preloader

Sürdürülebilir Mücevher Madenciliği ve Gemfields

04.06.2018
Sürdürülebilir Mücevher Madenciliği ve Gemfields

Yazı Boyutu:

Leonardo DiCaprio’nun başrolünü oynadığı ve parıltılı bir dünyanın trajik yüzünü konu alan 2006 tarihli Kanlı Elmas (Blood Diamond) filmi, sadece mücevher tutkunları arasında büyük tepkiye yol açmakla kalmadı, sektörün belki de 50 yılda geçireceği değişim süresini 5-6 yıla indirerek değerli taş madenciliğinde bir devrim yarattı. Değişimin öncüsü sayılan şirketse, kuşkusuz, dünyanın en büyük etik renkli taş madenciliği şirketi Gemfields.

Sürdürülebilir Mücevher Madenciliği ve Gemfields

Hassas şekilde temin edilen renkli kıymetli taşlar konusunda dünyanın önde gelen tedarikçilerinden Gemfields, faaliyetlerini madencilik, pazarlama, keşif ve iş ahlakı alanlarında gösteriyor. Çevresel, sosyal ve emniyet standartlarında sektörünün öncüsü olarak, taşların madenden piyasaya ulaştırılma sürecinde de, taşın yolculuğu konusunda hassas ve anlayışlı mücevher tutkunları için bir garantör niteliği taşıyor.

Hangi taş nerede çıkarılıyor?

Montepuez, Mozambik’teki yaklaşık 33.600 hektarlık alan, dünyanın yeni keşfedilmiş en zengin yakut yatağı ve Gemfields tarafından işletiliyor. Kagem, Zambiya’daki zümrüt madeni ise tek başına dünya üretiminin %25’ini karşılayarak en büyük üretici kaynak konumunda. Kariba, Zambiya’dan ise dünyanın en iyi ametisti çıkarılıyor.

Gemfields’i bu denli farklı kılan ne?

Sürdürülebilir Mücevher Madenciliği ve Gemfields

Meşruluk, şeffaflık ve bütünlük. Gemfields üretim ve pazarlama sürecini bu üç kavram üzerine kuruyor. Karlılığı azaltma pahasına çevreyi koruyan, yerel topluluklarla ilişkileri besleyen ve insan haklarına duyarlı bu şeffaf sanayi, mücevher madenciliği etiği ile sektörün yeni standartlarını da belirliyor.

Kıymetli taşlar konusunda bilinç nasıl geliştiriliyor?

Stephen Webster, Fabergé, Fred Leighton, House of Meraki, Misahara ve Ban Leles gibi öncü mücevher tasarımcıları, lüks markalar ve perakende noktaları ile işbirliği yaparak projeler üreten Gemfields, son olarak Chopard ile bir araya gelerek ‘Yeşil Halı Koleksiyonu’ parçalarının etik olarak çıkarılmış ve işlenmiş zümrütlerini sundu. Zambiya’daki Kagem madeninden çıkarılan zümrütler Chopard’ın Cenova’daki artizan atölyesinde göz kamaştırıcı sürdürülebilir mücevher parçalarına dönüştü.

Özlem Güsar
Özlem Güsar Tüm Yazıları