preloader

Çevre Dostu Bir Düğün Organize Etmenin İpuçları

03.05.2019
Çevre Dostu Bir Düğün Organize Etmenin İpuçları

Yazı Boyutu:

En mutlu olduğunuz günde, doğayı da kucaklayın, o da tüm anaçlığı ve cömertliğiyle yanınızda olsun… Doğanın pozitif enerjisinin hayatınızın en önemli günlerinden birine eşlik edebilmesi için dikkat edilmesi gerken konuları hazırladık.

Son yıllarda çevre koruma bilincine sahip insanların sayısı giderek artıyor. Biliyoruz ki, ekolojik sorumluluk üstlendiğimizde sadece gezegenimize fayda sağlamakla kalmıyoruz, kendimize de fayda sağlıyoruz. Çevreye daha iyi bakmak kendimize daha iyi bakmaktır. Bir düğünü planlarken bile gezegene iyi davranmayı gözetmek bu bilincin bir parçası.

Çevre Dostu Bir Düğün Organize Etmenin İpuçları

Siz de ekolojik sorumluluk bilinciyle çevre dostu bir düğün planlayarak konuklarınıza unutamayacakları bir gece yaşatmak ister misiniz?

Geri dönüşüm uygulamalarını ihmal etmemekten, mekan olarak bir bağ bozumunu, bakir bir deniz kıyısını, hatta çöl ortasını seçmeye kadar kutlamanıza doğa dostu bir değer katmanın birçok yolu var.

Mekanı Seçerek Başlayın

İlk adım mekanı seçmekle başlar. Kır düğününde, doğal ortamın mükemmelliği size en büyük yardımcıdır. Davetin olmazsa olmazları çiçekleri doğal ortamında kullanmak en büyük israfı önlemek için harika bir fırsattır. Aydınlatma için renkli fenerler kullanmak ortama neşeli bir hava katacak, dekoratif olacak ve enerji konusunda duyarlı olmanızı sağlayacaktır.

Çevre Dostu Bir Düğün Organize Etmenin İpuçları

Davetiyelerinize Dikkat Edin

Önemli bir ayrıntı olan davetiye eğer gençler içinse e-davetiye planlamak, sizi hem bir zahmetten kurtaracak, hem kağıt ısrafını engelleyecek, hem de yanıtları takip etmeniz için avantaj sağlayacaktır. Gelenekselliği bozmayalım dediğiniz konuklar için de geri dönüşüm kağıt kullanarak, doğaya katkıda bulunabilirsiniz. Bu konuda iyice hassas davranıp baskı nedeniyle toksik element katmak istemezseniz, o zaman kaligraf tarafından yazılacak davetiyeler ve zarflar konuklarınızın kendilerini daha özel hissetmelerini sağlayacaktır. Davetiyenizde, mekana çiçek göndermek isteyenlere sunacağınız alternatif, bir doğa dostu sosyal sorumluluk ve yardımlaşma kuruluşuna yardım yapmalarını salık vermek olabilir.

Çevre Dostu Bir Düğün Organize Etmenin İpuçları

Gelinlik Seçerken De Doğayı Koruyun

En zor karar verilen ama en keyifli kısım olan gelinlik seçiminde aile büyüklerinin romantik gelinliklerinden yana tercih kullanmak çevre dostu bir düğün için çok uygun olacaktır. Eğer tercih etmezseniz üzülmeyin sürdürülebilirlik konusunda çalışan bir tasarımcı size doğal, organik, ipek kumaşlar ile harikalar yaratabilir. İpliğinden kumaşına tamamen doğal ürünlerle hazırlanmış bir gelinliğiniz olabilir. Doğal ve çevre dostu olmak şık olmamak anlamına gelmiyor çünkü…

Düğün Menünüzü Lokal Yiyeceklerden Seçin

Her düğün organizasyonunun merkezini yiyecekler oluşturur. Menünüzü tamamen doğal, lokal, mevsiminde meyve sebzeler ve mümkün olduğunca organik gıdalardan hazırlayın. Hoşluk yaratmak için tabakta ikram ettiğinizle uyumlu süslemeler de kullanabilirsiniz. Tarçın çubukları, lavanta, fesleğen gibi… Açık büfe yerine servis edilen yiyeceklerin tercih edilmesi en büyük israfı önelemeniz için en doğru seçimdir.

Çevre Dostu Bir Düğün Organize Etmenin İpuçları

Nikan Şekeri Yerine Doğaya Katkısı Olacak Bir Bağış Yapın

En son ayrıntı ise nikah şekeri yerine doğaya katkıda bulunacak bir bağış yapabilir, davetlilere bunu hatırlatır küçük bir not verebilirsiniz. “Bizi bu mutlu günümüzde yalnız bırakmadığını için teşekkürler. Sizin adınıza ve bugünün anısına … ormanında bir fide diktik…” gibi. Ya da bitki tohumlarından, organik çaylardan veya meyvelerden oluşan küçük keseler dağıtabilirsiniz.

Yaprak Üner
Yaprak Üner Tüm Yazıları