preloader

Havadan Yakaladığı Karbonu Güzellik Ürünlerine Çeviren Marka

07.10.2022
Havadan Yakaladığı Karbonu Güzellik Ürünlerine Çeviren Marka

Yazı Boyutu:

Leonardo diCaprio, sahibi olduğu Regeneration VC isimli fonla sürdürülebilirlikle alakalı yenilikçi işlere de yatırım yapıyor. Peki en son yatırım yaptığı CleanO2 isimli markayı farklı yapan nedir?

Havadan Yakaladığı Karbonu Güzellik Ürünlerine Çeviren Marka

Karbon emisyonunu düşürmekle olmayacak

Yaşadığımız kötüleşen iklim senaryolarının birer felakete dönüşmemesi için tüm dünyada her gün artan sayıda şirketin sürdürülebilirlikle alakalı raporlar yayımladığı, yenilikçi teknolojiler geliştirdiği ve sözler verdiği bir dönemdeyiz. Ancak gerçekçi olalım ki bunların çoğunun bir işe yaradığı söylenemez. Ölçülebilir olduğundan bunu raporlarla da bilim insanları ortaya koyabiliyor. Hâlâ karbon emisyonlarını düşürmekte, planladığımız hedeflerin çok gerisindeyiz. Çünkü yapmamız gereken şey yol açtığımız karbon emisyonundan daha fazlasını nötrlemek. Bunun da tek yolu havadaki karbonu yakalayarak onu bertaraf etmek.

“Hâlâ karbon emisyonlarını düşürmekte, planladığımız hedeflerin çok gerisindeyiz.”

Şu anda dünyada karbon yakalama ve işleme konusunda uzmanlaşmış pek çok yeni girişim var. Bunlardan bazıları sıra dışı çözümlerle yakaladıkları karbonu değerlendiriyorlar. Bunlardan birisi de, karbon emisyonlarını yakalayarak sabuna dönüştüren Kanadalı CleanO2. Onların esas amaçları bir güzellik markası kurmak olmasa da bu işi çok iyi bir şekilde sürdürüyorlar. Ama hikâyeleri böyle başlamıyor.

Havadan Yakaladığı Karbonu Güzellik Ürünlerine Çeviren Marka
Karbon yakalama yöntemiyle geliştirilmiş el yıkama jeli

Bundan 17 önce, kurucu ortaklar Jaeson Cardiff, Kathi Fischer ve Scott Forgrave, doğalgazlı ısıtma sistemlerinden gelen karbondioksit emisyonlarını yakalayan ve onu potasyum karbonata dönüştüren tescilli CarbinX cihazını icat etmiş.

Bir CarbinX cihazı, 300 ağacın karbon çekimine eşdeğer, yılda altı ila sekiz ton karbondioksit emisyonunu yakalayabiliyor.

Kanada Calgary merkezli şirket, Kanada’da ticari ve konut binaları için bugüne kadar 26 CarbinX ünitesi yapmış hatta bir tane de Japonya’ya satmışlar. Ancak bu satışlar onlara yetmeyince başka bir alternatif düşünmeye başlamışlar.

CarbinX cihazından elde ettikleri madde olan potasyum karbonatla yapılabilecek şeyler etrafında dönüyormuş zihinleri. Bu madde şarap yapımında, cam sanayisinde ve de sabun yapımında kullanılıyor. . Sabun dışındaki alternatifleri yapabilmek için çok miktarda ısı gerektiğinden en zararsız olan sabunu tercih etmişler. Kozmetik formülatörü ve CleanO2 sabunlarının yaratıcısı Michelle Regel’i de yanlarına alıp bir yakalanmış karbonla yapılan güzellik ürünleri firması olmak üzere yola çıkmışlar.

Havadan Yakaladığı Karbonu Güzellik Ürünlerine Çeviren Marka
Kozmetik formülatörü ve CleanO2 sabunlarının yaratıcısı Michelle Regel

Yaptıkları araştırmalara göre potasyum karbonat, CleanO2 tarafından üretilen sabunlara piyasadaki diğer sabunların aksine ipeksi bir köpük ortaya çıkartması konusunda yardımcı oluyor. Suyu daha da yumuşatarak kaygan ve dokulu bir köpük oluşturuyor. Bu da banyo keyfini ve müşteri memnuniyetini artırıyor. Yani havadaki karbon emisyonu onlara katma değer sağlayan bir maddeye dönüşerek firmalarını farklı kılmalarına yarıyor.

Havadan Yakaladığı Karbonu Güzellik Ürünlerine Çeviren Marka

Sıra dışı bir çözümle karbon emisyonunu düşürmeye yarayacak dahiyane bir sistem

CleanO2’nin esas amacı CarbinX isimli karbon yakalama cihazından doğalgazla ısınan komplekslere daha çok yerleştirmek. Nihayetinde ürünlerinde kullandıkları potasyum karbonat da buradan geliyor. Diyelim ki apartmanınıza bu cihazdan taktırıyorsunuz. Sizin harcadığınız doğalgazdan salınan karbondioksiti yakalarken aynı zamanda ısınan cihaz sayesinde apartmanın sıcak su sistemine de katkı yapılıyor. Yüzde 20 oranında daha az gaz faturasıyla karşılaşıyorsunuz. Ayrıca teknisyenleri biriken potasyum karbonatı almak üzere geldiklerinde kombinizin bakımını da yaparak olası bir arızayı önceden haber veriyor. Bir de size verdiğiniz potasyum karbonat miktarına denk gelecek temizlik ürünü veya sabun veriyor. onları istemezseniz de para ödemesi yapıyor. Sizce de sıra dışı bir çözüm değil mi?

CarbinX cihazıyla kurdukları sistemi açıklayan bir video

Pazarlama olarak organik bir yayılmayı uygun gören marka ekibinin halihazırda perakende olarak satışı websitelerinde mevcut. Çeşitli koku ve amaçlara yönelik bu sabunların tanesini 8 dolardan satıyorlar ve henüz ABD ile Avrupa pazarlarına açılmadılar. Şirket ayrıca endüstriyel ve ticari müşterilere yakalanmış karbonla yapılmış oto ve temizlik ürünlerinin toptan satışını yapıyor. Şimdilik bilinçli tüketicilere yönelik bir niş marka olduklarını biliyorlar. CleanO2 tanınan bir marka değil belki ancak yakın bir gelecekte endüstride kendisinden sonra geleceklere yol açtığı için adından çokça söz edilecek. Aslında Leonardo diCaprio sayesinde şimdiden oldukça söz edilir oldu bile. Orası kesin.

Bu arada CarbinX hakkında bir not daha var; geliştirilmiş bir versiyonu gelecek yılın sonuna kadar piyasaya sürülecek ve cihazın yakaladığı karbon emisyon miktarını ikiye katlayacakmış.

Oktay Tutuş
Oktay Tutuş Tüm Yazıları