tedarik eden uzun ve başarılı bir geçmişe sahip akü üreticileri. Bu iki firma; Volvo Cars’ın teknoloji liderliği, sorumlu tedarik zinciri, karbon salınımlarının azaltılması ve rekabetçi maliyet modelleriyle ilgili standartlarını başarıyla karşılıyorlar. Volvo Cars, CATL ve LG Chem arasındaki anlaşmalar, XC40 Recharge de dahil olmak üzere gelecek nesil Volvo ve Polestar modelleri için gelecek 10 yılın pil tedariğini kapsıyor.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları