preloader

Sürdürülebilir Türk Moda Markaları: Iamnotbasic

Sürdürülebilir Türk Moda Markaları: Iamnotbasic

Yazı Boyutu:

Iamnotbasic, moda sektörünün çevreye ve çalışanlarına karşı daha duyarlı olması için farkındalık yaratmak ve kaliteli aynı zamanda ulaşılabilir ürün gamındaki açığı kapatma amacıyla kuruldu. Sürdürülebilir moda markası Iamnotbasic’in kurucusu Orkan Orgun, markası ve sürdürülebilir moda hakkında merak ettiklerimizi yanıtladı.

Sürdürülebilir Türk Moda Markaları: Iamnotbasic

İstanbul doğumlu Orkan Orgun, Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme okudu. 2009 yılında mezun olduktan sonra bir tekstil firmasında yöneticilik yaptı. Tekstil deneyimi edindikten sonra 2014 yılında üniversiteden bir arkadaşıyla beraber Iamnotbasic markasını kurdu.

Bize markanızı ve kuruluş sürecini anlatır mısınız?

Iamnotbasic insanların dolaplarını daha duyarlı hale getirmeye çalışan bir marka. 2014 yılında kuruldu. Hepimizin ihtiyacı olan, bir gardırobun temel parçalarını üretmeye odaklanıyoruz. Kendi üretim tesisimizde, etik şartlarda, çevreye daha duyarlı kumaşları kullanarak üretimimizi; www.iamnotbasic.com internet sitemiz üzerinden de satışını yapıyoruz.

Sürdürülebilir Türk Moda Markaları: Iamnotbasic

Bilinçli bir üretici olmak için ne yapmak gerekir?

Çevreye hiç zarar vermeyen üretim ne yazık ki mümkün değil. Bilinçli bir üreticinin hedeflemesi gereken, gereksiz zarardan kaçınmak. Çalışanlarına iyi çalışma koşulları sağlamak, israfı azaltmak, mümkün olduğunca çevreye duyarlı hammaddeler tercih etmek ve müşterilerini sürdürülebilirlik konusunda bilinçlendirmek başlıca yapılması gerekenlerden.

Çevre konusunda daha fazla farkındalık yaratmak için sizce ne gibi adımlar atılmalı? Bu noktada tüketicilere hangi görevler düşüyor?

Biz marka olarak takipçilerimizi hem üretim süreçlerimiz hakkında hem de ürün bakımı konusunda bilgilendirmeye çalışıyoruz. Kalitesine güvendiğimiz markaların ürünlerini tercih etmek, gerçekten ihtiyaç duyduğumuz ürünleri satın almak önemli. Instagram’ın bu kadar etkili olduğu bir çağda bazen tek fotoğraflık ürünler almaya yeltenebiliyoruz, bunu yapmamalıyız.

Bir ürünün karbon ayak izinin üçte ikisi tüketici satın aldıktan sonra meydana gelmekte. Bu demek oluyor ki satın alırken yapılan tercih kadar o ürünün bakım süreci de önemli. Çok basit olmasına rağmen sıklıkla göz ardı edilen bir durum; yıkama talimatlarına mutlaka uyulması ürünün ömrünü uzatacaktır.

Sürdürülebilir Türk Moda Markaları: Iamnotbasic

Siz farkındalığınızı hayatınızın hangi döneminde yakaladınız?

Açıkçası benim bu farkındalığı kazanmam, Iamnotbasic’in kuruluş sürecine denk geliyor. Markamızı kurma aşamasındayken, içinde bulunduğumuz moda sektörünün çevreye ve çalışanlarına karşı daha duyarlı olması gerektiğini fark ettik. Bireysel olarak ben, daha duyarlı olmanın yollarını ararken marka olarak da aynısını yapmaya başladık. O günden bugüne kadar hem kendi farkındalığımızı hem de sitemizi ziyaret edenlerin farkındalığını artırmaya çalışıyoruz.

Günlük yaşamınızda, evinizde çevreyi korumak için neler yapıyorsunuz?

Bir moda markası kurucusu olarak aslında çok fazla alışveriş yapan biri değilim. İhtiyacım olanın dışında alışveriş yapmaktan kaçınırım. Dolabımdaki her ürünü giymekteyim. Plastik kullanımımı azaltmaya çalışıyorum. Hem kıyafet hem yiyecek hem de tüketim ürünlerinde aldığım ürünlerin doğal özlerden oluşmasına dikkat ediyorum.

Sürdürülebilir Türk Moda Markaları: Iamnotbasic

Gelecekte sürdürülebilir modanın yerini nerede görüyorsunuz?

Sürdürülebilirliğin moda sektöründe var olmak için ön şart haline gelmekte olduğunu görüyorum. Şu anki haliyle moda sektörü, dünyayı en çok kirleten sektörlerden biri halinde.

Nispeten daha ufak firmaların sürdürülebilirliğin bayrak taşıyıcılığını üstlenmesi sayesinde, büyük ve hızlı moda markaları da bu konuda ciddi yatırımlar yapmakta. Çevreyi, insan ve hayvan haklarını gözetmeden üretim yapan firmaların, uzun vadede ayakta kalamayacağını düşünüyorum.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları