preloader

Paris Haute Couture Moda Haftası’na Atık Kumaşlar Damga Vurdu

26.01.2023
Paris Haute Couture Moda Haftası’na Atık Kumaşlar Damga Vurdu

Yazı Boyutu:

Paris Haute Couture Moda Haftası’nda, mürekkep püskürtme ve kuru fiber teknolojisiyle üretilen kumaşlar Epson ve moda tasarımcısı Yuima Nakazato tarafından görücüye çıkarıldı.

Epson ve Japon moda tasarımcısı Yuima Nakazato, tamamen atık kumaşları kullanarak Epson yazıcılarıyla sürdürülebilir kumaş üretti. Paris Haute Couture Moda Haftası’nda podyuma çıkan kumaş, mürekkep püskürtme ve kuru fiber teknolojisiyle üretildi ve süreçte neredeyse hiç su kullanılmadı!

Epson, hem göz alıcı hem de sürdürülebilir ürünler ortaya çıkarmak için Paris Haute Couture Moda Haftası 2023 Bahar – Yaz etkinliğinde ünlü Japon moda tasarımcısı Yuima Nakazato ile bir ortaklık gerçekleştirdi.

Kumaşlar Afrika’daki giysi dağından alındı

Paris Haute Couture Moda Haftası’na Atık Kumaşlar Damga Vurdu

Yuima Nakazato’nun en son moda çizgisini oluşturmakta kullanılan kumaşlar, dünyanın birçok yerinde çöpe atılmış giysilerin varış noktası Afrika’dan getirtilen kullanılmış giysilerin malzemesinden elde edildi. Kenya’ya giden Nakazato, orada rastladığı ve atılmış tekstillerden oluşan ‘giysi dağından’ yaklaşık 150 kg atık giysi malzemesi topladı. Ardından Epson, kuru fiber süreciyle 50 metreyi aşkın yeniden fiberlenmiş ve dokunmamış kumaş üretti. Bu kumaşın bir kısmı Epson’un Monna Lisa dijital baskı teknolojisiyle pigmentli mürekkepler içeren baskılar yapmak için kullanıldı. Kuru fiber teknolojisinin moda endüstrisine uygulanması, kullanılmış kumaşların geri dönüştürülmesiyle yeni giysiler için malzeme üretme imkanı sunuyor.

{14381}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları