preloader

"Açık İklim Kampanyası" Hakkında Bilmeniz Gerekenler

17.09.2022
"Açık İklim Kampanyası" Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Dünyamızın dengesiz ikliminin ve ekosistem değişikliklerinin çokça konuşulduğu bu günlerde, Açık İklim Kampanyası isimli yeni bir oluşumun umut verdiğini söylemek gerek…

Son beş yılda aşağıdakilerden hangisini/hangilerini daha sık duyar hale geldiniz?

 • Orman yangınları
 • Kuraklık
 • Aşırı yağış veya sel
 • Fırtınalar ve hortumlar
 • Olağandışı böcek istilaları
 • Yükselen deniz seviyeleri

Evet, dünyamızın iklimi dengesiz ve bu yaşamımız boyunca pek azımızın gördüğü ekosistem değişikliklerini de tetikliyor. Hepimizin hayatını etkileyen bu değişiklikler neticesinde merak ediyoruz:

 • Bu değişikliklerin şimdiki ve gelecekteki ölçeği nedir?
 • Bu, çalışma ve yaşama şeklimizi nasıl etkileyecek?
 • Bunlara nasıl uyum sağlayabiliriz?
 • Ekolojik restorasyon uygulamaları bir işe yarayacak mı?
 • Hâlâ geleceğe dair umudumuz var mı veya olmalı mı?

Cevaplarını çok merak ettiğimiz bu sorulara aldığımız tatmin edici olmaktan uzak cümlelerle geçiştirilen zamanımızın kıymeti tartışılmaz. Ekoloji ve iklim politikaları üzerine yapılan araştırmalar ve eldeki kaynakların çoğu da halkın anlayabileceği dilden uzak veya erişime açık değil. Bu da toplu bir bilinçlilik halinin zorunlu olduğu ortak eylem planlarının hayata geçmesini engelliyor. Dünyanın bir yanında insanlar çevre bilinci gelişmiş ve eylemci bir zihin yapısındayken, diğer yanında bunun esamesini görmüyoruz. Bu durum daha ne kadar devam edebilir ki? Dahası buna vaktimiz var mı?

Yukarıdakilerin en çok konuşulduğu şu günlerde Açık İklim Kampanyası isimli yeni bir oluşumun umut verdiğini söylemek gerek. Dünyadaki en büyük açık kaynak eğitim ve araştırma inisiyatiflerinden bazıları olan Creative Commons, SPARC ve EIFL bir araya gelerek Arcadia Fund‘dan aldıkları 4 yıl boyunca verilecek 4 milyon dolarlık yeni bir hibe ile finanse edilecek Açık İklim Kampanyası’nı başlattı. Ama bu bizim iklimle mücadelede işimize nasıl yarayacak?

İklim değişikliği, dünyanın en acil sorunlarından birisi şüphesiz. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi buna yönelik olası çözümler, hafifletmeler ve bununla mücadeleye yönelik eylemler hakkındaki bilgi ve veriler genellikle kamuya açık değildir. Bu kuruluşlar bu kapalı olan kaynakları halka açmayı taahhüt ediyor. Bu görevlerinin en büyük kısmını oluşturuyor.

Yani önümüzdeki dört yıl boyunca, “Açık İklim Kampanyası”, açık paylaşım araştırma verilerini iklim biliminde norm haline getirmek için çok çalışacak. Bunu yapmak için izleyecekleri yolları şöyle sıralıyorlar:

 • Araştırmacılar arasında iklim değişikliği bilgisine erişimin önündeki engeller ve araştırma verilerini ortaya çıkartmak için mevcut araçlar hakkında farkındalığı artırarak,
 • Adil açık erişim politikaları oluşturmak, benimsemek ve uygulamak için hükümetler, fon sağlayıcılar ve çevre kuruluşlarıyla birlikte çalışarak,
 • Fon sağlayıcıların açık erişim politikası önerilerini ve açık bilginin kamu yararlarını dahil etmek için uluslararası iklim ve biyoçeşitlilik çerçevelerinin taslağını belirleyerek, dahil ederek ve bunlara katkıda bulunarak,
 • Halihazırda erişime açık olmayan önemli iklim ve biyoçeşitlilik araştırma yayınlarını belirleyerek ve onları açık kaynak haline getirerek daha fazla araştırmayı teşvik ederek,
 • Genel olarak kapsayıcı sonuçlar sağlamak için geleneksel olarak dışlanan gruplardan ve coğrafi bölgelerden araştırmacılar, üniversiteler ve politika yapıcılarla etkileşime geçerek.

Peki bu açık kaynak eğitim ve bilgi sağlayan inisiyatiflere bireysel olarak biz nasıl yardımcı olabiliriz?

Öncelikle çevre bilinci gelişmiş bir birey gibi davranmanız ve sorumlu olmanız sadece bu tipte bir hareket için değil tüm çevre bilinci aşılamak üzere gelişmiş ve gelişecek hareketlerden beklenen yegane şeydir.

Bunun dışında bir bilim insanı veya araştırmacıysanız; şüphesiz yaptığınız araştırmaları, açık kaynak haline getirilmesi için bu kampanyaya bağışlanmakla işe başlayabilirsiniz.

Hükümetler ve diğer kamu kuruluşları için de yapılacaklar listesi kampanyanın web sitesinde bulunuyor. Ayrıca fonların ve diğer yatırım organları ile sivil toplum kuruluşlarının da yapabilecekleri yine listeler halinde kampanyanın web sitesinde indirilebilir durumda.

#OpenClimate kampanyası hakkında daha fazla bilgi edinin; iklim ve biyoçeşitlilik araştırmalarını herkese açık hale getirmek için bu harekete hemen katılın. Önümüzdeki dört yılımızı ziyan edecek zamanımız bulunmuyor malesef. O yüzden hemen şimdi aksiyon almanın zamanıdır!

Oktay Tutuş
Oktay Tutuş Tüm Yazıları