preloader

Türkiye’deki Green Globe Sertifikalı İlk Butik Otel: OMM INN

10.06.2022
Türkiye’deki Green Globe Sertifikalı İlk Butik Otel: OMM INN

Yazı Boyutu:

Çevre dostu uygulamaları ile “Green Globe Sertifikası”nı Türkiye’de alan ilk butik otel OMM INN’i keşfedin.

Dünya olarak yarını düşünmeden tüketiyor, kullanıyor, harcıyor ve doğal kaynakları hızla yok ediyoruz. 1995 yılından bu yana, Avustralya’daki Büyük Bariyer Resifi’nde bulunan mercanların yarısı öldü. Amazon yağmur ormanlarının ise önümüzdeki 35 yıl içinde tamamen yok olacağı düşünülüyor. 2050 yılında okyanuslarda balıktan çok plastik atık bulunacağı öngörülüyor. Yalnızca dört yıl içinde dünya nüfusunun yarısının tatlı su kaynaklarına ulaşmada sorun yaşayacağı tahmin ediliyor ve daha onlarca doğal tükeniş iklimler, canlılar, kısacası tüm doğa döngüsü için ciddi sonuçlar ortaya çıkacağı düşünülüyor.

Tüm bu karanlık sonuçlar gözler önüne serilirken, birçok sektör ise geleceği korumak için hızla sürdürülebilirlik alanında çalışmalar ve projeler gerçekleştiriyor. Tüketimin çok fazla yaşandığı, doğaya ciddi zararlar veren sektörlerden biri olan turizm sektörü de bunlardan biri. Ancak ne yazık ki turizmin en büyük oyuncularından biri olan oteller, sürdürülebilirlik alanında güçlü aksiyonlar almış durumda değil. Özellikle Türkiye’de sürdürülebilir turizmi destekleyen oteller bir elin parmağını geçmeyecek kadar az iken, bu alanda ciddi çalışmalar yapan oteller ise başarıları ve doğaya olan inançları ile ön plana çıkıyor.

Bu noktada ise sizi sürdürülebilir turizmi desteklemek için kurulmuş global sertifikasyon programı Green Globe’un kritelerini yerine getirerek “Green Globe Sertifikası”nı Türkiye’de alan ilk butik otel olan OMM INN ile tanıştırmak isteriz. Gelin, tüm canlılara yaşanabilir bir gelecek bırakabilmek için “Stay in Harmony” adı altında uygulamaya başladığı sürdürülebilirlik programını misafirleriyle buluşturan OMM INN’i birlikte keşfedelim.

Geleneksel Mimarinin Modern Dokunuşlar ile Buluşması

Türkiye’deki Green Globe Sertifikalı İlk Butik Otel: OMM INN

Haziran 2018 tarihinde OMM – Odunpazarı Modern Müze’nin bir uzantısı olarak tasarlanarak Eskişehir’de açılan OMM INN, 15 odadan oluşan bir butik otel. Geleneksel mimariye modern dokunuşlar katarak yalın ve konforlu bir konaklama seçeneği sunan OMM INN, sürdürülebilir turizme gerçek anlamda gönül veriyor. Otelin her noktasında sürdürülebilir politikalara uygun hizmet veren OMM INN, sanat ve tasarımın iç içe geçtiği avlusundaki OMM INN Kafe ve Restoran’da da özenle tasarlanmış çevre dostu menüsüyle konuklarına sürdürülebilir gastronomi deneyimi yaşatıyor.

Önceliği Doğa Olan Bir Butik Otel

Türkiye’deki Green Globe Sertifikalı İlk Butik Otel: OMM INN

Sürdürülebilir turizmi desteklemek için kurulmuş global sertifikasyon programı Green Globe’un kritelerini yerine getirerek “Green Globe Sertifikası”nı Türkiye’de alan ilk butik otel olan OMM INN, bu başarısıyla da hem Eskişehir’de hem de turizm sektöründe ön plana çıkıyor. Sürdürülebilir turizm konusunda uluslararası geçerliliği olan Green Globe Sertifikası koşullarından çalışanların eğitim sürecinden başlayarak, yerel üreticileri destekleme politikası, atık ayrıştırma, su ve elektrik tüketiminde enerji tasarrufu, temiz içerikli kişisel bakım ürünleri ve plastik bardak, pipet ve ambalajlar yerine sürdürülebilir ormanlardan elde edilen kağıt ürünlerinin kullanımı dahil olmak üzere pek çok koşulu yerine getiren OMM INN, önceliğini doğa olarak belirliyor.

Türkiye’deki Green Globe Sertifikalı İlk Butik Otel: OMM INN

OMM INN, otel, restoran ve kafesinde tüm canlılara yaşanabilir bir gelecek bırakabilmek için” Stay in Harmony” adında sürdürülebilir bir program ile misafirlerine hizmet veriyor. Odalardan menülere, servis alanlarından temizlik malzemelerine kadar her alanda sürdürülebilir malzemeler ve uygulamalar kullanan OMM INN, gerçek anlamda doğa ve ekosisteme uygun davranıyor.

Otel genelinde atık ayrıştırma, su ve elektrik tüketiminde enerji tasarrufu, temizlikte zararlı kimyasal yerine ozon teknolojisinin tercih edilmesi, temiz içerikli kişisel bakım ürünleri ve plastik bardak, pipet ve ambalajlar yerine sürdürülebilir ormanlardan elde edilen kağıt ürünlerinin kullanımı gibi karbon ayak izini azaltmaya yönelik aktif uygulamalar yürütülüyor.

Otelde konaklayan misafirler gönüllü olarak oda temizlik hizmetinden vazgeçerek, havlu ve çarşaf değişimi istemeyerek “Yeşil Oda” olabiliyor ve OMM INN Kafe’de indirimden faydalanabiliyor.

Türkiye’deki Green Globe Sertifikalı İlk Butik Otel: OMM INN

1 kilo et üretmek için ortalama 15 bin litre su harcanıyor ve hayvansal üretim küresel ısınmanın en büyük sebeplerinden biri olarak gösteriliyor. Bu gerçeklerden yola çıkarak gezegenin geleceği için beslenme tercihlerinin de hayati önem taşıdığına inanan OMM INN, karbon ayak izini azaltarak iklim değişikliğiyle mücadeleye destek olmak amacıyla hayvansal ürünlere mutfağında yer vermiyor; kafe ve restoran menüsünde tamamen bitki temelli seçenekler sunuyor.

Türkiye’deki Green Globe Sertifikalı İlk Butik Otel: OMM INN

OMM INN mutfağında hazırlanan yiyecekler, vegan beslenenlerin yanı sıra bitkisel beslenmeyi denemek isteyenlere de hitap ediyor. Sürdürülebilirlik ilkesini vegan menüyle sınırlı tutmayan OMM INN, kafe ve restoranda kompostlama için organik atıkların biriktirilmesi, OMM INN ekibinin bu alanda eğitilmesi ve tek kullanımlık plastiğe yer verilmemesi dahil olmak üzere doğayı ve canlıları korumaya yönelik etik bir yaklaşımı benimsiyor.

OMM INN’ın sürdürülebilirlik çalışmaları ile elde ettiği bazı güçlü rakamsal verileri de sizinle paylaşmak isteriz:

  • 2021 Temmuz ayı ile başladıkları uygulama ile 6344 litre su, 88,45 kWh elektrik, 130,54 m3 doğalgaz ve 1 kg deterjan tasarrufu sağlandı.

  • Yemekhane, mutfak, depo gibi alanlarda kalan %5 floresan aydınlatmalarımızı da LED aydınlatma seçenekleri ile değiştirerek %100 oranında LED ışık düzenine geçildi. Böylece yıllık 5786,64 kWh enerjiden tasarruf sağlandı. Bu oran 3 ton CO2 salımına eşdeğer.

  • Havluların boyutları %17 oranında küçülterek, çamaşır yıkama süreçlerinde su ve enerji kullanımı %20 oranında azaltıldı. Bu uygulama, otelde çamaşır yıkama sıklığını 84 makine çalıştırma sayısı azaltarak, önemli oranda enerji, su ve deterjan tasarrufu sağladı.

  • Odalarda plastik kişisel bakım ürünlerini misafirlere vermeyerek yılda 58 kg plastik tüketimi engellendi.

  • 21 Haziran ile birlikte atıkları tartmaya başladılar. Atıkların %48’ini organik atıklar, %3’ünü geri dönüşemeyen, %2 metal, %7 plastik %32 cam ve %8’ini kağıt atıklar oluşturuyor. Atıkların %97’sini geri dönüşüme gönderiyorlar. Geri dönüştürdükleri atık miktarı 5882,2 kg.

  • 2021 yılında kullandıkları 160 litre atık yağı biyodizel üretim tesisleri ile paylaştılar.

  • Yemekhaneden çıkan atıkları tartıyorlar. Tabak başına düşen atıkları 66 gramdan 26 grama kadar düşürdüler ve başlangıç ayı baz alındığında, 7 ayda 29 kg yemek atığının çöp sahasına gitmesi önlendi.

  • Plastik şişe kullanımına şık ve sürdürülebilir bir alternatif ile eskiden kullanılan küçük plastik şişelerden yıllık plastik atık miktarını 122 kg azaltıyorlar.

Temiz İçerikli Ürünlerden Oluşan Bir Bakkal

Türkiye’deki Green Globe Sertifikalı İlk Butik Otel: OMM INN

Dünyada her geçen gün daha çok benimsenen vegan beslenmenin adil bir gelecek için önemine dikkat çeken OMM INN, OMM Bakkal’da hayvansal ürün içermeyen peynir, süt ve bitkisel et alternatifleri ile glutensiz ve organik ürünlerin yanı sıra; sürdürülebilir beslenmeyle ilgili bir kitap seçkisi ve doğal içerikli kişisel bakım ürünleri bulunuyor. OMM INN avlusunda yer alan OMM Bakkal, temiz içerikli ürünlere herkesin kolayca ulaşabilmesini hedefliyor.

Sürdürülebilir Sanat Dükkânı

Türkiye’deki Green Globe Sertifikalı İlk Butik Otel: OMM INN

OMM INN, sürdürülebilir politikalarını OMM Shop’ta uyguluyor. Plastik paketleme malzemelerine yer vermeyen OMM Shop’ta müze koleksiyonundaki eserlerin reprodüksiyonlarına, OMM logosuyla hazırlanan ürünlere, özenle seçilmiş tasarım objeleri ve sanatçı iş birliklerinden doğan özel parçalara ulaşabilirsiniz.

Adres: Şarkiye Mahallesi, Türkmen Hoca Sokak, No:15, 26030; Odunpazarı/Eskişehir

Telefon: 0222 220 06 46

OGGUSTO Kategori Yöneticisi Sinem Genç’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları