preloader

Sürdürülebilir Turizm Deneyimleri Muğla'da

03.12.2022
Sürdürülebilir Turizm Deneyimleri Muğla'da

Yazı Boyutu:

Türkiye’nin ilk sürdürülebilir turizm programı olan Gelecek Turizmde’nin paydaşlarıyla Akyaka Orman Kampı’nda bir araya geldik ve programın detaylarını dinledik.

Gelecek Turizmde, yerel ekonomik kalkınmada önemli bir araç olan sürdürülebilir turizm konusunda Türkiye’nin farklı coğrafyalarında edindiği deneyimleri 2022 itibarıyla Muğla’ya taşıdı. Türkiye’nin ilk sürdürülebilir turizm programı olan Gelecek Turizmde’nin paydaşlarıyla Akyaka Orman Kampı’nda bir araya geldik ve programın detaylarını dinledik…

Turizm anlayışı “deneyim turizmine” dönüşüyor

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes iş birliğinde yürütülen Gelecek Turizmde Programı 2007’den bu yana, Türkiye’deki turizm anlayışını deneyim turizmine doğru genişletme ve dört mevsim 12 ayı kapsayacak bir yerel ekonomik kalkınma modeli oluşturma hedefiyle yola devam ediyor. Türkiye’de sürdürülebilir turizme odaklanan ilk program olan Gelecek Turizmde’nin yeni dönem planlarını aktarmak üzere Akyaka Orman Kampı’nda basınla bir araya gelen paydaşları, 2 yıl boyunca faaliyetlerini Muğla’da sürdüreceklerini açıkladı.

Sürdürülebilir Turizm Deneyimleri Muğla'da

Muğla’da rehabilitasyon çalışmaları yapılıyor

Orman yangınlarından en çok etkilenen bölgelerden biri olan Muğla’da rehabilitasyon çalışmalarının çerçevesinin genişletildiği program kapsamında ilk olarak olası yangın durumlarında kullanılmak üzere bölgenin çeşitli yerlerine su tankerleri yerleştirildi ve yöre halkı ile yerel işletmecilere yangın eğitimleri verildi. 2 yıl boyunca Akyaka, Köyceğiz ve Taşlıca’da yürütülecek çalışmalarla 3 ayrı sürdürülebilir turizm rotası oluşturulacak. Bu kapsamda Akyaka’da doğa ve kültür turizm rotası, Köyceğiz’de doğa turizmi rotası, Taşlıca’da ise kültür ve gastronomi turizmi rotası oluşturmak için çalışmalara başlandı.

Bu alanlarda oluşturulacak rotalarla, bölgeye sorumlu turizm anlayışını kazandırmak da hedefleniyor.

Sürdürülebilir turizm eğitimleri veriliyor

Bununla birlikte en az 500 kişiye sürdürülebilir turizm eğitimleri verilecek ve ayrıca bölgede sürdürülebilir turizm alanında rol almak isteyen en az 4 kadın girişimciye hibe, mentorluk ve iletişim desteği sağlanacak. Oluşturulan toplumsal cinsiyet eşitliği eylem planıyla, programın yereldeki tüm paydaşları, toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifine uygun proje ve faaliyetler yürütmeye teşvik edilecek.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları