preloader

Çevre Dostu Saat Markaları

18.08.2022
Çevre Dostu Saat Markaları

Yazı Boyutu:

Sürdürülebilir yaşama destek veren lüks saat markalarını inceleyin.

Dünyamızın olumsuz çevresel etkilerden hızla ve sağlıksız yaşlanma sürecine girmesi ile inatçı mücadeleler veren sivil toplum örgütlerinin uzun yıllardır sürdürdükleri çalışmalar, kullandığımız her şeyin üretim aşamalarına kadar etkisini göstermeye başladı. Küresel topluluğun bir üyesi olarak saat firmaları, tüm iş ortakları ile çevre bilincine sahip iş uygulamalarında bulunma konusunda sorumluluklarını tüm bünyelerinde hissediyorlar.

Çevre Dostu Saat Markaları

Daha bilinçli tüketicilerle, kirletici sanayi ve endüstriler çoğaldıkça, dönüşümlü ürünler ve sürdürülebilir olanlarına olan mecburi ilgi de artmaya başladı. Genelde hızlı moda markalarının yoğunlukla katıldığı sürdürülebilirlik üretimlerinde aslında saat firmaları yıllar öncesinden sessiz sakin sadece arkadaş sohbetlerinde duyurarak çevresel çalışmalarına devam ediyorlardı. Çevre dostu ısınma sistemleri, üretim sistemlerinde kullanılan suyun ve enerjinin ısıya dönüştürülerek daha yaşanabilir iş ortamlarının sağlanması, hybrit-elektrikli otomobiller İsviçre saat üretim firmalarının uygulamaları arasında oldu her zaman.

Sürdürülebilirlik ve çevreye katkıları firmaların, dikkat edilen en öne çıkan performanslarından. Titizlikle eğildikleri bu konularda uluslararası değerlendirme kurumlarının ve medyanın da payı yüksek.

Firmaların dâhil olduğu sürdürülebilirlik konularının genel başlıkları; kadın ve erkek çalışan arasında eşit cinsiyet oranı, çalışanların memnuniyeti, takım ruhunun arttırılması, işi sevme, etik ilkeler, rüzgâr- güneş enerjilerinden yararlanma, sera ve karbon gazı salınım azaltılması, yenilebilir enerjinin yükseltilmesi, iklimlendirme, bulunduğun bölgeye katkı, kar amacı gütmeyen kuruluşlarla iş birliktelikleri…

Saat firmalarının birlikte yol aldıkları çevre sürdürülebilirlik kriterlerini belirleyici örgütlerden bazıları ise, EPHJ (Çevre İşi Merkezi Horlogerie-Joaillerie), SDG (Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri), uluslararası kabul görmüş Sera Gazı Protokolü’ne dayanarak karbon ayak izimizi hesaplayan Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi (WBCSD), merkezi İsviçre’de bulunan CSEM (Merkez Suisse d’Electronique et de Microtechnique) ve Responsible Jewellery Council (RJC).

IWC Shaffhausen

IWC Shaffhausen, tüm yıllık yeni model tanıtımlarında bazen üst başlıklarla öne çıkarak bazen ise daha geriden yürüterek ama her zaman çevre dostu çalışmalarını büyük bir titizlilikle sürdürüyor ve resmi internet sayfasında da tüm aşamalarını dile getiriyor. Firma, üretim sırasında toplumun ve işin etkilendiği alanları belirleyerek, kurumsal sosyal sorumluluk, sürdürülebilirlik konusundaki taahhüdünü gerçekleştirecek çalışmaları planlı bir şekilde yürütüyor. İş birlikteliği yaptığı uluslararası platformlar arasında, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, RJC (Sorumlu Mücevherat Topluluğu) ve SDG‘ler ile birlikte belirtilen maddelere katkıda bulunmaya çalışıyor.

Çevre Dostu Saat Markaları

Markanın Tedarik Zinciri, Pazarlama, Tasarım ve Ürün Yönetimi ekipleri kaynaklarını verimli ve bilinçli bir şekilde yönetmek için birlikte çalışıyor. Programlı fon sağlama ve kurumsal gönüllülük de dâhil olmak üzere, yerel toplulukla çeşitli şekillerde etkileşimde bulunuyor. Kâr amacı gütmeyen belirli kuruluşları, proje finansmanı için satış geliri elde eden özel üretim saat modellerinin satışı veya müzayedesi olmak üzere nakit bağışlar yoluyla destekliyor. Markanın anlamlı desteklerin biri de bu yıl gerçekleştirdiği Youth Fondation’a olan özel çalışması. IWC Shaffhausen Big Pilot’s Watch Annual Calendar Edition “Antoine de Saint Exupery” Unique Piece, Sotheby’s’de satışa sunuldu. Elde edilen gelirle görme engelli çocukların Küçük Prens kitabını okuyabilmeleri için ilk dokunsal sanat kitabı basıldı. Kitap, görsel tasvirleri ile Fransızca ve İngilizce olarak Braille alfabesiyle hazırlandı.

Maurice Lacroix

Dünyaca ünlü markaların Türkiye’deki tek yetkili distribütörü Saat&Saat farkıyla sunulan Maurice Lacroix’ın kalıpları yıkmayı sevenlere hitap eden Aikon Date serisi, okyanusların daha temiz olmasına da yardımcı oluyor. Okyanuslardan toplanan plastik atıkları, İsviçre kalitesinde saatlere dönüştüren devrim niteliğindeki teknoloji sayesinde ortaya çıkan bu iddialı tasarım, denizin mavisi ve temizliğini simgesi beyazı buluşturuyor. Yalın bir forma sahip saatin kadranında kullanılan balıksırtı desen ise tasarıma dinamizm katıyor.

Çevre Dostu Saat Markaları

Breitling

Breitling, okyanus ve temiz kıyılar için sürdürdüğü küresel mücadelesini Ocean Conservancy organizasyonu ile birlikte yapıyor. Marka okyanuslarla ilgili son yıllardaki çalışmalarını, geleceği temsil eden çocukların bilinçlendirilmesi projeleri ile daha da genişletti. Amacı doğrultusunda üretilen Breitling Superocean Heritage modelinin gelirinin bir bölümünü de organizasyona bağışlıyor.

Çevre Dostu Saat Markaları

Chopard

Lüks mücevher ve yüksek saatçilik markası Chopard, 2017 yılında SBGA’ya (Swiss Better Gold Association) katılarak bir süredir modellerinin üretiminde kullandığı altınlarını sorumluluk sahibi madenlerden (Faremined) alarak ‘etik altın’ kullanma sürecini başlattı ve bu çalışmanın en çok alım yapan öncü firması haline geldi.

Çevre Dostu Saat Markaları

Zenith

Erkek sağlığı konusunda dünyanın en büyük yardım organizasyonlarından biri olan The Distinguished Gentleman’s Ride (DGR) resmi ortağı olan Movember Vakfı adına yaptığı çalışmaların ana amacı, erkek ruh sağlığı için farkındalık oluşturmak. Dünya çapında ve aynı anda yapılmaya çalışan organizasyonlara Zenith 3. kez sponsor oldu ve etkinliğin resmi saati olarak Pilot Type 20 Chronograph program yararına satışa sunuldu. İstanbul’da da düzenlenen DGR için 112 bini aşkın beyefendi 102 ülkede 648 şehirde farkındalık yaratmak için motosikletleri ile caddeleri şıklıkları ile fethettiler.

Çevre Dostu Saat Markaları

İş birlikteliklerini seven Zenith’in bu konuda iz bıraktığı en önemli sponsorluk programlarından biri de herkesin zihnine kazınan Felix Baumgartner’ın Stratosphere’den serbest atlayışıydı. Saatte 1,342 km hıza ulaşan Baumgartner’a atlayış sırasında bileğinde Zenith El Primero Stratos Flyback Striking eşlik ediyordu. Uzayın hemen eşiğinden yapılan atlayış ile Zenith ses hızını geçen ilk saat oldu. Bu çalışma özellikle insanlığın havacılık, tıbbi ve bilimsel araştırmalarında kullanılacak verilerin oluşturulması üzerineydi ayrıca uzay turizminin gelişmesi yönünde yapılan çalışmaların önemli bir ayağını oluşturdu.

Oris

Movember Vakfı için çalışma yapan saat firmalarından bir diğeri de Oris oldu. Bir süredir birlikte çalışmaları olan organizasyon için ürettiği Big Crown Pointer Date modelinden ilham ile oluşturulan Movember 2018 Edition’ı fona bağışladı. Paslanmaz çelik modelin 40 mm kasa çapı bulunuyor. Kahverengi kayış üzerinde ‘Mo’ logosu olan baskı ile oluşturuldu.

Çevre Dostu Saat Markaları

Oris ayrıca son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan yeni bir sanat akımı olan ‘Bant Sanatı’nı destekliyor. Klebebande ile olan ortaklığı ile de kentsel sanata katkı sağlamayı planlıyor. Çarpık kentleşmedeki boş binaları, görsel çirkinlikleri ortak kültürün bir parçası olarak kent sanatının içerisinde olmayı sağlıyorlar.

Victorinox

Victorinox, sürdürülebilirlik çalışmalarını yıllar öncesine dayandıran bir firma. Özellikle çelik işlenmesinde kullanılan tüm aşamaları titizlikle planlayıp geri dönüştürüyor ve bir kısmını yeniden kullanılır hale getiriyor. Ürün yelpazesi geniş olan marka, sürdürülebilirlik misyonu DNA’larının bir parçası olduğunu ifade ediyor. Tüm üretimlerinde daha başarılı ve gelecek nesiller için sürdürülebilir bir dünyayı amaçlıyor. Hammadde tedariğinden üretim, paketleme ve dağıtıma kadar her ayrıntı ile yakından ilgileniliyor.

Çevre Dostu Saat Markaları

Saat dışında geniş bir ürün yelpazesine de sahip Victorinox, örneğin paketlemeyi her zaman uygulamıyor. Kullandıkları kâğıt ambalajlar ve kutular klorsuz ağartılıyor. Marka, hurda çelik ve kesme tozu öğütme çamurunun geri dönüşümün de öncüsü. Her yıl, soğutma sularından tüm çelik alımlarının %25’ine karşılık gelen 600 ton çelik filtreleniyor ve tekrar kullanılıyor. Üretim sırasında çıkan enerji fabrikalarında ve tüm ofis kısımlarının ısıtılmasında kullanılıyor. Mutlu çalışan, mutlu işyeri bilinci ile özellikle de işçi seçiminde cinsiyet ve ırk eşitliğine dikkat ediliyor.

Günay Demirbağ
Günay Demirbağ Tüm Yazıları