preloader

BigChefs Desteği İle Toprağın Kadınlarından Sofralarınıza

30.04.2019
BigChefs Desteği İle Toprağın Kadınlarından Sofralarınıza

Yazı Boyutu:

2018 senesinden bu yana BigChefs önderliğinde yürütülen Toprağın Kadınları projesini keşfedin.

Anadolu’nun eşsiz lezzetlerini dünya mutfaklarıyla harmanlayarak, Türk mutfağının ülke sınırları dışında da tanınması için önemli bir misyon üstlenen BigChefs, 2018 yılında başlattığı “Toprağın Kadınlarından Sofralara” projesiyle çok önemli bir sosyal sorumluluk çalışmasına da imza atıyor. Ekmeğini topraktan kazanmak isteyen dezavantajlı kadınların ekonomik kalkınmasına destek olmak amacıyla başlatılan proje, Türkiye’de kadın istihdamına da katkı sağlamayı hedefliyor. 2018 baharından itibaren, menülerinde yer alan bazı ürünleri kırsaldaki kadın üreticilerden tedarik eden BigChefs, lojistiği, tedariği ve maliyeti kurumsal markalara göre çok daha zor olmasına rağmen, kadın üreticilerle çalışmayı seçerek, sektöre örnek bir model oluşturuyor ve yerel ürünlerin de değerlendirilmesiyle, geleneksel üretimi sahipleniyor.

BigChefs Desteği İle Toprağın Kadınlarından Sofralarınıza

BigChefs, bu proje kapsamında, toprağın dilinden iyi anlayan yerel kadın üreticileri buluyor, onların gerçek hikayelerini dinliyor ve onları kendi ailesine katıyor. Anadolu’nun bereketli topraklarında, özenle, iyi tarım uygulamalarıyla üretilen ürünlerle, misafirlerine güvenilir ve lezzetli yiyecekler sunarken, birlikte çalıştığı üreticilerin tüm aktif iletişim kanallarında tanıtımlarını yaparak, satışlarını geniş kitlelere ulaştırmalarına da destek oluyor. İlk etapta 14 kadın üreticiyi sahiplenerek başladığı projede, zamanla üretici sayısını 22’ye çıkartan BigChefs, şu an tedariğinin yüzde 10’unu, Türkiye’nin farklı bölgelerinde yerel tarım yapan 27 adet kadın üreticilerden sağlıyor. Hedefi, bu rakamı her yıl yüzde 10 artırarak, 2023’e gelindiğinde tedariğinin yüzde 50’sini onlardan sağlamak.

BigChefs Desteği İle Toprağın Kadınlarından Sofralarınıza

Toprağın kadınları kimler?

BigChefs’in sahiplendiği üreticiler de çoğunlukla kadınlarla birlikte çalışarak üreten ve kadın istihdamına destek veren girişimci kadınlar. Hepsinin ayrı birer hayat hikayesi var. Kimi şehir hayatından sıkılıp köye yerleşmiş, kimi köyde doğmuş ve hayatı boyunca toprakla ilgilenmiş, üretmiş, beslemiş, yetiştirmiş, büyütmüş. Yaş ortalamaları 30-50 arasında değişiyor. Marmara, Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu gibi Türkiye’nin farklı bölgelerinde ikamet ediyor ve yerel üretim yapıyorlar. Aile ekonomilerine tarım yaparak, katma değer almadan çalışarak katkıda bulunuyorlar. Onların görülmesi ve emeklerinin karşılıklarını almaları, bir kadın girişimcinin başarısıyla bu günlere gelen bir marka olarak, BigChefs için ayrıca önem taşıyor.

BigChefs Desteği İle Toprağın Kadınlarından Sofralarınıza

Toprağın Kadınlarından Sofralara projesinin hizmet sektöründe farkındalık yaratıp diğer markaların da kadın üreticileri desteklemesine öncülük edebilmesi, markanın başlıca hedeflerinden biri. Kastamonu’da açılan İksir Çiftliği ve son yılların yükselen trendi Kombucha’nın Türkiye’deki öncü markalarından olan Kombucha 2200 gibi yakından tanıdığımız markalar ise bu projenin dikkat çeken sonuçlarından sadece bir kaçı…

BigChefs Desteği İle Toprağın Kadınlarından Sofralarınıza
Başak Güsar
Başak Güsar Tüm Yazıları