preloader

Sürdürülebilir Güzelliğin 3 R’si

03.01.2023
Sürdürülebilir Güzelliğin 3 R’si

Yazı Boyutu:

Sürdürülebilir bir doğa ve gelecek nesiller için kozmetik tercihlerimize de uyarlayabileceğimiz “3 R: Reduce, Reuse, Recycle – azalt, tekrar kullan ve geri dönüştür” adımlarını değerlendirdik.

Sürdürülebilirlik, diğer tüm sektörlerle beraber kozmetik ve kişisel bakım sektöründeki markaların da uzun vadede başarılı olabilmek ve hayatta kalabilmek için er ya da geç benimsemesi ve uygulanabilir hale getirmesi gereken bir süreç. Bilinçli tüketiciler artık sadece ürün performansıyla yetinmiyor, kullandıkları markaların içerik tedariklerinden üretim süreçlerine ve atık haline dönüşümlerine kadar sürdürülebilirlik çalışmalarını göz önüne alarak tercihlerde bulunuyor.

REDUCE – AZALT

Bu tanım kozmetik kullanımını azaltmak anlamına gelmiyor, çünkü zaten kişisel tercihlerimiz de gereksiz sayıda ürün kullanmak yerine, kullandığımız ürünlerin daha pratik ve çok işlevsel olması yönünde. Ancak sadece bazı içerik ve ambalajlara dikkat ederek, dünyaya verdiğimiz zararlı ve bıraktığımız kirliliği azaltmak mümkün…

Plastik ambalajlara dikkat!

Avrupa Komisyonu’na göre, denizlere atılan çöpün %80’ini, plastik oluşturuyor. İşte bu nedenle, 2021 yılı itibariyla tek kullanımlık plastiklerin (kulak çubuğu, plastik çatal, tabak vb.) Avrupa Birliği ülkelerinde yasaklanması gündemde. Plastik kirliliğini, başlı başına kozmetik sektörü yaratmasa da paketlemede ve tek kullanımlık kişisel bakım ürünlerinde kullanılan malzemenin katkısı göz ardı edilemez.

Sürdürülebilir Güzelliğin 3 R’si

Bu içeriklerden uzak durun…

Her yıl denize karışan sekiz milyon ton plastiği ve deniz yaşamını nasıl tehdit ettiğini düşünürsek, kozmetiklerde duş jellerinden peelinglere ve simli ürünlere kadar birçok kategoride bulunan mikroplastikleri de göz ardı etmemek gerekiyor. Diğer plastiklere oranla, denizlerden temizlenmesi çok daha zor olan ve balıklar tarafından çok daha fazla yutulan mikroplastiklerin kozmetik ürünlerde kullanımı, Birleşik Kırallık, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri gibi birçok ülkede yasaklanmış durumda.

Sürdürülebilir Güzelliğin 3 R’si

Ortalama dört haftada doğada çözünebilen ve kaynağı belli içerikler kullanan Eco Glitter Fun – Bioglitter Sparkle

Silikonların biyoçözünürlüğü ve biyobirikimleri (canlı organizmalarda birikmesi durumu) de en çok tartışılan konulardan. Silikon türevleri ve farklı isimleri için şunlarla biten içeriklere sahip ürünleri tercih etmeyebilirsiniz; ‘-cone’, ‘-conol’, ‘-siloxane’.

Sürdürülebilir Güzelliğin 3 R’si

Silikon bulundurmayan organik içeriği kadar, ciltte bıraktığı etkisi ve refill özelliğiyle de kalbimizi çalan Kjaer Weis Cream Foundation

Sertifikalandırılmış ve kaynağı belli içerikleri talep edin!

Son yıllarda kullanım alanı hızla genişleyen Palm yağı üretimi için ormanlar ve dolayısıyla Orangutan ve Sumatran kaplanlarının da dahil olduğu birçok canlının doğal yaşam alanları katlediliyor. 21. yy’ın en büyük çevre felaketi olarak değerlendirilen bu konuya ve bu sektörde çalıştırılan kişilerin sömürüldüğüne ve insan hakları ihlallerine dair detaylı bilgiye, Amnesty International’ın 2016 yılında yayınlanan makalesinden ulaşabilirsiniz.

Sürdürülebilir Güzelliğin 3 R’si

İçeriğinde, kaynağı belirtilmemiş palm yağı ve türevlerini (octyl palmitate, palmytil alcohol, palm kernel, Palm kernel oil, Palm fruit oil, Palm stearine vb.) bulunduran ürünler yerine palm yağı içermeyen veya sertifikalandırılmış sürdürülebilir palm yağı içeren ürünleri tercih edebilirsiniz.

Sürdürülebilir Güzelliğin 3 R’si

Palm yağı içermeyen, “Dünya üzerindeki en temiz ve etik ruju üretme” amacıyla yola çıkan, insanlara, hayvanlara ve doğaya saygılı, AXIOLOGY Lipstick Bonafide

Atmosfere yayılarak ozon tabakasına zarar veren deodorant kullanımını da azaltarak, yerine sağlığınıza ve doğaya zarar vermeyecek doğal içerikli ürünler tercih edebilirsiniz.

Sürdürülebilir Güzelliğin 3 R’si

Tamamı yenilebilir kakao yağı, hindistan cevizi yağı, shea yağı, lavanta yağı, bal mumu ve karbonat gibi içeriklerden oluşan Fermente Mutfağım Shea Yağlı Roll On

REUSE – TEKRAR KULLAN

Refill ürünler tercih edin!

Refill ürünler daha az atık çıkarmanıza ve markaların, üretim için daha az malzeme kullanmasına yol açacağı için tercihinizi bu yönde kullanabilirsiniz.

Sürdürülebilir Güzelliğin 3 R’si

Çevreci yedekler (refill) üretimiyle ve yeniden kullandığı ambalajlarında yeniden dönüştürülmüş materyaller, yeniden dönüştürülebilir veya sürdürülebilir ormanlardan alınmış kaynaklar kullanmayı tercih eden L’Occitane Almond Shower Oil Eco Refill 500 ml

Ambalajların, tekrar kullanılmış, yani “geri dönüştürülmüş” olduğuna emin olun!

Ambalajın üzerinde “geri dönüştürülebilir” ifadesi yer alması, tüketicilerde çevreye faydalı bir alışveriş yaptığı algısı uyandırsa da maalesef markanın hali hazırda geri dönüştürülmüş malzeme kullandığı, dolayısıyla da sürdürülebilirliğe fayda sağladığı anlamına gelmiyor. Bunun için ambalajın üzerinde, özellikle yüzde kaç oranında geri dönüştürülmüş malzemeden üretildiğine (plastiğin PCR – Post Consumer Recycled veya Resin olduğuna) dair, etiketleri dikkatle incelemek gerekiyor.

Sürdürülebilir Güzelliğin 3 R’si

Marka Önerisi: We Are Paradoxx

Sürdürülebilir ve çevre dostu alternatiflere hayatımızda yer açmak için ilham veren We Are Paradoxx, doğa ve hayvan dostu ürünler arayanların tercihi oluyor. We Are Paradoxx ürünlerini defalarca geri dönüştürmeye uygun özelliğe sahip olan alüminyum ambalajlarla sunuyor. Formülasyonlarında doğal ve organik maddeler kullanmaya kararlı olan marka, %88 ile %97 arasında doğallık barındırıyor. Hayvanlar üzerinde test edilmeden üretilen We Are Paradoxx ürünlerinde paraben, PEG, sülfat ve mineral yağ bulunmuyor.

Sürdürülebilir Güzelliğin 3 R’si

Satın Al

RECYCLE – GERİ DÖNÜŞTÜR

“Compostable” yani “doğada çözünebilen” değil, “biodegradable” yani “gübreleşebilen” ambalajları tercih edin. Sonuçta plastik de doğada çözünebiliyor ancak bu süreç yüz yıllar alabiliyor.

Kozmetikte geri dönüşümü zor kılan en önemli unsur, tek üründe birden fazla materyalin kullanılması (örn. Cam şişe veya metal kutularda kullanılan plastik pompa) ayrıştırma ve geri dönüşümü zorlaştırdığı için direkt atık olarak bırakmak daha kolay ve ucuz bir yöntem haline geliyor.

Sürdürülebilir Güzelliğin 3 R’si

Kiehl’s geri dönüşümü teşvik etmek için geri getirilen boş ambalajları seyahat boy ürünlerle ödüllendiriyor.

Editörün notu: Son olarak, kullandığınız ürünün hayvanlar üzerinde test edilmediğini gösteren, Leaping Bunny (Sıçrayan Tavşan), logosu olduğuna emin olun.

Sürdürülebilir Güzelliğin 3 R’si
Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları